FAO właśnie ogłosiło Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw.W ciągu 2021 r. Na całym świecie zostanie zorganizowanych kilka działań i wydarzeń w celu podniesienia świadomości na temat kluczowej roli owoców i warzyw w zdrowym odżywianiu i bezpieczeństwie żywnościowym, a także znaczenie ograniczenia strat i marnotrawstwa żywności oraz promowania zrównoważonej produkcji owoców i warzyw. Dążenie do zdrowszej diety przy jednoczesnym zwiększeniu zrównoważonej produkcji żywności jest celem, do którego już się przyczynia rozwijający się sektor mediów. Coraz więcej owoców i warzyw jest uprawianych w podłożach uprawowych, ponieważ pomaga to osiągnąć ten cel i kilka innych:
Rosnące media przyczyniają się do zaspokojenia rosnącego światowego zapotrzebowania na owoce i warzywa, gwarantując bezpieczeństwo żywnościowe oraz ograniczając straty i marnotrawstwo żywności.
Gdy podłoża uprawowe są używane w chronionych systemach uprawy, warunki pogodowe mają mniejszy wpływ.
Niezbędny nakład nawozów, środków ochrony roślin i wody na ilość zebranych produktów jest znacznie niższy niż w rolnictwie polowym. Podłoża uprawowe mogą często omijać niebezpieczeństwa wielu chorób przenoszonych przez glebę, zwykle rozwijających się pod wpływem metod uprawy pod wysokim ciśnieniem na otwartym polu.
Zmniejszony ślad użytkowania gruntów to kolejna zaleta uprawy bezglebowej.
Warunki pracy są korzystniejsze, potrzeba mniej pracy w porównaniu z uprawą tych samych roślin w ziemi.
Zastosowanie podłoży uprawowych umożliwia również ogrodnictwo na obszarach, na których konwencjonalna uprawa na otwartym polu jest niemożliwa z punktu widzenia klimatu lub ekonomicznie nieopłacalna.
Growing Media Europe AISBL