Polska po raz pierwszy gospodarzem Kongresu

7 lipiec 2017

19 września rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń jesieni – XIII Międzynarodowy Kongres Promocji Warzyw i Owoców. Wybór Polski na lokalizację Kongresu stanowi wyróżnienie na skalę światową. Wydarzenie organizowane co roku na wybranym rynku świata jest odpowiedzią na problem niskiego spożycia warzyw i owoców. Celem Kongresu jest propagowanie idei „5 porcji” związanej z rolą owoców, warzyw i ich przetworów, w tym soków w żywieniu człowieka, a także właściwej polityki prozdrowotnej. Kongres jest też platformą wymiany doświadczeń dla podmiotów zajmujących się produkcją i handlem w branży owocowo-warzywnej.

Tegoroczna edycja organizowana jest wspólnie przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) i AIAM5 International Alliance of Associations and Movements “5 a day”/Międzynarodowy Sojusz Organizacji i Stowarzyszeń na rzecz „5 porcji” w dniach 19-20 września 2017 r. w hotelu InterContinental w Warszawie. Do dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele administracji rządowej i instytucji odpowiedzialnych za politykę prozdrowotną i propagowanie właściwych postaw żywieniowych oraz eksperci merytoryczni z 30 krajów świata.

–  Międzynarodowy Kongres Promocji Warzyw i Owoców corocznie jest organizowany w innym miejscu, m.in. w Europie – na Węgrzech czy Hiszpanii, a także w krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej – w Meksyku i Kolumbii. Zmiana miejsca gwarantuje możliwość nawiązania relacji z różnymi krajami na świecie i wymiany wiedzy oraz doświadczeń w zakresie badań naukowych, wdrażania programów promocji, informacji z zakresu spożycia warzyw i owoców, jak również praktycznych rozwiązań handlowych i logistycznych. To ogromna szansa na wypracowanie międzynarodowych standardów w zakresie polityki prozdrowotnej poszczególnych państw – mówi Manuel Monino Gómez, Przewodniczący Międzynarodowego Sojusz Organizacji i Stowarzyszeń na rzecz „5 porcji”.

– Polacy, podobnie jak pozostali Europejczycy, w większości nie spożywają owoców i warzyw w wystarczających ilościach. Konsumpcja jest niższa niż rekomendowane minimum 400 g dziennie na osobę – w 2016 roku wyniosła tylko ok. 280 g. Dlatego bardzo aktywnie działamy na rzecz budowania świadomości co do korzyści płynących ze zbilansowanej diety, której podstawę stanowią warzywa i owoce. Cieszymy się, że polska aktywność została dostrzeżona na arenie międzynarodowej i zostaliśmy zaproszeni do współorganizowania trzynastej edycji Kongresu. Wierzymy, że Kongres, będący platformą wymiany wiedzy, doświadczenia i pomysłów pomiędzy specjalistami z zakresu żywienia, przetwórstwa, handlu i promocji z krajów z całego świata pozytywnie wpłynie na krajową politykę promocji owoców, warzyw i ich wartościowych przetworów – mówi Sekretarz Generalny KUPS, Barbara Groele.

Tegoroczna edycja Kongresu zakłada sześć paneli tematycznych:
• Polityka agrarna wyzwaniem w kontekście zrównoważonej produkcji, ochrony środowiska, wyżywienia ludności oraz zapobiegania chorobom niezakaźnym ze szczególnym uwzględnieniem produkcji owoców i warzyw;
• Polityka prozdrowotna, a spożycie owoców i warzyw oraz ich wartość odżywcza w kontekście najnowszych doniesień naukowych;
• Choroby niezakaźne (choroby cywilizacyjne) – owoce i warzywa w prewencji chorób niezakaźnych;
• Przykłady programów promocji konsumpcji owoców i warzyw, w tym idei 5 porcji;
• Światowy i polski rynek owoców i warzyw;
• Światowe trendy w konsumpcji owoców i warzyw.

W wydarzeniu udział wezmą uznane autorytety świata nauki, przedsiębiorcy, a także przedstawiciele administracji publicznej. Kongres jest niekwestionowaną okazją do zapoznania się z najnowszymi doniesieniami ze świata nauki i biznesu, stanowi też sposobność do nawiązania kontaktów przedstawicieli różnych Państw i co roku pozytywnie wpływa na wymianę handlową między uczestnikami.

Formularz rejestracyjny i agenda dostępne są pod linkiem: http://www.kups.org.pl/kongres

 

Przeczytaj również:

GPG wprowadza na rynek nową genetykę jeżyn

22 maj 2024
Global Plant Genetics (GPG) i polski program hodowli Rubusa Niwa właśnie zawarły umowę licencyjną na dwie nowe odmiany jeżyny pierwiosnkowej. Umowa dotyczy reprezentowania przez GPG odmian Maryna i Juhas na szeregu terytoriów międzynarodowych. Światowy przemysł jeżynowy rośnie nieprzerwanie od wielu lat i niezwykle istotne jest wprowadzenie na rynek ulepszonych odmian, które pomogą w tym rozwoju i jeszcze bardziej go przyspieszą »

Interpera2024: skupienie się na wizytach technicznych

22 maj 2024
Interpera 2024 zgromadzi międzynarodowy sektor gruszek w dniach 26–27 czerwca w Óbidos w Portugalii. Oprócz głównego dnia konferencji organizatorzy przygotowali gruszkowe wizyty techniczne, których po prostu nie można przegapić! Uczestnicy zapoznają się z uprawą i ochroną gruszek w Portugalii. Program będzie łączył wymianę wiedzy i wizyty w firmach. Uczestnicy Interpera 2024 zostaną przeniesieni do serca regionu gruszkowego Rocha, w obszar znany jako Oeste, gdzie koncentruje się 90% produkcji. »

Macfrut - miejsce, w którym można dowiedzieć się, w jakim kierunku zmierza ten sektor

20 maj 2024
Macfrut, międzynarodowe wydarzenie dla branży świeżych produktów, po raz kolejny spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem wystawców. W trzydniowych targach w Rimini Expo Centre wzięło udział ogółem 56 200 osób, co stanowi wzrost o 13% w porównaniu z rokiem ubiegłym. To była najbardziej ekscytująca edycja jak dotąd i widać, że branża jest dynamiczna i pewna przyszłości. Powodów do zadowolenia z przebiegu tej imprezy jest wiele. »
Partnerzy