Producenci roślin coraz częściej stawiają na innowacyjny i ekologiczny mulcz z łusek gryki

26 czerwiec 2022
Początek wiosny niezmiennie oznacza początek intensywnych prac ogrodniczych. To niestety również sezon walki z chwastami. Szkółkarze korzystają z różnych metod, by zapobiegać rozwojowi niepożądanych roślin w doniczkach. Coraz częściej sięgają po rozwiązania ekologiczne, takie jak, w 100% biologiczny mulcz z łusek gryki, z powodzeniem wprowadzony na rynek przez firmę Ceres.

Chwasty stanowią jeden z licznych problemów występujących w szkółkach, dlatego ważne jest, aby móc im zapobiegać sprawdzonymi metodami oraz – jeśli to możliwe – niewywierającymi negatywnego wpływu na środowisko.
- Jedną z metod walki z chwastami w doniczkach jest używanie różnego rodzaju herbicydów. Naszym zdaniem ograniczenie ilości stosowanej chemii w produkcji roślin powinno być priorytetem wśród producentów, a mulczowanie jest narzędziem, które to umożliwia. W Ceres zdecydowaliśmy się wykorzystać do tego łuski gryki, które posłużyły jako baza do innowacyjnego mulczu SAN TOP – mówi Michał Stuchlik, Dyrektor Działu Handlowego Ceres International.- Produkt jest w 100% biologiczny, nie zawiera nasion chwastów czy szkodników. Skutecznie chroni powierzchnię doniczek i multiplatów, nie pozwalając niechcianym roślinom na wybijanie się ponad powierzchnię ziemi – dodaje.

Zalety stosowania łusek gryki
Łuski gryki są wymieszane z ekologicznym klejem, który zostaje aktywowany po kontakcie z wodą. Dzięki takiemu rozwiązaniu, po zroszeniu, mulcz tworzy zwartą skorupkę. To z kolei znacznie ułatwia transport roślin (w przypadku tradycyjnych rozwiązań musimy liczyć się z ryzykiem obsypywania się produktu). Dodatkowo, przez zwartą skorupkę nie tylko nie dostają się do ziemi promienie słoneczne, ale także zdecydowanie zmniejsza się ryzyko rozwoju chwastów. 
- Skuteczność SAN TOPU potwierdzają liczne testy laboratoryjne oraz te prowadzone na plantacjach. W zeszłym roku wielu szkółkarzy zaufało temu produktowi – ze względu nie tylko na jakość, ale także cenę porównywalną z innymi, mniej wydajnymi produktami o niższej skuteczności. To zdecydowany dowód na to, że SAN TOP trafia w punkt – mówi Maciej Juchacz, Prezes Ceres International.


Wydajność na pierwszym miejscu
Istotna, zarówno w aspekcie finansowym jak i środowiskowym, jest wydajność produktów używanych przez producentów roślin. Zastosowanie SAN TOPU w produkcji oznacza korzyści także i w tych obszarach. Wystarczy cienka, 6-milimetrowa warstwa produktu – jest to znaczna różnica w porównaniu z rozwiązaniami, do których szkółkarze są od lat przyzwyczajeni, czyli produktami wymagającymi znacznie grubszej warstwy środków do mulczowania.
-Przykładowo, 1 m3 SAN TOPU wystarcza do obsypania około 20500 doniczek P9, a 1 m3 produktów wymagających warstwy 30 mm spełnia zapotrzebowanie na około 4000 doniczek. To różnica niemal 17 tys. sztuk. Osiągamy więc niespotykaną dotąd wydajność – tłumaczy Michał Stuchlik. Do pakowania mulczu zastosowano opakowania typu big bag, dzięki czemu nie gromadzi się wielu dodatkowych odpadów. 

