Lepsze wybarwienie owoców i więcej składników odżywczych

9 październik 2020
Jabłko i granat to dwie najpopularniejsze uprawy na świecie. Wysoka konsumpcja i konkurencja na rynku wymagają masowej produkcji, świadomej wszystkich zagrożeń, które mogą wpłynąć na jakość. Oparzenia słoneczne, nierównomierne wybarwienie i gatunki inwazyjne to niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są producenci przy uprawie tych dwóch upraw.Z drugiej strony konsumenci coraz bardziej wymagają produktów o wysokich właściwościach jakościowych, odżywczych i sensorycznych.

Ściółkowanie gleby ma na ogół kilka oczywistych zalet. W szczególności białe odblaskowe rośliny okrywowe są specjalnie zaprojektowane, aby pomóc barwić owoce i dać roślinom więcej światła. Odbite światło zakłóca również widoczność owadów i ogranicza obecność gatunków inwazyjnych. Wreszcie wpływa na właściwości fizyczne owoców i stymuluje syntezę ważnych związków, takich jak przeciwutleniacze. „W Arrigoni poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań dla upraw, takich jak jabłka i granaty, jest priorytetem i dziś jesteśmy w stanie zagwarantować szczególnie szeroki asortyment, zdolny do zaspokojenia potrzeb różnych obszarów i stref klimatycznych” - wyjaśnia Milena Poledica, agronom od Arrigoni.Dzięki swojemu doświadczeniu jako lidera w projektowaniu i produkcji agrowłóknin, Arrigoni oferuje Agritela Lux ©, odblaskową tkaninę do ściółkowania zaprojektowaną w celu poprawy wybarwienia owoców, nadając im bardziej jednorodny wygląd.

Agritela Lux © firmy Arrigoni zapewnia najlepsze wyniki w przypadku klonów i odmian, które mają trudności z uzyskaniem koloru, takich jak jabłka i granaty, ponieważ są uprawiane pod siatkami przeciwgradowymi lub na obszarach o niskim zakresie temperatur między dniem a nocą.Sekret tkwi w specjalnych dodatkach, które tworzą te rośliny okrywowe, stabilizowane na promienie UV i zdolne do odbijania ponad 70% fotosyntetycznie czynnego światła słonecznego, zapewniając więcej światła w dolnej i wewnętrznej części korony drzewa. W przypadku jabłek przekłada się to na lepsze wybarwienie odmian takich jak Galaxy, Kanzi, Pink Lady ©, Pinova, Gala Schniga oraz o 25% więcej owoców nadających się do sprzedaży, o czym świadczą testy polowe przeprowadzone przez Arrigoni. Tkanina jest stabilizowana promieniami UV, łatwa w montażu i może być używana sezon po sezonie.Mocne wzmocnienia boczne i wysokiej jakości materiał, z którego składa się Agritela Lux ©, umożliwiają montaż tkaniny za pomocą haczyków i klipsów, co zapewnia idealne ułożenie na ziemi. Ponadto ta roślina okrywowa wytrzymuje ruch maszyn.

Aby uzyskać podwójną korzyść - większą ochronę przed chwastami, zachowując korzyści płynące z odbicia światła słonecznego - Arrigoni proponuje "Agritela Black and White", czyli dwukolorową tkaninę do ściółkowania, białą na powierzchni i czarną po stronie styku z ziemią. Głównym efektem połączenia czerni i bieli jest de facto umożliwienie jednocześnie większej ochrony przed chwastami (strona czarna) i utrzymanie dopływu dodatkowego światła do roślin (strona biała), dla lepszego wybarwienia owoców i wyższą zawartością składników odżywczych.

Oprócz działania Agritela Lux ©, Arrigoni oferuje również skuteczną ochronę jabłoni przed gradem dzięki Fructus ©, gamie siatek monofilamentowych.Kolor jest bardzo ważnym parametrem przy wyborze siatek. W zależności od odmiany i obszaru geograficznego uprawy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego procentu zacienienia. W regionach, w których nie ma wystarczającej ilości słońca oraz w przypadku upraw, które wymagają dużej ilości słońca, zaleca się stosowanie przezroczystych siatek; wręcz przeciwnie, w miejscach nasłonecznionych i na mniej bujnych sadach, czarna siatka jest bardziej odpowiednia, aby zapewnić lepszy współczynnik zacienienia i zmniejszyć szkody spowodowane oparzeniami.

Przeczytaj również:

Partnerzy