VOG: Strategia zmian do 2025

30 sierpień 2019

W ciągu najbliższych pięciu lat planowane jest ponad 1800 hektarów inwestycji w nowe odmiany. Obszary Golden Delicious, Red Delicious i Braeburn zostaną zmniejszone. Ponad 300 nowych hektarów już w fazie przejściowej zostanie przeznaczonych na rolnictwo ekologiczne.

Ponad 10.000 hektarów jabłoni jest uprawianych przez prawie 5000 producentów związanych z konsorcjum VOG. Te gospodarstwa, które w większości są prowadzone przez rodzinę, mają średnio kilka hektarów, a ich rentowność zależy od ich wyboru odmiany.

Jeszcze kilka lat temu Golden Delicious stanowiło ponad 25% zbiorów. Teraz, po raz pierwszy, prognozy na jesień 2019 r. Przewidują, że Royal Gala osiągnie najwyższe miejsce w rankingu, dzięki czemu Golden Delicious spadnie na drugie miejsce.
Sezon, który właśnie się zakończył, pokazał, że duża podaż włoskiej Golden Delicious zmaga się na tradycyjnych rynkach, takich jak Włochy i Hiszpania, które są już nasycone. Nowe rynki końcowe, takie jak Indie i Azja Południowo-Wschodnia, wolą - zarówno ze względu na tradycję, jak i smak - inne odmiany.

Stąd potrzeba odważnego kontynuowania różnorodnych projektów innowacyjnych, które rozpoczęły się pod koniec lat 90. wraz z wprowadzeniem Royal Gala, a następnie Fuji, a następnie we wczesnych latach nowego tysiąclecia z dużymi inwestycjami w pierwsze „klubowe jabłko”, Pink Lady ®. W ostatnich latach pojawiły się inne odmiany, takie jak Kanzi®, Jazz ™ i envy ™, wszystkie charakteryzujące się doskonałymi właściwościami sensorycznymi, kruchością i soczystością: cechami wymaganymi przez współczesnego konsumenta.

Przez następne pięć lat strategiczny projekt konsorcjum VOG „Varietal Innovation 2025” oferuje stowarzyszonym rolnikom możliwość wzięcia udziału w nowych projektach odmianowych obejmujących łącznie 1800 hektarów, częściowo podzielonych na projekty już ustanowione, a częściowo na całkowicie nowe projekty.
W odniesieniu do skonsolidowanych projektów planowane są inwestycje w klubowe jabłka, które już są uważane za udane, takie jak kolejne 120 hektarów Pink Lady®, 140 dodatkowych hektarów envy ™, 80 hektarów Shinano Gold / yello®, 150 hektarów Crimson Snow®, 120 hektarów Joya® i wreszcie 30 hektarów Sweetango®. Wszystkie te odmiany obejmą różne miesiące w sezonowym planie marketingowym. Na przykład odmiana Minneiska, sprzedawana pod nazwą Sweetango® i pochodząca z Minnesoty (USA), jest wczesną odmianą zbieraną od początku sierpnia, która będzie towarzyszyć pierwszej Royal Gala zebranej w sierpniu i wrześniu. Natomiast Joya® i Crimson Snow®, czerwone i dwukolorowe jabłka, planowane są na drugą połowę sezonu, aby towarzyszyć Golden Delicious w miesiącach od kwietnia do lipca: realna alternatywa dla jabłek importowanych.

Ponadto VOG oferuje członkom wprowadzenie na rynek niektórych nowych odmian, do których posiada wyłącznie prawa w Europie, zarządzanych wspólnie z VI.P. Konsorcjum.

Są to trzy nowe odmiany zarządzane, jabłka z ochroną odmian, które będą
sprzedawane pod określoną marką. Pierwszym z nich jest Cosmic Crisp, jabłko, które rewolucjonizuje rynek amerykański, gdzie gwałtownie spadła konsumpcja Red Delicious, skrzyżowanie Enterprise i Honeycrisp, najpopularniejszej i najbardziej poszukiwanej odmiany w USA.

Pozostałe dwie odmiany, które wciąż znajdują się w fazie projektowania, są określane jako SK 22 i SK 23: obie są odporne na parcha oraz mają trwałość i właściwości wytrzymałościowe, które pozwolą im utrzymać się w drugiej połowie sezonu sprzedaży i dotrzeć do odległych miejsc za granicą.

Ta ostatnia cecha staje się coraz bardziej strategiczna dla konsorcjum. Aby dotrzeć do nowych rynków zagranicznych, obejmujących 4-tygodniowe podróże kontenerowe i dystrybucję na miejscu bez gwarantowanego łańcucha chłodniczego, nienaganna jakość produktu jest kluczem do sukcesu i właśnie tę cechę gwarantują dwie nowe odmiany.
Rynki europejskie i zagraniczne wymagają dywersyfikacji, a także nowych i lepszych właściwości sensorycznych, które mogą zagwarantować nowe odmiany projektu VOG.
Stąd przekonanie konsorcjum do stawienia czoła przyszłości dzięki ambitnemu projektowi innowacji odmianowej, który głęboko zmieni swoje portfolio w ciągu najbliższych pięciu lat. Zasadzono prawie 2000 hektarów drzew, co spowodowało usunięcie drzew, które są zbyt stare lub przestarzałe. Golden, który zdominował nasze zbiory od dziesięcioleci, zmniejszy się z 25% udziału w dedykowanym obszarze do 15%, a także zmniejszy się liczba drzew Red Delicious i Braeburn. Natomiast udział odmiany Royal Gala w prawie 25% zbiorów należy potwierdzić na obecnym poziomie.

Europejski rynek jabłek przeżywa strukturalny kryzys nadprodukcji z powodu ogromnych inwestycji w tysiące hektarów w Europie Wschodniej, które nie weszły jeszcze w pełną produkcję. Jabłka te pojawiły się już na rynku europejskim i śródziemnomorskim i doprowadzą do ostrej konkurencji w odniesieniu do cen klasycznych odmian w przyszłości. W konsekwencji VOG przedstawił producentom strategiczny plan odmian, który pozwoli ich jabłkom wyróżnić się na rynku, zapewniając, że ich produkcja pozostanie zrównoważona i zagwarantuje ich przyszłość.

Przeczytaj również:

The largest investment projects in the field of fruit and grape-growing

17 listopad 2019
The 3rd Annual International Forum and Exhibition Orchards of Russia 2020 (19 and 20 May 2020, Moscow) is a professional and established platform for discussing development strategies of commercial fruit-growing industry of Russia, concluding new lucrative contracts, sharing experiences between key market players, and attracting investment in the industry. The Forum annually welcomes over 500 delegates from major commercial orchards, vineyards, berry plantations, and fruit nurseries. »

Three days of “Source, learn, connect”, Fi Europe & Ni starts on 3 December

17 listopad 2019
Fi Europe & Ni will open its doors in Paris for the 33rd time. In addition to the innovations of approximately 1,700 exhibitors, a free to attend lecture programme will offer targeted information on new ingredients, technologies, challenges and trends in the industry. A special discounted price applies for registrations before 25 November. This year's Fi Europe & Ni again promises to unite the world of ingredients across more than 80,000 sqm. »

Business mission, Lisbon, Portugal 3-7 February 2020

15 listopad 2019
We invite you to take part in the business mission organized by the Polish-Portuguese Chamber of Commerce (PPCC) with support of our local Partner, the Portuguese Chamber of Commerce and Industry (CCIP). The business mission will have a strong B2B focus with individual meetings with potential business partners, according to each Polish company’s wishes. »
Partnerzy