Usprawnienie pracy w szkółkach
Stosowanie SAN TOPU jest korzystne dla szkółkarzy także z innych względów. Chwasty pobierają wodę i składniki odżywcze, przez co ograniczają je roślinom. W trakcie plewienia ubywa także podłoża. Dzięki zastosowaniu mulczu, oszczędzane są woda, nawozy i podłoże, ale i maszyny, miejsce magazynowe, koszty logistyczne związane z rozładunkiem i transportem palet. Rośliny nie wymagają częstego nawadniania, ponieważ skorupka z łusek gryki ogranicza przesuszanie doniczek, jednocześnie nie wywierając wpływu na wzrost roślin oraz ich zdrowie. Skuteczność w ograniczaniu rozwoju chwastów oznacza też ograniczenie kosztów pracy i strat związanych z koniecznością plewienia doniczek. - To, na co szczególnie zwracają uwagę końcowi odbiorcy, to estetyka kupowanego produktu. Zdrowe rośliny są gwarancją doskonałej sprzedaży, jednak gdy produkt nie tylko nie generuje konieczności sprzątania po transporcie, ale i dobrze się prezentuje, rośliny w doniczkach utrzymanych w czystości chętniej kupowane są przez klientów – dodaje Michał Stuchlik.

Mulcz SAN TOP przepuszcza wodę, powietrze i nawozy, tworząc zwartą strukturę. Jest sypki, lekki i łatwy w użyciu – może być podawany zarówno maszynowo, jak i ręcznie. Nadaje się do wszystkich rodzajów doniczek: okrągłych, kwadratowych, a także multiplatów. Jego wydajność oraz skład to odpowiedź zarówno na potrzeby szkółkarzy, jak też ich klientów.

Więcej informacji: https://www.youtube.com/watch?v=MwT8d10lySg


***
Michał StuchlikDyrektor Działu Handlowego w firmie Ceres International. Posiada  wyższe wykształcenie ogrodnicze. Specjalizuje się w tematach związanych z techniką szklarniową, projektowaniem linii produkcyjnych,  mulczowaniem. Ma szeroką wiedzę związaną ze specjalistycznymi produktami dla ogrodnictwa, czy szkółkarstwa, takimi jak: multiplaty, paper poty, siatki cieniujące, folie, agrotkaniny, agrowłókniny, sekatory. Od ponad 15 lat związany z branżą ogrodniczą.

Przeczytaj również:

Food and Hospitality Oman 26-28 września 2022 r.- Oman Convention & Exhibition Centre, Muscat

8 sierpień 2022
15. edycja Food and Hospitality Oman (FHO) to największe wydarzenie w Omanie dla branży spożywczej i hotelarskiej. Z ponad 100 międzynarodowymi firmami wydarzenie zgromadzi ponad 5000+ profesjonalistów z całego Omanu i regionu Bliskiego Wschodu. Jest najpopularniejszą biznesową platformą dla wydarzeń branży spożywczej i napojów, rolnictwa i rybołówstwa, technologii przetwarzania żywności, sprzętu kuchennego i cateringowego, zaopatrzenia i wyposażenia hoteli oraz branży restauracyjnej i kawiarnianej. »

Prognosfruit 2022 publikuje swoje roczne prognozy zbiorów jabłek i gruszek

5 sierpień 2022
Prognosfruit prognoza zbiorów jabłek i gruszek w Europie na 2022 r. pokazuje, że produkcja jabłek ma wzrosnąć o 1% w porównaniu z 2021 r., podczas gdy nadchodzące zbiory gruszek mają wzrosnąć o 20% w porównaniu z rekordowo niskimi zbiorami w ubiegłym roku i o 5% w porównaniu do średniej z 3 lat. 4 sierpnia 2022 r. ponad 200 międzynarodowych przedstawicieli sektora jabłek i gruszek dołączyło do Prognosfruit 2022 w Belgradzie w Serbii, aby omówić prognozę produkcji jabłek i gruszek na 2022 rok. »

Foodiverse zaprezentuje szereg najświeższych produktów na Fruit Attraction

4 sierpień 2022
Foodiverse, specjalista od świeżej i gotowej żywności, zaprezentuje swoją zdrową rewolucję w Fruit Attraction, która odbędzie się w Madrycie (Hiszpania) w dniach 4-6 października (hala 7, stoisko D02). Grupa z Hiszpanii weźmie udział w wydarzeniu ze świeżym, innowacyjnym asortymentem obejmującym zarówno warzywa prosto z pól, jak i produkty świeżo krojone i gotowe do spożycia lub gotowania, aby pomóc konsumentom w przestrzeganiu zdrowej diety. »
Partnerzy