Mniejsze zbiory większości warzyw w 2016 r.

4 styczeń 2017
Szacuje się, że w 2016 r. produkcja warzyw w UE-28 wyniosła 63,0 mln ton, wobec 63,3 mln ton w roku poprzednim. Niezbyt korzystne warunki pogodowe dotyczyły zarówno uprawy warzyw odmian wczesnych jak i późnych („przeplatanie” okresów suszy z nadmiernymi opadami deszczu). Zbiory pomidorów przemysłowych w krajach, będących głównymi ich producentami w UE (Włochy, Hiszpania, Portugalia, Francja i Grecja) zmniejszyły się z 10,8 do 10,3 mln ton. Zbiory we Włoszech, największym we Wspólnocie producencie pomidorów przemysłowych i ich przetworów (głównie koncentratu pomidorowego) spadły o 4% do 5,2 mln ton. Produkcja w Hiszpanii zmniejszyła się z 3,0 do 2,95 mln ton. Zbiory w Portugalii pozostały na poziomie 1,5 mln ton. Zwiększyła się natomiast produkcja pomidorów przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji, a decydujący był wzrost zbiorów w Hiszpanii i Holandii. Wzrosła również unijna produkcja ogórków. Warzywa te uprawiane są w UE przede wszystkim pod osłonami.
Zwiększyła się również z 5,5 do 6,0 mln ton produkcja cebuli. Najbardziej, z 1,1 do 1,45 mln ton wzrosły zbiory w Hiszpanii, dominującej w produkcji tego warzywa we Wspólnocie. Produkcja w Holandii pozostała na poziomie 1,2 mln ton. Mniejsze były zbiory cebuli jedynie we Francji. Bardzo dobre zbiory na Węgrzech zadecydowały o zwiększeniu unijnej produkcji kukurydzy cukrowej. Wzrosła również w UE produkcja pieczarek, a największy był wzrost zbiorów w Niemczech. Zimno i deszczowa pogoda w początkowej fazie wegetacji oraz letnia susza spowodowała natomiast spadek zbiorów warzyw strączkowych (głównie zielonego groszku i fasoli). Mniejsze były również zbiory szpinaku, a także kalafiorów, brokułów, marchwi, kapusty, brukselki i papryki.
W sezonie 2016/17 zmniejszy się w UE produkcja przetworów pomidorowych, głównie koncentratu pomidorowego. Spadku produkcji nie zrekompensują dostawy z krajów trzecich – głównie z Chin i Turcji. Produkcja przetworów pomidorowych w obu tych krajach z powodu głębokiego spadku zbiorów pomidorów będzie mniejsza niż w sezonie 2015/16. Zbiory pomidorów przemysłowych były także mniejsze w pozostałych krajach liczących się w ich produkcji w świecie, tj. w Iranie, Tunezji, a głównie w USA (w USA zbiory spadły z 13,0 do 11,4 mln ton). Obniży się we Wspólnocie produkcja większości gatunków warzyw mrożonych (głównie mrożonych kalafiorów, brokułów, zielonego groszku i szpinaku). Mniejsza będzie również produkcja warzyw suszonych i warzywnych konserw. W imporcie zewnętrznym zwiększą się ceny konserw produkowanych z kukurydzy. Będzie to wynikiem spadku produkcji w Tajlandii, największym w świecie producencie i eksporterze tego produktu.
Zapasy większości przetworów warzywnych w końcu obecnego sezonu będą w UE mniejsze niż w końcu sezonu 2015/16. Dotyczyło to będzie przede wszystkim przetworów pomidorowych. Ceny przetworów warzywnych na rynku unijnym i w eksporcie zewnętrznym będą wyższe niż w sezonie 2015/16.
W 2015 r. eksport warzyw świeżych z UE-28 do krajów trzecich wyniósł 1,97 mln ton, wobec 2,02 mln ton w roku poprzednim. Import wzrósł z 1,83 do 1,89 mln ton, a dodatnie saldo handlu zmniejszyło się ze 185 do 74 tys. ton. W wyniku wzrostu eksportu dodatnie saldo handlu przetworami warzywnymi wzrosło z 1,84 do 2,01 mln ton.
W I połowie 2016 r. dodatnie saldo handlu zewnętrznego warzywami wyniosło 313 tys. ton, wobec ujemnego w wysokości 207 tys. ton w I połowie roku poprzedniego. Dodatnie saldo handlu przetworami wzrosło z 939 do 1095 tys. ton.
W 2015 r. udział dostaw z Polski w unijnym imporcie warzyw świeżych wyniósł 3,5%, wobec 3,2% w roku poprzednim, a w imporcie przetworów wzrósł z 4,5 do 4,7%. W przywozie mrożonych warzyw, dominujących w polskiej sprzedaży produktów warzywnictwa do UE, udział dostaw z Polski zwiększył się z 10,8 do 11,7%. W imporcie marynat warzywnych wskaźnik ten wzrósł z 4,7 do 5,6%, a suszy warzywnych obniżył się z 6,6 do 5,8%.
Sprzedaż do Polski stanowiła 3,5% łącznego eksportu warzyw świeżych ze Wspólnoty, wobec 3,0% w 2014 r. Udział Polski w unijnym eksporcie przetworów warzywnych spadł z 2,1 do 2,0%. Polska sprowadza z UE głównie pomidory i paprykę oraz przetwory z tych warzyw.

Źródło: IERiGŻ-BIP

Przeczytaj również:

Ochrona przed mrozem: o 2 stopnie więcej dzięki ekranom Arrigoni

15 kwiecień 2024
W związku z problemami wynikającymi ze zmiany klimatu, szkody spowodowane późnymi przymrozkami stanowią coraz większe zagrożenie, a zdarzenia tego rodzaju mogą od samego początku zagrozić uprawom i wynikom całego roku rolniczego. Arrigoni oferuje zróżnicowaną gamę innowacyjnych produktów łagodzących niskie temperatury, mogących zapobiegać lub ograniczać występowanie szkód spowodowanych przez mróz. »

Co wydarzyło się w branży spożywczej w ciągu ostatniego miesiąca?

14 kwiecień 2024
Innowacja ma kluczowe znaczenie w SIAL Paris – i nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w SIAL Start-up Village, która jest prowadzona we współpracy z Sesamers. Obecna w 24 krajach Sesamers to globalna sieć wydarzeń technologicznych zapoczątkowana przez specjalistów w 2015 roku. „Dzięki 10-letniemu doświadczeniu pomagamy innowacyjnym firmom zabłysnąć na scenie, budować lepsze wydarzenia i skalować strategię wpływu” – mówi sieć znana również jako Start-up Sesame. »

W kwietniu Ucima kontynuuje swoją działalność targową

12 kwiecień 2024
Ponad 50 włoskich firm wybiera się na Circle Pack Chile, Djazagro i Korea Pack. Po udanym udziale w targach Propak Vietnam na początku tego miesiąca, Ucima przygotowuje się do kontynuowania międzynarodowej działalności wystawienniczej poprzez obecność na trzech kolejnych targach branżowych, potwierdzając swoje zaangażowanie w promowanie włoskiego przemysłu opakowaniowego na poziomie globalnym. »
Partnerzy