Rynek owoców w UE

5 wrzesień 2018
Według nieostatecznych danych produkcja owoców w UE-28 w 2017 r. wyniosła 36,5 mln ton, wobec 38,8 mln ton w roku poprzednim. Najbardziej spadły zbiory w Niemczech (o 37%), Polsce (o 32%) oraz Belgii (o 27%). Spośród liczących się w UE producentów większe były zbiory w: Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
Najgłębszy, o ok. 20% do 10,1 mln ton, był w UE spadek produkcji jabłek. Zbiory w Niemczech zmniejszyły się o 46%, w Polsce o 32%, w Belgii o 68%, w Holandii o 26%, we Włoszech o 23%, we Francji o 8%, a w Hiszpanii o 4%. W grupie liczących się w UE producentów zwiększyły się jedynie zbiory na Węgrzech (o 26%) oraz w Portugalii (o 19%). Zbiory odmiany Golden Delicious i Gala, dominujących w zbiorach jabłek w UE, spadły odpowiednio o 18% i 3% do 2,0 i 1,3 mln ton. Spośród pozostałych odmian najbardziej zmniejszyła się produkcja odmian: Jonagold (o 44%), Janogored (o 39%), Elstar (o 31%) i Idared (o 30%). Zbiory gruszek w UE zmniejszyły się z 2,4 do 2,3 mln ton. Zbiory we Włoszech, największym producencie tych owoców w UE, wzrosły o 5% do ok. 720 tys. ton. Zwiększyła się też produkcja w Portugalii, a nie zmieniła się w Hiszpanii. Zbiory w Belgii spadły o 7%, a w Holandii o 18%. Zbiory odmiany Konferencja, dominującej w produkcji gruszek w UE, zmniejszyły się o 7% do 844 tys. ton.
 Zbiory śliwek spadły o 14% do 1,3 mln ton, truskawek o 6% do 1,23 mln ton, wiśni i czereśni o 15% do 742 tys. ton, a porzeczek o 16% do 191 tys. ton. Decydujący był spadek produkcji tych owoców w Polsce. Produkcja malin w UE spadła o 0,5% do 197 tys. ton. O ponad 50% zmniejszyły się zbiory jagód. Produkcja jagód spadła najbardziej w Szwecji i Finlandii, tj. głównych producentach i eksporterach tych owoców w UE. Łączne zbiory pomarańcz, mandarynek, cytryn i grejpfrutów obniżyły się z 10,6 do 10,1 mln ton. Mniejsza była produkcja we wszystkich południowych krajach UE, a najbardziej spadły zbiory w Hiszpanii, największym producencie owoców cytrusowych we Wspólnocie. W 2017 r. mniejsze niż w roku poprzednim były także w UE zbiory winogron, oliwek stołowych i fig.

Łączna produkcja brzoskwiń, nektaryn i moreli zwiększyła się natomiast z 4,6 do 5,1 mln ton. Wzrosły zbiory we wszystkich krajach liczących się w produkcji tych owoców w UE, tj. w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii i Grecji. W UE wyższe niż w 2016 r. były również zbiory: owoców kiwi, migdałów, orzechów laskowych i włoskich, owoców awokado, a także borówek wysokich.
 W sezonie 2017/18 mniejsza niż w sezonie poprzednim była produkcja większości przetworów owocowych, a najbardziej spadła produkcja przetworów z wiśni (mrożonki, soki zagęszczone, konserwy) i śliwek (konserwy, mrożonki). Zmniejszyła się produkcja przetworów z jabłek, w tym przede wszystkim zagęszczonego soku. Obniżyła się także produkcja koncentratu soku winogronowego, a także puszkowanych owoców cytrusowych, głównie mandarynek. Wzrosła natomiast produkcja przetworów z brzoskwiń (konserwy, susze). Podaż przetworów z brzoskwiń wzrosła bardziej niż produkcja z powodu dużych zapasów tych produktów w końcu sezonu 2016/17. Na rynku unijnym spadły ceny brzoskwiń, nektaryn, moreli i przetworów tych owoców. Ceny większości pozostałych owoców i ich przetworów były wyższe, a najbardziej zwiększyły się ceny wiśni i ich przetworów.
 Spośród produktów, na które zapotrzebowanie pokrywane jest głównie dostawami zewnętrznymi, zwiększyły się w sezonie 2017/18, w porównaniu z sezonem poprzednim, ceny zagęszczonego soku pomarańczowego. Spowodowane to było spadkiem produkcji w USA (głównie na Florydzie) oraz w Brazylii, największym eksporterze tego produktu w świecie. Bardzo wysokie były również na rynku światowym i w imporcie unijnym ceny zagęszczonego soku grejpfrutowego. Wzrost zbiorów w Tajlandii spowodował zmniejszenie cen ananasów i ich przetworów – głównie ananasów w puszkach i zagęszczonego soku. Spadek cen w unijnym imporcie owoców mango i ich przetworów był wynikiem dobrych zbiorów w Indiach, a suszonych śliwek wzrostu produkcji w Chile i USA. Wzrost produkcji w Turcji spowodował obniżenie cen w unijnym imporcie owoców suszonych – zwłaszcza rodzynek, a także orzeszków ziemnych i ich przetworów. 

