Macfrut 2023 – oczy świata skierowane na sektor borówkowy

30 listopad 2022
Cztery dni z czołowymi ekspertami technicznymi, specjalistami, globalnymi liderami i międzynarodowymi opiniodawcami z sektora borówki, małego owocu, którego produkcja i konsumpcja odnotowała wzrost o 35% na całym świecie. Tegorocznej edycji Macfrut, Międzynarodowych Targów Warzyw i Owoców, które odbędą się na terenie Rimini Fiera (Włochy) i potrwają od środy do piątku 3-5 maja, towarzyszyć będą Międzynarodowe Dni Borówki - International Blueberry Days, których uwerturę stanowić będzie naukowa platforma Blueberry School zorganizowana dla młodych naukowców z Università Politecnica delle Marche w dniu 2 maja. Wydarzenie, które stanowić będzie symbol XXXX edycji targów stało się możliwe dzięki współpracy Macfrut z profesorem Bruno Mezzettim z Università Politecnica delle Marche oraz z Thomasem Drahorad z NCX Drahorad.  International Blueberry Days na Macfrut rozpoczną się w środę 3 maja od sympozjum, na którym – w obecności wybitnych ekspertów na skalę światową – poruszone zostaną najważniejsze tematy naukowe (genetyka, szkółkarstwo, żywienie, techniki uprawy, aspekty żywieniowe i biomedyczne).

Czwartek 4 maja to dzień globalnych „graczy”, takich jak amerykański Driscoll’s, numer jeden wśród szkółkarzy i producentów owoców czy australijska Costa Group, lider w uprawie borówki. Tego dnia wszystkie reflektory będą skierowane na trendy rynkowe i produkcyjne. Nie zabraknie też możliwości zapoznania się z „case history” – doświadczeniami branżowych liderów z różnych zakątków świata.

Ostatniego dnia, w piątek 5 maja, technicy i eksperci będą oprowadzać zwiedzających po doświadczalnym polu uprawnym zorganizowanym w dynamicznej strefie targów (Blueberry On Field). 

„Rozwój i wprowadzanie na szeroką skalę nowych odmian oraz wdrażanie najnowszych technik uprawy sprzyja rozpowszechnieniu uprawy borówki w różnych rejonach świata, przy rosnącym zainteresowaniu konsumentów poszukujących produktu wysokiej jakości, dostępnego przez cały rok” – wyjaśnia Bruno Mezzetti z Università Politecnica delle Marche – „Jednak uprawa roślin sadowniczych wysokiej jakości nie jest wcale prosta, ponieważ wymaga wiedzy i specjalistycznych umiejętności. Celem Blueberry school i Blueberry Days, zorganizowanych podczas targów Macfrut, jest umożliwienie merytorycznej konfrontacji między naukowcami, specjalistami z branży i operatorami w obrębie wszystkich aspektów łańcucha produkcji borówki na świecie”.  

Thomas Drahorad, prezes NCX Drahorad i dyrektor naczelny Italian Berry, podziela tę ideę. „Program International Blueberry Days daje możliwość dogłębnego przeanalizowania złożonej i dynamicznej sytuacji w sektorze borówkowym na świecie. W ciągu ostatnich pięciu lat gruntownie zmieniła się nie tylko międzynarodowa mapa krajów produkujących i harmonogramy dostaw, ale też pułap wydatków na jednego mieszkańca oraz geograficzny zasięg konsumpcji. Nowa panorama obejmuje nowych producentów, nowych odbiorców i nowe rynki zbytu, które rozwijają się dzięki intensywnej popularyzacji nowych odmian oraz poszukiwaniu wysokiej jakości organoleptycznej, trwałości i optymalnych właściwości agronomicznych. Każdy z tych tematów został ujęty w bogatym programie konferencji i spotkań zaplanowanych dla międzynarodowych operatorów sektora borówkowego, którzy przybędą do Rimini”. 

Przeczytaj również:

Konsorcjum Fresh Produce wzywa rząd do umożliwienia oficjalnych inspekcji

7 maj 2024
„Staliśmy się pośmiewiskiem Europy”: Szef konsorcjum Fresh Produce krytykuje strategię graniczną Wielkiej Brytanii Nigel Jenney, dyrektor naczelny konsorcjum Fresh Produce Consortium (FPC), potępił rozwiązanie graniczne przyjęte przez rząd Wielkiej Brytanii po brexicie. „Rząd w zręczny sposób stworzył najbardziej nieefektywną i kosztowną granicę na świecie” – stwierdziła Jenney. „Ta jedyna w życiu szansa została zaprzepaszczona”. »

Ulepszenia monitorowania Echinothrips dzięki nowej pułapce Bug-Scan® Green

6 maj 2024
Zaprojektowane z myślą o optymalizacji monitorowania, nowe pułapki samoprzylepne Bug-Scan® Green okazały się siedmiokrotnie bardziej atrakcyjne dla Echinothrips niż żółte lub niebieskie pułapki samoprzylepne. „W przypadku wciornastków, które rzadko latają, atrakcyjne lepkie pułapki są kluczem do skutecznego rozpoznania – zasadniczej części skutecznego programu kontroli IPM” – mówi Yannah Cornelis, menedżer produktu ds. monitorowania i rozpoznania. »

Innowacja odmianowa i certyfikowana jakość: dwa wydarzenia dedykowane szkółkom roślin

2 maj 2024
W ciągu ostatnich kilku lat włoska branża szkółkarska stała się strategicznym graczem w ewolucji łańcuchów dostaw owoców. Początkowo utworzona i rozwijana w kontekście regionalnym, następnie przeszła proces samoorganizacji, agregacji i ekspansji, wykraczając poza granice krajowe, stając się wiodącym przemysłem międzynarodowym. »
Partnerzy