Targi Gardenia, 23-25 listopada 2023

12 listopad 2023
Dosłownie za chwilę rozpocznie się najważniejsze wydarzenie branży ogrodniczej w Polsce – XVII Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA 2023. 

W swojej 17-letniej historii Targi Gardenia przeszły swoistą ewolucję – od wydarzenia skierowanego tak do branży, jak i do hobbystów lub zupełnych laików, którzy odwiedzali pawilony, by zaopatrzyć się w wiosenne ogrodnicze nowości, do obecnego formatu wydarzenia skupionego na trendach, kierunkach rozwoju branży ogrodniczej oraz zwiększaniu kompetencji osób w niej funkcjonujących. Ta metamorfoza znalazła swój punkt zwrotny w postaci zmiany terminu targów, z wczesnej wiosny na jesień, kiedy to branża „wychodzi z ogrodu” i „otwiera terminarz”. Już nie wiosenne cebulki królują na pawilonach, a potężna dawka merytorycznej wiedzy, biznesowych (i nie tylko) relacji, architektura krajobrazu w swoim najdoskonalszym wydaniu. 

Po wiedzę i sukces w branży ogrodniczej 

Gdy wytężony ruch w centrach ogrodniczych zwalnia, a ogrody powoli zasypiają w zimowy sen, przychodzi moment na planowanie, podsumowywanie i doskonalenie swoich działań w kolejnym sezonie. W czasie Gardenii prelekcje, debaty i pokazy będą odbywać się jednocześnie w 5 lokalizacjach na terenie Targów, będzie to więc okazja do skorzystania z najodpowiedniejszej dla siebie ścieżki zwiedzania. Merytoryka Targów skupi się bowiem na trafieniu w potrzeby głównych grup zwiedzających: architektów krajobrazu, osoby zarządzające zielenią miejską, przedstawicieli centrów ogrodniczych oraz branżę florystyczną.

W nadchodzącej edycji organizatorzy stawiają na połączenie sił wszystkich sektorów ogrodnictwa i dziedzin im pokrewnych. Przewidziane są między innymi: XVII odsłona konwentu Miejska Sztuka Ogrodowa, IV edycja Areny Krajobrazu, prelekcje branżowe, pokazy i warsztaty florystyczne, arborystyczne, debaty z udziałem specjalistów wielu dziedzinoraz liczne prelekcje dla profesjonalistów i szerokiej publiczności. Do współpracy zapraszamy najlepszych ekspertów, praktyków, doświadczonych projektantów, naukowców i przedstawicieli instytucji.

W programie wydarzeń nadchodzącej Gardenii polecamy przede wszystkim:

- Prelekcje brytyjskich projektantów zieleni, którzy wystąpią w ramach Areny Krajobrazu. Posłuchamy prezentacji m. in. Emmy Tipping, ZoeClaymore, GavinaMcWilliama, Helen ElkSmith czy Charlotte Rowe. Tradycyjnie już nie zabraknie polskich ekspertów, w tym gronie Joanna Rayss, Dawid Słowiński oraz warsztaty cięcia roślin ogrodowych w wykonaniu Szkółki Byczkowscy oraz Zielonego Fryzjera. Dodatkową gratką dla zwiedzających będą sobotnie spotkania z Katarzyną Bellingham, Martą Szyc oraz Alicją Maj.

- Wystąpienia specjalistów z zakresu zieleni miejskiej w ramach dwóch bloków tematycznych tegorocznej Miejskiej Sztuki Ogrodowej. W tym gronie m. in. dr inż. Piotr Kempf, Andrzej Gąsiorowski, Marta Safader-Domańska, Katarzyna Kobierska, Karol Podyma czy Łukasz Pawlik.

- Strefę debat i prelekcji w pawilonie 5 – Speakers’ Corner, który pełen będzie owocnych dyskusji i wciągających wykładów, w tym: Sylwia Hennek (marketing), Sylwia Piskulska (sprzedaż), Karolina Oleksa (zarządzanie w HR). Specjaliści najlepszych producentów przedstawią innowacyjne rozwiązania dla szkółkarzy (Adviser, ICL), a Federacja Arborystów Polskich i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów zaproszą na prelekcje i debaty w gronie specjalistów arborystyki i ogrodnictwa.

