XIII edycja TSW - miejscem owocnych spotkań

24 styczeń 2023
Targi TSW mają już ugruntowaną pozycję. Od przeszło dekady stanowią „miejsce owocnych spotkań” (jak głosi hasło imprezy) hodowców owoców i warzyw z wytwórcami i dystrybutorami maszyn, środków produkcji, chemii oraz nawozów, a także dostawcami usług dla branży ogrodniczej. W ciągu dwóch dni na powierzchni wystawienniczej wynoszącej 20 000 m² swoją ofertę zaprezentowało 311 firm, w tym 50 zagranicznych z 15 krajów, m.in. z Holandii, Niemiec, Włoch, Belgii, Francji, Ukrainy, Danii, Kazachstanu, Szwajcarii, Meksyku, Austrii i Luksemburga.

Uroczystego otwarcia TSW 2023 dokonali Dyrektor Targów TSW Jacek Kłudka i Prezes Zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. Podczas imprezy po raz ósmy zostały przyznane Nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka. W tym roku na konkurs wpłynęły aż 22 zgłoszenia, w związku z tym postanowiono przyznać dodatkowo wyróżnienie.
 
Kapituła przyznała nagrody następującym firmom:
• Agro Smart Lab/Bio AtiW za preparat Agro Eca Protect. Jest to pierwszy taki produkt na świecie (został zgłoszony do ochrony patentowej). Opracowano i wytwarza się go w Polsce. Preparat został zarejestrowany w czerwcu 2022 roku jako biostymulator i dopuszczony do ekologicznej produkcji. Jako jedyny wykorzystuje połączenie niezwykłych cech elektrolizowanej wody z klinoptylolitem – minerałem pochodzenia wulkanicznego – w celu stymulowania odporności roślin. Ze środków dostępnych na rynku tylko on ma w składzie ustabilizowaną elektrolizowaną wodę, która nie dopuszcza do infekcji grzybowych i bakteryjnych roślin.

• Vantage Polska sp. z o.o. za robot polowy Robotti. Jest on autonomiczny – pracuje bez operatora w ciągłym trybie pracy przez 24 h, również po zmroku i we mgle. To nośnik narzędzi takich jak siewniki, sadzarki, pielniki, opryskiwacze i narzędzia uprawowe. Robot Robotti ma standardowy, trzypunktowy system zaczepu urządzeń (jak traktor) oraz wałek odbioru mocy (WOM), napęd na cztery koła, silnik spalinowy Kubota 75 KM (lub dwa silniki), zbiornik paliwa o pojemności 300 l, bardzo precyzyjny system nawigacji satelitarnej RTK, a także system kamer, czujników i oświetlenia.

• Osmia Future za ul dla pszczół samotnic Osmia Box. Jest to specjalnie skonstruowane siedlisko do hodowli murarki ogrodowej. Jego budowa umożliwia w pełni mechaniczny serwis po sezonie za pomocą urządzenia Apikubot. Powiązana z ulami Osmia Box aplikacja BeeGrow dostosowuje liczbę i rozmieszczenie pszczelich siedlisk na działce w zależności od rodzaju uprawy, kształtu działki i zagęszczenia nasadzeń, tak by zapewnić optymalne zapylenie uprawianych roślin. Zaletą tego systemu jest prostota obsługi – gotowe ule wystarczy rozmieścić w uprawie i zebrać po sezonie.

Wyróżnienie otrzymała firma Agrosimex sp. z o.o. za preparat Rhizosum N plus. Produkt ten zawiera bakterie Azotobacter salinestris wiążące wolny azot z powietrza atmosferycznego, a także mangan i żelazo. Zalecana dawka gotowego preparatu to zaledwie 25–50 g/ha. Rhizosum N plus można stosować w formie oprysku na glebę albo dostarczać przez fertygację lub nawożenie dolistne.

Integralną częścią TSW 2023 były konferencje branżowe, podczas których 76 polskich i zagranicznych specjalistów wygłosiło blisko 50 wykładów. Swoją wiedzą podzielili się zarówno wybitni naukowcy, jak i praktycy. Bardzo dużo emocji wzbudziły debaty oraz panele dyskusyjne z udziałem parlamentarzystów i producentów. Po raz pierwszy w ramach targów odbyła się konferencja jagodowa, podzielona na części o malinie i porzeczce, która przyciągnęła wielu słuchaczy. Wszystkie konferencje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Bezpośrednio na targach wykładów wysłuchało blisko 1500 osób. 

Przeczytaj również:

Program transformacji rolnictwa Demokratycznej Republiki Konga wchodzi w fazę operacyjną

9 maj 2025
Program transformacji rolnictwa (ATP) to duży projekt o wartości 6,6 miliarda dolarów, którego celem jest zapewnienie szybkiej transformacji strukturalnej sektora rolniczego w Demokratycznej Republice Konga (DRK) poprzez ukierunkowane, zintegrowane podejście inwestycyjne. Jeden z największych krajów w Afryce, ma powierzchnię uprawną ponad 80 milionów hektarów, z czego obecnie uprawia się tylko 10%. »

Międzynarodowe Dni Szparagów i Międzynarodowe Dni Jagód łączą siły

8 maj 2025
Międzynarodowe Dni Szparagów i Międzynarodowe Dni Jagód łączą siły. Te dwa wydarzenia łączą swoje siły, aby stworzyć jedno duże międzynarodowe wydarzenie zaplanowane w Bordeaux w dniach od 7 do 10 października 2025 r. Ta wspólna inicjatywa obejmie wizyty techniczne, teren wystawowy, pokazy terenowe na żywo, warsztaty i wycieczki z przewodnikiem — wszystko zorganizowane przez Macfrut, Befve&Co. i Interco Nouvelle-Aquitaine. »

W centrum uwagi branża świeżych produktów na Macfrut

6 maj 2025
Dziś w Rimini Expo Centre minister Francesco Lollobrigida otworzył 42. edycję międzynarodowych targów owoców i warzyw. Od dziś do 8 maja targi będą pełne: 1400 wystawców (40% z zagranicy), 1500 kupców, wystawy tematyczne, około 100 wydarzeń. Jedną z nowości jest duża arena poświęcona zdrowej żywności, The Healthy Food Show. Egipt jest krajem partnerskim, z dużym obszarem goszczącym 40 firm, podczas gdy Lacjum jest regionem partnerskim »
Partnerzy