Pochodzenie, korzenie, autentyczność, regionalność

5 maj 2017

Konferencja Cydr Lubelski – Nie filtrujemy!

Robert Ogór, Prezes AMBRA S.A.
- Polskie jabłka to owoce o wyjątkowych walorach. Mamy ich w kraju nie tylko najwięcej, ale są też naprawdę świetne. Od najlepszych i wyjątkowych jabłek do cydru, tak jak od najlepszych winogron do wyjątkowych win, droga jest jednak bardzo daleka. (…) Jesteśmy na początku. Za kilka lat, mam nadzieję, będzie szansa na wyjątkowy, doceniany unikalny cydr, który w pełni wyrazi bogactwo polskich jabłek.

Artur Dubaj, Główny Technolog AMBRA S.A.
- W jednej litrowej butelce cydru mamy około półtora kilograma jabłek (…). Hasło życie bez filtra dokładnie i precyzyjnie opisuje proces technologiczny produkcji cydru niefiltrowanego, którego kilka krótkich etapów to: mycie jabłek, tłoczenie soku, proces fermentacji, czyli moment, gdzie powstaje alkohol, leżakowanie oraz nalewanie, butelkowanie cydru. Być może brzmi to bardzo nieskomplikowanie, natomiast sama natura niefiltrowanego cydru, proces produkcji jest niezmiernie trudny. Mamy tutaj do czynienia z produktem wybitnie naturalnym, polegającym na przeniesieniu całego bogactwa owocu do cydru. Brak filtracji oraz odmienna metoda leżakowania z osadem, miąższem jabłkowym sprawia, że na samym końcu dostajemy pełnię smaku, głębie i aromatyczność zdecydowanie lepszą, bardziej intensywną niż w przypadku cydru filtrowanego. (…) Cydr Niefiltrowany przenosi z jabłek maksymalną ilość wartości odżywczych, prozdrowotnych, smaku i związków aromatycznych do butelki.

Robert Ogór, Prezes AMBRA S.A.
- Prognozy dotyczące rynków tak młodych, jak rynek cydru są zawsze trochę loterią. Cztery lata temu zanim zaproponowaliśmy pomysł Cydru Lubelskiego w Polsce, cydru w zasadzie nie było. Dzisiaj to około 100 mln złotych wartości i około 10 mln litrów. Jest to oczywiście wciąż kropla w porównaniu z konsumpcją piwa.
 
Artur Dubaj, Główny Technolog AMBRA S.A.
- Światem wina i cydru rządzą te same reguły, które potem determinują jego smak, aromatyczność i głębię. Natura decyduje o udanych zbiorach, o pysznym aromatycznym jabłku czy sytuacjach trudnych dla sadowników, takich jak np. susza. To wszystko ma później odzwierciedlenie w cydrze.

Agata Domaradzka, Dyrektor Marketingu AMBRA S.A.
- Konsumenci cydru to młodzi ludzie, którzy interesują się tym, co dzieje się na świecie i śledzą trendy. Oni chcą próbować nowych rzeczy, sięgać po nowe alkohole, takie jak cydr. Jednocześnie bardzo ważne jest dla nich pochodzenie, korzenie, autentyczność, regionalność. Oni chcę wiedzieć, skąd ten produkt pochodzi? Kto za nim stoi? Gdzie jest wytwarzany? Ważne, żeby to nie był kolejny anonimowy produkt na półce. Jeśli mówimy o okazjach konsumpcji cydru, to wchodzi on w okazje związane z orzeźwieniem, czyli wszelkiego rodzaju spotkania przy grillu, ale również koncerty. Myślę, że stajemy się pełnoprawną alternatywą dla piwa. (…) Konsumenci, którzy piją cydr tworzą polski lifestyle i oczekują, że cydr będzie dowcipny, zabawny, pokaże coś, co ich zainspiruje. W tym roku kampanią niefiltrowanego cydru, chcemy zainspirować konsumentów i jeszcze mocniej ich zachęcić do tego, by byli po prostu sobą, naturalni.

Robert Walewski, Brand Manager Cydru Lubelskiego
- Dyrektorem artystycznym naszej trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata jest Tymon Tymański, więc nie moglibyśmy nie być autentyczni w tym, co robimy, iść na skróty, na łatwiznę… Trasa Cydr Lubelski Spragnieni Lata podobnie jak nasza idea naturalnego cydru ma podobne bezkompromisowe podejście. Zapraszamy artystów, którzy idą swoją drogą, są prawdziwi w tym, co robią, mają odwagę nie popaść w masowość i walczyć o swoją tożsamość. To hasło, które nam od początku przyświeca przy układaniu line upu trasy.

Tymon Tymański, Dyrektor artystyczny trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata
- Porównując do piłkarskiego świata, muzycy trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata to pierwsza liga, która jutro stanie się ekstraklasą. Pokazujemy brzmienia, które dzisiaj jeszcze może nie do końca są znane, ale będą bardzo znane! (…) W naszym przypadku oznacza to promowanie nowej muzyki, wskazywanie pewnych kierunków, tendencji muzycznych.

Mat. prasowe: Kuźnia PR

Przeczytaj również:

Sprawiedliwa akcyza zamiast żonglowania stawkami VAT

27 czerwiec 2019
Instytut Staszica z niepokojem przyjmuje doniesienia o planach szybkiego uchwalenia zmian w tzw. matrycy VAT – politycy obozu rządzącego wskazywali w ostatnich dniach, że może to nastąpić jeszcze przed wakacjami. O ile sama idea uporządkowania chaotycznego systemu stawek VAT jest ze wszech miar słuszna, to kontrowersje, które wzbudził pierwotny projekt nowelizacji ustawy, wymagają poważnej dyskusji społecznej. »

Flagowe projekty inwestycyjne w dziedzinie ogrodnictwa zostaną zaprezentowane podczas II Międzynarodowego Forum Sady Rosji

17 maj 2019
Drugie doroczne forum inwestycyjne i wystawa „Orchards of Russia 2019” (22-23 maja 2019 r. w Moskwie) to wysokiej klasy międzynarodowa platforma skupiająca się na inwestycjach dla rosyjskiego komercyjnego sektora ogrodniczego, przybliżająca strategie rozwoju przemysłu, dzieląca się najlepszymi praktykami wśród kluczowych graczy rynkowych i zabezpieczająca nowe kontrakty typu win-win. »

Indie i Singapur - kraje partnerskie na Fruit Attraction 2019

11 maj 2019
Zgodnie z polityką zwiększania relacji handlowych przedsiębiorstw owocowo-warzywnych między krajami Unii Europejskiej a innymi rynkami spoza UE, Fruit Attraction 2019 będzie gościć Indie i Singapur jako kraje importujące. W UE eksport owoców i warzyw do Singapuru wzrósł o 6% w ciągu ostatnich czterech lat, z 22 492 ton do 24 247 ton w 2017 r., przy 60-procentowym wzroście wartości z 20,8 mln euro do 35 mln euro. Głównymi produktami eksportowanymi były jabłka, kiwi i persimmony, w kategorii owoców i cebuli, w kategorii warzyw. »
Partnerzy