Sadownicy i producenci apelują o poprawkę wyłączającą nektary i napoje owocowe i warzywne z opłaty

11 marzec 2020

Stowarzyszenie KUPS i pozostałe najważniejsze organizacje reprezentujące sadownictwo oraz przetwórstwo owoców i warzyw apelują do senatorów o przegłosowanie poprawki zakładającej całkowite  wyłączenie z opłaty cukrowej nektarów oraz napojów z wysoką zawartością naturalnego soku i przecieru z owoców i warzyw.

– „Wprowadzenie opłaty cukrowej na nektary i napoje owocowe i warzywne spowoduje szereg negatywnych skutków dla branży owocowo-warzywnej, w szczególności dla sadowników, małych i średnich przetwórców oraz dla konsumentów. Nie przyczyni się też do osiągnięcia celu prozdrowotnego, założonego w ustawie. Cała kategoria napojowa wykorzystuje tylko ok. 19 proc. cukru spożywanego w Polsce. W ustawie zabrakło natomiast opłaty na inne produkty w tym kategorie napojów alkoholowych jak piwa smakowe i typu radler” – mówi Julian Pawlak, Prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

Marnotrawstwo kilkudziesięciu tys. ton owoców i warzyw
Podwyżka cen spowoduje znaczące ograniczenie zbytu na polskie owoce i warzywa rzędu kilkudziesięciu tysięcy ton rocznie. Grozi to upadkiem części gospodarstw sadowniczych oraz małych i średnich firm przetwórczych, spowoduje szkody dla polskiej branży owocowo-warzywnej w szczególności dla producentów jabłek, a także wiśni, malin, czarnej porzeczki, aronii i marchwi. Ograniczanie zbytu na surowce od polskich sadowników, to poważny problem dla całego krajowego rynku sadowniczego. Polska jest jednym z największych producentów owoców i warzyw w Europie i jednym z największych na świecie. Ze względu na rosnącą konkurencję w eksporcie owoców i warzyw oraz ich przetworów bardzo ważne jest zagospodarowanie każdej tony polskich owoców i warzyw na rynku krajowym, także jako składnika do napojów i nektarów. Przykład Węgier, które zwolniły z opłaty cukrowej wszystkie napoje o wysokiej zawartości owoców i warzyw wskazuje, jak kraj może i powinien chronić swój rynek ogrodniczy.

Likwidacja rodzinnych sadów oraz bankructwo małych i średnich firm
Skutki finansowe dla całej branży owocowo-warzywnej, to straty liczone ostrożnie w setkach milionów złotych. Nie są to koszty ostateczne, gdyż należy się liczyć w kolejnych latach z bankructwami polskich małych i średnich firm, specjalizujących się w produkcji napojów owocowych i nektarów, likwidacji rodzinnych sadów zajmujących się uprawą flagowych krajowych owoców – co znacząco wpłynie na zmniejszenie wpływów do budżetu z tytułu podatków od działalności gospodarczej.

Zatrzymanie trendu reformulacji w branży napojowej
Ze względu na rosnącą inflację, a także prognozowane spowolnienie krajowej gospodarki, nakładanie kolejnych obciążeń podatkowych jest działaniem na szkodę przedsiębiorców i przedsiębiorczości w Polsce. – „Branża sokownicza w Polsce już od wielu lat podejmuje działania w zakresie reformulacji poprzez podwyższanie wartości odżywczej nektarów i napojów, między innymi wykorzystując do ich produkcji nie tylko soki, ale także przeciery z owoców i warzyw, które wnoszą nie tylko błonnik, ale również wiele wartościowych witamin i  fitoskładników o właściwościach antyoksydacyjnych"  – zwraca uwagę prezes KUPS. I dodaje, że „przykładowo, na rynku pojawiły się już kilka lat temu napoje z udziałem soków, które nie są w ogóle dosładzane cukrem i zawierają do 60% składnika owocowego i/lub warzywnego. Ale należy zaznaczyć, że napoje i nektary z cierpkich i kwaśnych owoców takich jak: porzeczki, wiśnie, aronie etc. muszą być dosładzane dla otrzymania akceptowalnego przez konsumenta smaku.   Dotychczasowe starania branży, związane z działaniami reformulacyjnymi, zostaną zniweczone. Producenci tych napojów ponosząc dodatkową opłatę, nie będą mieli możliwości finansowych, by kontynuować ten trend” – podsumowuje prezes Pawlak.

