Za nami XIII edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa – TSW 2023

25 styczeń 2023
Trzynastka okazała się dla targów TSW wyjątkowo szczęśliwa. Tegoroczna, trzynasta już odsłona targów uchodzących za największą wystawę ogrodniczą w Europie Środkowo-Wschodniej odbyła się 18 i 19 stycznia 2023 roku w Kielcach. Organizator wydarzenia – Oficyna Wydawnicza Oikos – podczas poprzednich edycji korzystał z terenów ekspozycyjnych w Nadarzynie pod Warszawą. Tegoroczna zmiana lokalizacji okazała się strzałem w dziesiątkę – targi odwiedziła rekordowa liczba zwiedzających! Przez dwa dni w kieleckich halach gościło 12 368 osób (wstęp był rejestrowany). Wielu gości przyjechało z zagranicy: z Ukrainy, Litwy, Czech, Niemiec, Włoch, Łotwy, ze Słowacji, z Holandii, Estonii, Białorusi, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Francji oraz Hiszpanii.

Targi TSW mają już ugruntowaną pozycję. Od przeszło dekady stanowią „miejsce owocnych spotkań” (jak głosi hasło imprezy) hodowców owoców i warzyw z wytwórcami i dystrybutorami maszyn, środków produkcji, chemii oraz nawozów, a także dostawcami usług dla branży ogrodniczej. W ciągu dwóch dni na powierzchni wystawienniczej wynoszącej 20 000 m² swoją ofertę zaprezentowało 311 firm, w tym 50 zagranicznych z 15 krajów, m.in. z Holandii, Niemiec, Włoch, Belgii, Francji, Ukrainy, Danii, Kazachstanu, Szwajcarii, Meksyku, Austrii i Luksemburga.

Uroczystego otwarcia TSW 2023 dokonali Dyrektor Targów TSW Jacek Kłudka i Prezes Zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. Podczas imprezy po raz ósmy zostały przyznane Nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka. W tym roku na konkurs wpłynęły aż 22 zgłoszenia, w związku z tym postanowiono przyznać dodatkowo wyróżnienie.
 
Kapituła przyznała nagrody następującym firmom:
• Agro Smart Lab/Bio AtiW za preparat Agro Eca Protect. Jest to pierwszy taki produkt na świecie (został zgłoszony do ochrony patentowej). Opracowano i wytwarza się go w Polsce. Preparat został zarejestrowany w czerwcu 2022 roku jako biostymulator i dopuszczony do ekologicznej produkcji. Jako jedyny wykorzystuje połączenie niezwykłych cech elektrolizowanej wody z klinoptylolitem – minerałem pochodzenia wulkanicznego – w celu stymulowania odporności roślin. Ze środków dostępnych na rynku tylko on ma w składzie ustabilizowaną elektrolizowaną wodę, która nie dopuszcza do infekcji grzybowych i bakteryjnych roślin.
• Vantage Polska sp. z o.o. za robot polowy Robotti. Jest on autonomiczny – pracuje bez operatora w ciągłym trybie pracy przez 24 h, również po zmroku i we mgle. To nośnik narzędzi takich jak siewniki, sadzarki, pielniki, opryskiwacze i narzędzia uprawowe. Robot Robotti ma standardowy, trzypunktowy system zaczepu urządzeń (jak traktor) oraz wałek odbioru mocy (WOM), napęd na cztery koła, silnik spalinowy Kubota 75 KM (lub dwa silniki), zbiornik paliwa o pojemności 300 l, bardzo precyzyjny system nawigacji satelitarnej RTK, a także system kamer, czujników i oświetlenia.
• Osmia Future za ul dla pszczół samotnic Osmia Box. Jest to specjalnie skonstruowane siedlisko do hodowli murarki ogrodowej. Jego budowa umożliwia w pełni mechaniczny serwis po sezonie za pomocą urządzenia Apikubot. Powiązana z ulami Osmia Box aplikacja BeeGrow dostosowuje liczbę i rozmieszczenie pszczelich siedlisk na działce w zależności od rodzaju uprawy, kształtu działki i zagęszczenia nasadzeń, tak by zapewnić optymalne zapylenie uprawianych roślin. Zaletą tego systemu jest prostota obsługi – gotowe ule wystarczy rozmieścić w uprawie i zebrać po sezonie.

Wyróżnienie otrzymała firma Agrosimex sp. z o.o. za preparat Rhizosum N plus. Produkt ten zawiera bakterie Azotobacter salinestris wiążące wolny azot z powietrza atmosferycznego, a także mangan i żelazo. Zalecana dawka gotowego preparatu to zaledwie 25–50 g/ha. Rhizosum N plus można stosować w formie oprysku na glebę albo dostarczać przez fertygację lub nawożenie dolistne.

Integralną częścią TSW 2023 były konferencje branżowe, podczas których 76 polskich i zagranicznych specjalistów wygłosiło blisko 50 wykładów. Swoją wiedzą podzielili się zarówno wybitni naukowcy, jak i praktycy. Bardzo dużo emocji wzbudziły debaty oraz panele dyskusyjne z udziałem parlamentarzystów i producentów. Po raz pierwszy w ramach targów odbyła się konferencja jagodowa, podzielona na części o malinie i porzeczce, która przyciągnęła wielu słuchaczy. Wszystkie konferencje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Bezpośrednio na targach wykładów wysłuchało blisko 1500 osób.

Przeczytaj również:

Ochrona przed mrozem: o 2 stopnie więcej dzięki ekranom Arrigoni

15 kwiecień 2024
W związku z problemami wynikającymi ze zmiany klimatu, szkody spowodowane późnymi przymrozkami stanowią coraz większe zagrożenie, a zdarzenia tego rodzaju mogą od samego początku zagrozić uprawom i wynikom całego roku rolniczego. Arrigoni oferuje zróżnicowaną gamę innowacyjnych produktów łagodzących niskie temperatury, mogących zapobiegać lub ograniczać występowanie szkód spowodowanych przez mróz. »

Co wydarzyło się w branży spożywczej w ciągu ostatniego miesiąca?

14 kwiecień 2024
Innowacja ma kluczowe znaczenie w SIAL Paris – i nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w SIAL Start-up Village, która jest prowadzona we współpracy z Sesamers. Obecna w 24 krajach Sesamers to globalna sieć wydarzeń technologicznych zapoczątkowana przez specjalistów w 2015 roku. „Dzięki 10-letniemu doświadczeniu pomagamy innowacyjnym firmom zabłysnąć na scenie, budować lepsze wydarzenia i skalować strategię wpływu” – mówi sieć znana również jako Start-up Sesame. »

W kwietniu Ucima kontynuuje swoją działalność targową

12 kwiecień 2024
Ponad 50 włoskich firm wybiera się na Circle Pack Chile, Djazagro i Korea Pack. Po udanym udziale w targach Propak Vietnam na początku tego miesiąca, Ucima przygotowuje się do kontynuowania międzynarodowej działalności wystawienniczej poprzez obecność na trzech kolejnych targach branżowych, potwierdzając swoje zaangażowanie w promowanie włoskiego przemysłu opakowaniowego na poziomie globalnym. »
Partnerzy