Macfrut 2023 – oczy świata skierowane na sektor borówkowy

30 listopad 2022
Cztery dni z czołowymi ekspertami technicznymi, specjalistami, globalnymi liderami i międzynarodowymi opiniodawcami z sektora borówki, małego owocu, którego produkcja i konsumpcja odnotowała wzrost o 35% na całym świecie. Tegorocznej edycji Macfrut, Międzynarodowych Targów Warzyw i Owoców, które odbędą się na terenie Rimini Fiera (Włochy) i potrwają od środy do piątku 3-5 maja, towarzyszyć będą Międzynarodowe Dni Borówki - International Blueberry Days, których uwerturę stanowić będzie naukowa platforma Blueberry School zorganizowana dla młodych naukowców z Università Politecnica delle Marche w dniu 2 maja. Wydarzenie, które stanowić będzie symbol XXXX edycji targów stało się możliwe dzięki współpracy Macfrut z profesorem Bruno Mezzettim z Università Politecnica delle Marche oraz z Thomasem Drahorad z NCX Drahorad.  International Blueberry Days na Macfrut rozpoczną się w środę 3 maja od sympozjum, na którym – w obecności wybitnych ekspertów na skalę światową – poruszone zostaną najważniejsze tematy naukowe (genetyka, szkółkarstwo, żywienie, techniki uprawy, aspekty żywieniowe i biomedyczne).

Czwartek 4 maja to dzień globalnych „graczy”, takich jak amerykański Driscoll’s, numer jeden wśród szkółkarzy i producentów owoców czy australijska Costa Group, lider w uprawie borówki. Tego dnia wszystkie reflektory będą skierowane na trendy rynkowe i produkcyjne. Nie zabraknie też możliwości zapoznania się z „case history” – doświadczeniami branżowych liderów z różnych zakątków świata.

Ostatniego dnia, w piątek 5 maja, technicy i eksperci będą oprowadzać zwiedzających po doświadczalnym polu uprawnym zorganizowanym w dynamicznej strefie targów (Blueberry On Field). 

„Rozwój i wprowadzanie na szeroką skalę nowych odmian oraz wdrażanie najnowszych technik uprawy sprzyja rozpowszechnieniu uprawy borówki w różnych rejonach świata, przy rosnącym zainteresowaniu konsumentów poszukujących produktu wysokiej jakości, dostępnego przez cały rok” – wyjaśnia Bruno Mezzetti z Università Politecnica delle Marche – „Jednak uprawa roślin sadowniczych wysokiej jakości nie jest wcale prosta, ponieważ wymaga wiedzy i specjalistycznych umiejętności. Celem Blueberry school i Blueberry Days, zorganizowanych podczas targów Macfrut, jest umożliwienie merytorycznej konfrontacji między naukowcami, specjalistami z branży i operatorami w obrębie wszystkich aspektów łańcucha produkcji borówki na świecie”.  

Thomas Drahorad, prezes NCX Drahorad i dyrektor naczelny Italian Berry, podziela tę ideę. „Program International Blueberry Days daje możliwość dogłębnego przeanalizowania złożonej i dynamicznej sytuacji w sektorze borówkowym na świecie. W ciągu ostatnich pięciu lat gruntownie zmieniła się nie tylko międzynarodowa mapa krajów produkujących i harmonogramy dostaw, ale też pułap wydatków na jednego mieszkańca oraz geograficzny zasięg konsumpcji. Nowa panorama obejmuje nowych producentów, nowych odbiorców i nowe rynki zbytu, które rozwijają się dzięki intensywnej popularyzacji nowych odmian oraz poszukiwaniu wysokiej jakości organoleptycznej, trwałości i optymalnych właściwości agronomicznych. Każdy z tych tematów został ujęty w bogatym programie konferencji i spotkań zaplanowanych dla międzynarodowych operatorów sektora borówkowego, którzy przybędą do Rimini”. 

Przeczytaj również:

Targi Fruit Logistica były bardziej międzynarodowe niż kiedykolwiek

13 luty 2024
„FRUIT LOGISTICA reprezentuje całą linię produkcyjną. Dzięki temu możemy spotkać się z obecnymi klientami, którzy już pracują z naszymi produktami. Inni poznają nas na targach i znajdują odpowiednie rozwiązania dla swojej firmy. Chętnie wrócimy za rok z większe stoisko, aby lepiej zaspokoić popyt.” — Don van Haeff, doradca ds. sprzedaży, Light4Food. FRUIT LOGISTICA 2024 przyciągnęła wystawców z 94 krajów i gości branżowych z ponad 145 krajów. »

Pomyślne wyniki tegorocznej edycji FRUIT LOGISTICA na wymagającym rynku globalnym

12 luty 2024
Wiodące na świecie targi branży owocowo-warzywnej, które odbyły się w dniach 7-9 lutego, odnotowały wzrost liczby zwiedzających, wystawców i powierzchni wystawienniczej. Targi miały także bardziej międzynarodowy charakter niż kiedykolwiek. FRUIT LOGISTICA pozostaje sercem branży owocowo-warzywnej: w targach wzięło udział ponad 66 000 odwiedzających, ponad 24 000 pracowników wystawców i 450 przedstawicieli mediów. Swoje innowacje zaprezentowało 2770 wystawców. »

Moldovan Fruits celebruje swój triumf na targach Fruit Logistica 2024

8 luty 2024
Rok 2023 był udany dla mołdawskich owoców. Wiśnie, śliwki, winogrona i jabłka produkowane w Mołdawii trafiały do coraz większej liczby konsumentów w Unii Europejskiej oraz na tak odległych rynkach, jak kraje Zatoki Perskiej i regiony Azji. Mołdawscy producenci dostosowali swoje technologie produkcji i pozbiórów, zapewniając produkty wysokiej jakości i bezpieczne. »
Partnerzy