AMBRA S.A. inwestuje w zakład produkcyjny

5 czerwiec 2017
Ponad 2 mln zł zainwestowała AMBRA S.A. w zakład produkcyjny w Biłgoraju na Lubelszczyźnie. Dzięki nowym technologiom może produkować cydr niefiltrowany i wyznaczać nowy standard polskiego cydru naturalnego.
- Cydr stanął w cieniu różnorodności piw regionalnych, rzemieślniczych. W tym roku spróbujemy dać temu odpór i zaproponować konsumentowi to, czego szuka, czyli naturalności, regionalności, autentyczności. Mamy w Polsce najwspanialsze jabłka, to zobowiązuje nas - nie tylko jako firmę, ale jako Polaków - do produkcji najlepszego i najszlachetniejszego cydru - deklaruje Robert Ogór, prezes AMBRA S.A. - Chcemy stworzyć podwaliny pod trwały wzrost rynku. Oczekujemy, że w tym roku sprzedaż będzie przynajmniej stabilna i dzięki tym nowym produktom, naturalnym oraz rzemieślniczym, będziemy na przestrzeni kilku- kilkunastu lat stopniowo powiększać rynek - podkreśla Robert Ogór.
Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru uważa, że perspektywy rynku cydru w Polsce dają szansę rozwoju nowym i obecnym producentom.
- Myślę, że będzie to proces dwukierunkowy. Z jednej strony rozwinie się rynek masowy, z drugiej oferta skierowana do konsumentów poszukujących czegoś więcej niż tylko zaspokojenie pragnienia, koneserów, wielbicieli cydru. Mam nadzieję, że zbliżymy się w ten sposób do rynku wina czy piw kraftowych - mówi Tomasz Solis.
- Światem wina i cydru rządzą te same reguły, które potem determinują jego smak, aromatyczność i głębię. Natura decyduje o udanych zbiorach, charakterze jabłek. To wszystko ma później odzwierciedlenie w cydrze, podobnie jak odmiany jabłek. (...) Na wzór winiarzy stale analizujemy poszczególne fazy tworzenia cydru i stale poszukujemy nowych propozycji - podkreśla  Artur Dubaj, Główny Technolog AMBRA S.A.
Zdaniem Tomasza Solisa zainteresowanie cydrem i jego różnorodnością będzie rosnąć. Potwierdza to rosnąca popularność warsztatów organizowanych w pokazowej cydrowni na Lubelszczyźnie. Uczestniczą w nich sadownicy, osoby zainteresowane produkcją cydru na większą skalę, ale również pasjonaci eksperymentujący z wytwarzaniem cydru w domu.
- Prowadzimy próby produkcji wielu rodzajów cydru, w tym również niefiltrowanego. Wielu konsumentów nie jest do końca świadoma bogactwa palety cydrów, jaką już dziś można znaleźć na naszym rynku - podkreśla Tomasz Solis.
Firma AMBRA S.A. wierzy, że naturalnie mętny cydr niefiltrowany będzie świeżym impulsem dla rozwoju całej kategorii - pobudzi jej innowacyjność i pokaże, jak wiele jeszcze da się „wycisnąć” z polskiego jabłka.
Największym wyzwaniem produkcji naturalnego cydru jest zachowanie cech charakterystycznych surowca przy jednoczesnym zagwarantowaniu jego świeżości i trwałości. W przypadku cydru niefiltrowanego, w którym można dostrzec drobiny owoców, jest to jeszcze trudniejsze. Ze względu na właściwości świeżo wyciśniętego soku z jabłek, jego fermentacja i leżakowanie z osadem, miąższem jabłkowym wymagają ściśle określonych warunków. Inwestycje AMBRA S.A. to duży krok w stronę jeszcze większej naturalności produktu. Objęły m.in. skrócenie czasu na tłoczenie jabłek, specjalistyczne wyposażenie ciśnieniowych zbiorników fermentacyjnych pozwalających na kontrolę i regulację temperatury fermentacji czy montaż instalacji chłodniczej w hali produkcyjnej.
- Dzięki temu na końcu tego procesu dostajemy pełnię smaku, głębię i aromatyczność o 30% bardziej intensywną niż w przypadku cydru filtrowanego. Brak filtracji oznacza dbałość, by bogactwo jabłka w jak największej części znalazło się w napoju - mówi Artur Dubaj, główny technolog AMBRA S.A.
Rynek cydru w Polsce osiągnął wartość 100 mln zł. W ub. roku Polacy wypili ponad 10 mln litrów cydru.
- Konsumenci, którzy piją cydr tworzą polski lifestyle i oczekują, że cydr będzie dowcipny, zabawny, pokaże coś, co ich zainspiruje. Stawiają na naturalne i regionalne produkty, szukają autentyczności. Z roku na rok coraz lepiej misję takich właśnie produktów wypełnia naturalny polski cydr - uzupełnia Agata Domaradzka, Dyrektor Marketingu AMBRA S.A.

Przeczytaj również:

Macfrut Academy, nowa lekcja wideo

17 wrzesień 2024
Profesor Bruno Mezzetti z Marche Polytechnic University opowie o wykorzystaniu markerów molekularnych, przewidywaniu genomicznym, nowych osiągnięciach w hodowli i o tym, w jaki sposób narzędzia bioinformatyczne mogą przyspieszyć innowację odmian. Nowa lekcja wideo na temat osiągnięć w produkcji truskawek, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów poprawy i utrzymania ich jakości, zostanie opublikowana w czwartek 19 września o 17:00 czasu włoskiego (UTC+2). »

Rozwiń swój biznes w Egipcie na targach Pacprocess MEA

17 wrzesień 2024
pacprocess MEA, Międzynarodowa Wystawa Przetwórstwa i Pakowania na Bliskim Wschodzie i w Afryce, to kompleksowa i bardzo ukierunkowana wystawa, która odpowiada na wymagania sektorów żywności, napojów, słodyczy, piekarni, farmaceutyków, kosmetyków, dóbr nieżywnościowych i przemysłowych w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Targi gromadzą lokalnych i międzynarodowych interesariuszy branży z całego łańcucha wartości, aby zaprezentować najnowocześniejsze technologie i nawiązać partnerstwa. »

XI Food Safety Congress

17 wrzesień 2024
Wyspecjalizowane prelekcje, ciekawe panele dyskusyjne oraz możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami branży żywnościowej to zasadnicze elementy Kongresu Bezpieczeństwa Żywności. Ponadto wydarzenie jest doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów biznesowych. Organizatorem Kongresu jest International Featured Standards (IFS), instytucja odpowiedzialna za powszechnie uznawaną na świecie certyfikację zapewnienia jakości i bezpieczeństwa produktów oraz PPH Ewa BIS Sp. z o.o. »
Partnerzy