Większe zbiory owoców w UE w 2018 r.
 W bieżącym roku wzrośnie produkcja większości gatunków owoców strefy umiarkowanej, a najbardziej wiśni, czereśni i śliwek. Zbiory jabłek wynieść mogą 12-12,5 mln ton, a największy będzie wzrost produkcji w Polsce i Niemczech. Wyższe będą również zbiory owoców cytrusowych, choć ich ostateczny poziom zależał będzie od przebiegu warunków atmosferycznych jesienią i zimą. Większa będzie także produkcja migdałów i orzechów. Decydujący będzie wzrost zbiorów w Hiszpanii. Z powodu dużych opadów deszczu w kwietniu i na początku maja mniejsze mogą być zbiory winogron i oliwek. Obniży się produkcja brzoskwiń, nektaryn i moreli. Zbiory brzoskwiń w Hiszpanii zmniejszyć się mogą o 0,2% do 1,5 mln ton. We Francji i Włoszech zbiory tych owoców spadną o ok. 20%. Największe będzie obniżenie zbiorów moreli we Francji (o 14%) i Grecji (o 12%). Produkcja w Hiszpanii spadnie o 9%.
 W sezonie 2018/19 wzrośnie produkcja większości przetworów owocowych, w tym głównie zagęszczonych soków (poza sokiem winogronowym) oraz mrożonek – zwłaszcza mrożonych wiśni. Spadnie produkcja przetworów z brzoskwiń i moreli. Obniżenie podaży będzie mniejsze niż produkcji z powodu dużych zapasów tych produktów w końcu sezonu 2017/18.
 W imporcie unijnym i w obrotach międzynarodowych na relatywnie wysokim poziomie z sezonu 2017/18 utrzymają się ceny zagęszczonego soku pomarańczowego i grejpfrutowego. Wynikało to będzie z bardzo niskiego poziomu zapasów tych produktów na rynku światowym. W Brazylii zapasy zagęszczonego soku pomarańczowego w końcu sezonu 2017/18 należały do najniższych w ostatnich dwudziestu latach. Dobre zbiory w Tajlandii spowodują utrzymanie na relatywnie niskim poziomie z sezonu 2017/18 cen ananasów i ich przetworów. Z tego samego powodu nie zwiększą się ceny sprowadzanych głównie z Indii owoców mango i ich przetworów, importowanych przede wszystkim z Turcji orzechów arachidowych i owoców suszonych (rodzynek i fig) oraz sprowadzanych głównie z Chile suszonych śliwek.

Pogorszenie salda handlu zagranicznego owocami w UE w 2017 r.
 W 2017 r. eksport owoców świeżych z krajów UE do krajów trzecich wyniósł 3,7 mln ton, wobec 4,0 mln ton w roku poprzednim. Import zewnętrzny zwiększył się z 13,7 do 14,4 mln ton, a ujemne saldo handlu wzrosło z 9,7 do 10,7 mln ton. Ujemne saldo handlu przetworami owocowymi zmniejszyło się z 2,8 do 2,7 mln ton. Wynikało to ze wzrostu z 1,2 do 1,3 mln ton wolumenu eksportu, bowiem import pozostał na poziomie ok. 4 mln ton.
 Udział Polski w łącznym unijnym imporcie owoców świeżych, tak jak w 2016 r., wyniósł 1,5%, a w imporcie przetworów obniżył się z 5,9 do 5,6%. W imporcie owoców mrożonych wskaźnik ten spadł z 20,0 do 18,8%, a soku jabłkowego z 24,1 do 20,2%. W łącznym eksporcie unijnym dostawy do Polski owoców i ich przetworów stanowiły odpowiednio 5,7 i 2,8%, wobec 5,1 i 2,6% w 2016 r. Polska sprowadza z UE głównie: owoce cytrusowe, winogrona, brzoskwinie, morele i przetwory z tych owoców.

Mat.: IERGŻ-BIP Analizy

Przeczytaj również:

Konsorcjum Fresh Produce wzywa rząd do umożliwienia oficjalnych inspekcji

7 maj 2024
„Staliśmy się pośmiewiskiem Europy”: Szef konsorcjum Fresh Produce krytykuje strategię graniczną Wielkiej Brytanii Nigel Jenney, dyrektor naczelny konsorcjum Fresh Produce Consortium (FPC), potępił rozwiązanie graniczne przyjęte przez rząd Wielkiej Brytanii po brexicie. „Rząd w zręczny sposób stworzył najbardziej nieefektywną i kosztowną granicę na świecie” – stwierdziła Jenney. „Ta jedyna w życiu szansa została zaprzepaszczona”. »

Ulepszenia monitorowania Echinothrips dzięki nowej pułapce Bug-Scan® Green

6 maj 2024
Zaprojektowane z myślą o optymalizacji monitorowania, nowe pułapki samoprzylepne Bug-Scan® Green okazały się siedmiokrotnie bardziej atrakcyjne dla Echinothrips niż żółte lub niebieskie pułapki samoprzylepne. „W przypadku wciornastków, które rzadko latają, atrakcyjne lepkie pułapki są kluczem do skutecznego rozpoznania – zasadniczej części skutecznego programu kontroli IPM” – mówi Yannah Cornelis, menedżer produktu ds. monitorowania i rozpoznania. »

Caprichos del Paladar potwierdza sukces Burgood podczas 37. edycji Gourmets Show

30 kwiecień 2024
Murcjańska firma Caprichos del Paladar po raz kolejny podbiła publiczność swoimi ekskluzywnymi produktami podczas 37. Salonu Smakoszy. Ta edycja oznaczała konsolidację Burgood, innowacyjnego burgera z karczochami, który po przejściu innych międzynarodowych wydarzeń spotkał się z doskonałym przyjęciem na najbardziej ekskluzywnych targach wysokiej jakości żywności i napojów w Europie. »
Partnerzy