Nieskuteczność podatków w kształtowaniu nawyków prozdrowotnych
Zaledwie 7 państw UE wprowadziło podatek cukrowy na napoje, jednak nie wpłynął on na istotne zmniejszenie spożycia kalorii. Co więcej, Dania, która jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła opłatę od napojów, zrezygnowała z tego rozwiązania.
W Polsce już  ponad 50 lat temuopracowane zostały unikalne receptury napojów i nektarów z wysoką zwartością soków i przecierów z owoców i warzyw i tę technologię stosuje do dziś. Napoje te utrwalane są metodą pasteryzacji, w zdecydowanej większości nie zawierają konserwantów, ani sztucznych barwników, a ich charakter tj. smak, barwę i zapach nadają warzywa i owoce rosnące w Polsce. Jest to unikatowe rozwiązanie na skalę światową i stanowi nasz polski dorobek, który powinien być zachowany i chroniony, jako wyjątkowe dobro narodowe.
- „W opinii Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków oraz organizacji branżowych, podatek cukrowy jest zamachem na pozostające nadal w polskich rękach małe i średnie zakłady przetwórcze, gdzie nektary i napoje są produkowane. Poważne konsekwencje ustawy, która tylko z nazwy jest „prozdrowotna” odczują konsumenci, producenci i cała gospodarka. Dlatego zwracamy się do Senatu o przegłosowanie poprawki, która w całości wyłączy z opłaty nektary i napoje owocowe i warzywne z wysoką zawartością naturalnego soku” – zaapelował Julian Pawlak.
Pod treścią listu otwartego kierowanego do senatorów, podpisały się organizacje reprezentujące sadownictwo oraz przetwórstwo owoców i warzyw: Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw, Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii – Aronia Polska, Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Unia Polskiego Przemysłu Chłodniczego.

Przeczytaj również:

NEW DATES FOR AFRICA'S BIG 7

9 kwiecień 2020
The global situation surrounding the Covid-19 virus has continued to evolve, and dmg events have been closely monitoring the situation. We have also been in close contact with our exhibitors, partners and key participants. With the necessary restrictions which the South African Government has rightly introduced to protect public safety, and internal travel bans within companies, a large majority of participants now find themselves unable to travel. With this in mind, and in the interests of our global exhibitors and key buyers from the region, Africa’s Big 7 will be postponed and rescheduled to 20 – 22 June 2021. »

WATER AND FIRE WARM UP THE ORCHARDS

9 kwiecień 2020
The VOG Consortium farmers in South Tyrol - Südtirol use candles and anti-frost systems to protect the harvest on freezing spring nights. A dazzling concentration of lights that illuminate the fields. This is the romantic sight, often immortalised on websites and the social media, that you could have observed on the last few nights in South Tyrol - Südtirol. In the apple orchards neatly arranged on the slopes and hills of this region, the fruit growers of the VOG Consortium employ anti-frost systems to warm up the flowering plants and protect them from the freezing temperatures of these spring nights. »

Flavia strawberry in Campania region

8 kwiecień 2020
Another confirmation of the Flavia* strawberry's potential in the Battipaglia area (Salerno - Campania). Jacopo Diamanti from Salvi Nurseries: ”This variety is a benchmark for future seasons. The fruits fall into the medium-high segment of the market ". CIV continues its journey in the Italian strawberry cultivation areas of excellence, in order to hear firsthand the producers' opinion on the Flavia* cultivar: characterized by early growth, medium vigor and easy to harvest fruits external to the foliage, high resistance to powdery mildew and leaf and root diseases »
Partnerzy