Macfrut 2023 – oczy świata skierowane na sektor borówkowy

30 listopad 2022
Cztery dni z czołowymi ekspertami technicznymi, specjalistami, globalnymi liderami i międzynarodowymi opiniodawcami z sektora borówki, małego owocu, którego produkcja i konsumpcja odnotowała wzrost o 35% na całym świecie. Tegorocznej edycji Macfrut, Międzynarodowych Targów Warzyw i Owoców, które odbędą się na terenie Rimini Fiera (Włochy) i potrwają od środy do piątku 3-5 maja, towarzyszyć będą Międzynarodowe Dni Borówki - International Blueberry Days, których uwerturę stanowić będzie naukowa platforma Blueberry School zorganizowana dla młodych naukowców z Università Politecnica delle Marche w dniu 2 maja. Wydarzenie, które stanowić będzie symbol XXXX edycji targów stało się możliwe dzięki współpracy Macfrut z profesorem Bruno Mezzettim z Università Politecnica delle Marche oraz z Thomasem Drahorad z NCX Drahorad.  International Blueberry Days na Macfrut rozpoczną się w środę 3 maja od sympozjum, na którym – w obecności wybitnych ekspertów na skalę światową – poruszone zostaną najważniejsze tematy naukowe (genetyka, szkółkarstwo, żywienie, techniki uprawy, aspekty żywieniowe i biomedyczne).

Czwartek 4 maja to dzień globalnych „graczy”, takich jak amerykański Driscoll’s, numer jeden wśród szkółkarzy i producentów owoców czy australijska Costa Group, lider w uprawie borówki. Tego dnia wszystkie reflektory będą skierowane na trendy rynkowe i produkcyjne. Nie zabraknie też możliwości zapoznania się z „case history” – doświadczeniami branżowych liderów z różnych zakątków świata.

Ostatniego dnia, w piątek 5 maja, technicy i eksperci będą oprowadzać zwiedzających po doświadczalnym polu uprawnym zorganizowanym w dynamicznej strefie targów (Blueberry On Field). 

„Rozwój i wprowadzanie na szeroką skalę nowych odmian oraz wdrażanie najnowszych technik uprawy sprzyja rozpowszechnieniu uprawy borówki w różnych rejonach świata, przy rosnącym zainteresowaniu konsumentów poszukujących produktu wysokiej jakości, dostępnego przez cały rok” – wyjaśnia Bruno Mezzetti z Università Politecnica delle Marche – „Jednak uprawa roślin sadowniczych wysokiej jakości nie jest wcale prosta, ponieważ wymaga wiedzy i specjalistycznych umiejętności. Celem Blueberry school i Blueberry Days, zorganizowanych podczas targów Macfrut, jest umożliwienie merytorycznej konfrontacji między naukowcami, specjalistami z branży i operatorami w obrębie wszystkich aspektów łańcucha produkcji borówki na świecie”.  

Thomas Drahorad, prezes NCX Drahorad i dyrektor naczelny Italian Berry, podziela tę ideę. „Program International Blueberry Days daje możliwość dogłębnego przeanalizowania złożonej i dynamicznej sytuacji w sektorze borówkowym na świecie. W ciągu ostatnich pięciu lat gruntownie zmieniła się nie tylko międzynarodowa mapa krajów produkujących i harmonogramy dostaw, ale też pułap wydatków na jednego mieszkańca oraz geograficzny zasięg konsumpcji. Nowa panorama obejmuje nowych producentów, nowych odbiorców i nowe rynki zbytu, które rozwijają się dzięki intensywnej popularyzacji nowych odmian oraz poszukiwaniu wysokiej jakości organoleptycznej, trwałości i optymalnych właściwości agronomicznych. Każdy z tych tematów został ujęty w bogatym programie konferencji i spotkań zaplanowanych dla międzynarodowych operatorów sektora borówkowego, którzy przybędą do Rimini”. 

Przeczytaj również:

Innowacyjne narzędzie LCA pomagające firmom ogrodniczym poprawić ich wpływ na środowisko

29 marzec 2023
Nowy standard LCA umożliwia wszystkim producentom podłoży uprawowych obliczanie wpływu ich produktów na środowisko przy użyciu tych samych zasad obliczeniowych, biorąc pod uwagę te same kategorie wpływu, zgodnie z metodą śladu środowiskowego produktu (PEF) opublikowaną przez Komisję Europejską. »

Targi WorldFood Poland już za 3 tygodnie

29 marzec 2023
Organizatorzy targów zapraszają już 18-20 kwietnia wszystkie osoby związane z branżą spożywczą, handlem hurtowym i detalicznym, importem, eksportem, dystrybucją żywności i napojów oraz gastronomią do EXPO XXI w Warszawie. IX edycja targów WorldFood Poland w skrócie: ➡ponad 270 wystawców z 32 krajów (ok. 45% firm z zagranicy) ➡ponad 40 debat i prelekcji PROGRAM KONFERENCYJNY ➡8 pawilonów narodowych: Włochy, Hiszpania, Tunezja, Ukraina, Tajlandia, Grecja, Macedonia, Sri Lanka »

Ponad 40 debat i prelekcji poświęconych branży FMCG

29 marzec 2023
WorldFood Poland to jedno z największych wydarzeń branżowych na rynku spożywczym w Polsce. Targi skupiają wystawców z różnych dziedzin przemysłu spożywczego, suplementów diety oraz sprzętu, technologii oraz rozwiązań dla branży. W ramach tegorocznej edycji WorldFood Poland organizatorzy przygotowali bogaty, merytoryczny i kompleksowy program merytoryczny, który skierowany jest do przedsiębiorców oraz wszystkich związanych są z branżą. »
Partnerzy