Ochrona własnego rynku

7 październik 2019
Podczas tegorocznej edycji konferencji Fresh Market omówionych zostało szereg zagadnień związanych z handlem zagranicznym w sektorze świeżych owoców i warzyw a także stan i perspektywy polskiego eksportu warzyw i owoców, zwłaszcza w kontekście przedłużającej się wojny handlowej z Rosją i embarga dla naszych produktów na tamtejszym rynku.

W panelu udział wzięli:
 Arkadiusz Gaik – Prezes Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów "Unia Owocowa"
 Janusz Andziak – Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki
 Ireneusz Komorowski – Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej
 Marek Słowiński – redaktor naczelny fresh-market.pl

Dyskutanci zgodzili się z opinią, że od wprowadzenia embarga Rosja zrobiła bardzo dużo, aby rozbudować własną produkcję i w jak największym stopniu uniezależnić się od importu, chociaż w stu procentach jej się to nie udało. Dyskutanci zgodzili się też, że ewentualny powrót na rynek rosyjski, zwłaszcza dla polskich eksporterów będzie bardzo trudny (pamiętajmy, że embargo na dostawy z Polski zostało nałożone wcześniej niż embargo na dostawy z UE i oficjalnie było uzasadniane kwestiami jakościowymi, podczas gdy zablokowanie eksportu z UE było wprost retorsją polityczną). Nie zabrakło też jednak stwierdzenia, że rozwijający się w sztucznych warunkach blokady zewnętrznej konkurencji, przy ogromnym wsparciu
finansowym państwa, rosyjski sektor produkcji warzyw i owoców, bardzo mocno i negatywnie odczuje ewentualne zniesienie embarga.
W kontekście eksportu warzyw i owoców pojawiła się oczywiście kwestia Ukrainy, kraju, który w ostatnich latach bardzo mocno stara się zaistnieć na międzynarodowym rynku ze swoją produkcją, a więc jest coraz groźniejszą konkurencją dla oferty polskiej. Zwłaszcza jeśli chodzi o jabłka i owoce miękkie, ale także warzywa. Paneliści wskazali, że w tej sytuacji konkurowanie z Ukrainą powinno opierać się na lepszej jakości i lepszym dostosowaniu do wymagań odbiorców, nie na niższych cenach.
Poruszono też kwestię wielkości polskiej produkcji świeżych warzyw i owoców. Produkcja ta jest na tyle duża, że polski rynek jest za mały, aby ją w całości wchłonąć. Stąd strategiczne znaczenie eksportu dla całej branży. I tu także kluczowymi aspektami zagadnienia powinny być budowa jakości i zdolności do spełnienia wymagań odbiorcy. jednocześnie eksperci zauważyli, że brakuje tu platform handlowych, które obsługiwałyby polski eksport warzyw i owoców na miejscu, w krajach docelowych. Pozwoliłoby to otoczyć nadzorem i opiekom polskie dostawy w krajach docelowych. Można by choćby weryfikować wówczas reklamacje, które w obecnym stanie rzeczy potrafią wykluczyć całą dostawę, gdy po sprawdzeniu post fatum okazuje się, że problem dotyczył pojedynczych kartonów towaru.
W tej części dyskusji pojawiła się też oczywiście kwestia – dokąd eksportować. Wiadomo, że na rynku unijnym już jest ciasno, bo nie brakuje na nim dużych producentów zarówno warzyw, jak też owoców.
Mówiono o obiecujących kierunkach, zwłaszcza dla jabłek i owoców miękkich, czyli o krajach Bliskiego Wschodu i Azji, jednocześnie podkreślając jak wysokie wymagania musi spełnić towar, aby znaleźć uznanie w oczach tamtejszych odbiorów. Konkluzją tej części dyskusji można uznać stwierdzenie, że to właśnie jakość towaru, a do tego sprawny jego serwis są kluczami do sukcesu, nawet na bardzo konkurencyjnych rynkach. Polska ma możliwości produkowania zdrowych warzyw i owoców, ale potrzebna jest do tego technologia i innowacje, również w zakresie hodowli nowych odmian, odpowiadających bieżącym trendom rynku światowego.
W dyskusji pojawił się też temat ochrony własnego rynku i protekcjonizmu. Tu wnioski były analogiczne jak w pierwszej dyskusji. Polska musi prowadzić politykę otwartego handlu, bo, jak wspomniano wyżej, dostęp do jak największej liczby rynków zagranicznych, jest jej strategicznym interesem. Dlatego nie możemy zamykać się na import i owoce oraz warzywa z innych krajów będą stałą składową polskiego rynku.
Jednak nie oznacza to automatycznej zgody na sprowadzanie towaru marnej jakości i niebezpiecznego pod względem zdrowotnym, a także takiego, który produkowany był w niekonkurencyjnych warunkach. Tu Polska powinna iść w ślady innych krajów unijnych.
Również w budowaniu nawyków konsumenckich takich, jak zwracanie uwagi z jakiego kraju jest dany towar, na wsparciu dla preferowania owoców i warzyw krajowych. Czyli szeroki wybór z wielu krajów tak, ale i świadomość wśród konsumentów tego, co pochodzi z polskich pól i sadów oraz jakie są przewagi polskiej żywności.

Przeczytaj również:

Three days of “Source, learn, connect”, Fi Europe & Ni starts on 3 December

15 listopad 2019
In 21 days, Fi Europe & Ni will open its doors in Paris for the 33rd time. In addition to the innovations of approximately 1,700 exhibitors, a free to attend lecture programme will offer targeted information on new ingredients, technologies, challenges and trends in the industry. A special discounted price applies for registrations before 25 November. This year's Fi Europe & Ni again promises to unite the world of ingredients across more than 80,000 sqm. »

Business mission, Lisbon, Portugal 3-7 February 2020

15 listopad 2019
We invite you to take part in the business mission organized by the Polish-Portuguese Chamber of Commerce (PPCC) with support of our local Partner, the Portuguese Chamber of Commerce and Industry (CCIP). The business mission will have a strong B2B focus with individual meetings with potential business partners, according to each Polish company’s wishes. »

Święto branży retail już za chwilę

15 listopad 2019
Już 20 listopada rozpocznie się wyjątkowa, jubileuszowa edycja Targów RetailShow. Po raz dziesiąty branża handlowa spotka się, by dowiedzieć się po jakie rozwiązania sięgać, aby podążać za potrzebami współczesnego klienta. RetailShow to także dwudniowe, bezpłatne, branżowe warsztaty w Teatrze Innowacji, pokazy i konkursy. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów RetailShow odbędą w dniach 20-21 listopada, w Centrum EXPO XXI w Warszawie. »
Partnerzy