Mniejsze zbiory większości warzyw w 2016 r.

4 styczeń 2017
Szacuje się, że w 2016 r. produkcja warzyw w UE-28 wyniosła 63,0 mln ton, wobec 63,3 mln ton w roku poprzednim. Niezbyt korzystne warunki pogodowe dotyczyły zarówno uprawy warzyw odmian wczesnych jak i późnych („przeplatanie” okresów suszy z nadmiernymi opadami deszczu). Zbiory pomidorów przemysłowych w krajach, będących głównymi ich producentami w UE (Włochy, Hiszpania, Portugalia, Francja i Grecja) zmniejszyły się z 10,8 do 10,3 mln ton. Zbiory we Włoszech, największym we Wspólnocie producencie pomidorów przemysłowych i ich przetworów (głównie koncentratu pomidorowego) spadły o 4% do 5,2 mln ton. Produkcja w Hiszpanii zmniejszyła się z 3,0 do 2,95 mln ton. Zbiory w Portugalii pozostały na poziomie 1,5 mln ton. Zwiększyła się natomiast produkcja pomidorów przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji, a decydujący był wzrost zbiorów w Hiszpanii i Holandii. Wzrosła również unijna produkcja ogórków. Warzywa te uprawiane są w UE przede wszystkim pod osłonami.
Zwiększyła się również z 5,5 do 6,0 mln ton produkcja cebuli. Najbardziej, z 1,1 do 1,45 mln ton wzrosły zbiory w Hiszpanii, dominującej w produkcji tego warzywa we Wspólnocie. Produkcja w Holandii pozostała na poziomie 1,2 mln ton. Mniejsze były zbiory cebuli jedynie we Francji. Bardzo dobre zbiory na Węgrzech zadecydowały o zwiększeniu unijnej produkcji kukurydzy cukrowej. Wzrosła również w UE produkcja pieczarek, a największy był wzrost zbiorów w Niemczech. Zimno i deszczowa pogoda w początkowej fazie wegetacji oraz letnia susza spowodowała natomiast spadek zbiorów warzyw strączkowych (głównie zielonego groszku i fasoli). Mniejsze były również zbiory szpinaku, a także kalafiorów, brokułów, marchwi, kapusty, brukselki i papryki.
W sezonie 2016/17 zmniejszy się w UE produkcja przetworów pomidorowych, głównie koncentratu pomidorowego. Spadku produkcji nie zrekompensują dostawy z krajów trzecich – głównie z Chin i Turcji. Produkcja przetworów pomidorowych w obu tych krajach z powodu głębokiego spadku zbiorów pomidorów będzie mniejsza niż w sezonie 2015/16. Zbiory pomidorów przemysłowych były także mniejsze w pozostałych krajach liczących się w ich produkcji w świecie, tj. w Iranie, Tunezji, a głównie w USA (w USA zbiory spadły z 13,0 do 11,4 mln ton). Obniży się we Wspólnocie produkcja większości gatunków warzyw mrożonych (głównie mrożonych kalafiorów, brokułów, zielonego groszku i szpinaku). Mniejsza będzie również produkcja warzyw suszonych i warzywnych konserw. W imporcie zewnętrznym zwiększą się ceny konserw produkowanych z kukurydzy. Będzie to wynikiem spadku produkcji w Tajlandii, największym w świecie producencie i eksporterze tego produktu.
Zapasy większości przetworów warzywnych w końcu obecnego sezonu będą w UE mniejsze niż w końcu sezonu 2015/16. Dotyczyło to będzie przede wszystkim przetworów pomidorowych. Ceny przetworów warzywnych na rynku unijnym i w eksporcie zewnętrznym będą wyższe niż w sezonie 2015/16.
W 2015 r. eksport warzyw świeżych z UE-28 do krajów trzecich wyniósł 1,97 mln ton, wobec 2,02 mln ton w roku poprzednim. Import wzrósł z 1,83 do 1,89 mln ton, a dodatnie saldo handlu zmniejszyło się ze 185 do 74 tys. ton. W wyniku wzrostu eksportu dodatnie saldo handlu przetworami warzywnymi wzrosło z 1,84 do 2,01 mln ton.
W I połowie 2016 r. dodatnie saldo handlu zewnętrznego warzywami wyniosło 313 tys. ton, wobec ujemnego w wysokości 207 tys. ton w I połowie roku poprzedniego. Dodatnie saldo handlu przetworami wzrosło z 939 do 1095 tys. ton.
W 2015 r. udział dostaw z Polski w unijnym imporcie warzyw świeżych wyniósł 3,5%, wobec 3,2% w roku poprzednim, a w imporcie przetworów wzrósł z 4,5 do 4,7%. W przywozie mrożonych warzyw, dominujących w polskiej sprzedaży produktów warzywnictwa do UE, udział dostaw z Polski zwiększył się z 10,8 do 11,7%. W imporcie marynat warzywnych wskaźnik ten wzrósł z 4,7 do 5,6%, a suszy warzywnych obniżył się z 6,6 do 5,8%.
Sprzedaż do Polski stanowiła 3,5% łącznego eksportu warzyw świeżych ze Wspólnoty, wobec 3,0% w 2014 r. Udział Polski w unijnym eksporcie przetworów warzywnych spadł z 2,1 do 2,0%. Polska sprowadza z UE głównie pomidory i paprykę oraz przetwory z tych warzyw.

Źródło: IERiGŻ-BIP

Przeczytaj również:

Pole testowe o powierzchni około 3000 m2 na targach Macfrut 2024

23 kwiecień 2024
Innowacje branży zostaną zaprezentowane na powierzchni około 3000 metrów kwadratowych, podzielonej na dwie hale: jedną przeznaczoną do uprawy owoców (Hala C1 - Agri Field Solution) i drugą do produkcji bezglebowej techniki, ogrodnictwo komercyjne i przemysłowe oraz mechanizacja (hala A1 – Machinery Solutions). Oba te obszary pozwalają odwiedzającym przekonać się na własne oczy, co mogą zastosować w praktyce we własnym gospodarstwie. »

Pierwsza edycja Fruit Attraction w Brazylii odzwierciedla potencjał brazylijskiego sektora owoców i warzyw

22 kwiecień 2024
Fruit Attraction, jedne z wiodących na świecie międzynarodowych targów branży owocowo-warzywnej, zakończyły swoją pierwszą edycję w Brazylii, na terenie São Paulo Expo. Trzydniowe wydarzenie zgromadziło cały łańcuch produkcyjny sektora, z obecnością 45 krajów i 8 stanów brazylijskich (São Paulo, Bahia, Pernambuco, Rio Grande do Norte, Maranhão, Pará, Espírito Santo i Paraná) oraz 12 000 gości . »

Nowe zabezpieczenia w branży spożywczej – ekologia w centrum uwagi

22 kwiecień 2024
Biorąc pod uwagę cele zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie jednym z nim jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych, coraz więcej firm poszukuje opakowań w pełni przyjaznych środowisku. Dlatego już dziś firma Silny&Salamon wprowadza zamknięcia do opakowań produktów spożywczych wykonane w całości z biomateriałów i nadające się do przetworzenia. »
Partnerzy