-  Pokazy florystyczne na scenie głównej w pawilonie 6. Tradycyjnie już Gardenia stanie się przestrzenią prezentacji najlepszej polskiej florystyki. Na scenie swoje wybitne umiejętności zaprezentują między innymi: Piotr Sekunda, Joanna Kiedacz, Małgorzata Szwagiel, Zbigniew Dziwulski, Agnieszka Krzymińska, Anna Wawrzyniak, Piotr Salachna, Katarzyna Greta Grondkowska, Monika Bębenek czy Radek Berent i Łukasz Marcinkowski.

-  Strefa Inspiracji Bożonarodzeniowych – stworzona przez Plan B oraz florystę Macieja Krzusa strefa utrzymana w atmosferze świątecznej kwiaciarni zainspiruje na kolejne wyjątkowe tygodnie.

-  Wystawa Fotografii Florystycznej – przestrzeń oddana w ręce wybitnej fotograf Magdy Wasiczek, okraszona dekoracjami Belldeco oraz kompozycjami florystycznymi Ewy Bugaj i Marii Sarnowskiej.

Ogród wszędzie, dla wszystkich

Tematem przewodnim poprzedniej edycji targów Gardenia był „ekologiczny ogród”, który z silnego trendu stał się dominantą rozwoju tej branży.W 2023 roku organizatorzy zamierzają kontynuować wątki dobrze zaprojektowanej zieleni. Motyw przewodni XVII Targów GARDENIA to „Uniwersalny ogród”. Uniwersalny, czyli z jednej strony: dla każdego, w każdych warunkach, w każdym miejscu, a z drugiej: wszechobecny – wprzestrzeni przydomowej, w każdej wolnej od zabudowy miejskiej powierzchni, na balkonie, na parapecie, wszędzie, gdzie jest odrobina słońca i wody. Zieleń coraz silniej „rozpycha się łokciami” w projektach domów, biur i miejscach dostępnych publicznie, rozkrzewia się w planach zagospodarowania przestrzennego i nowoczesnych konceptach mieszkalnych. 

Jak co roku od 17 już lat, branża ogrodnicza wszystkich sektorów spotka się w Poznaniu nie tylko po to, aby prezentować nowości w swoich ofertach, ale w dużej mierze także dla dwóch innych aspektów: wiedzy i spotkań. W kręgu organizatorów często słychać stwierdzenie, że „targi to ludzie”, co ma w sobie wiele prawdy i wprost przekłada się na jakość wydarzenia branżowego. Oprócz oczywistego biznesowego wydźwięku Targów Gardenia zależy nam także na tym, aby łączyć ludzi o tych samych zainteresowaniach, z tym samym zapałem do sprawy. Od lat jesteśmy dumni z tego, że w czasie Gardenii nie chodzi jedynie o interesy, a również o tworzenie nowych pomysłów na projektowanie i pielęgnację zieleni, o wymianę wiedzy i doświadczeń, o inspirowanie do jeszcze pełniejszego i bardziej świadomego działania. To tutaj zawiązują się nowe relacje, tworzą koncepcje i – co bardzo istotne – zapadają bardzo konkretne decyzje – mówi Paulina Maniecka, dyrektor projektu Gardenia.

Przekrojowo przez ogrodnictwo

Ekspozycja, podobnie jak w roku ubiegłym, obejmie wszystkie sektory ogrodnictwa – od oferty maszynowej, poprzez podłoża, nawozy, nawadnianie, nasiona, akcesoria ogrodnicze, aż po sektor florystyczny, pełen stref inspiracji, pokazów i nietuzinkowych kompozycji. Targi GARDENIA nadają tempa branży, wyznaczają trendy oraz łączą pasjonatów zieleni z wielu zakątków świata. Gardenia 2023 będzie rozplanowana w przestrzeni pawilonów 5i 6, czyli największych hal na terenie MTP.

Przeczytaj również:

Oman AgroFood 2023: Przyspieszenie innowacji w sektorze rolnictwa i rybołówstwa Omanu

29 listopad 2023
Dzięki 3200 km linii brzegowej i rozległym obszarom uprawnym rolnictwo i rybołówstwo odgrywają kluczową rolę w gospodarce Omanu. Sektory te zapewniają możliwości zatrudnienia i przyczyniają się do ciągłych wysiłków kraju na rzecz dywersyfikacji gospodarczej i bezpieczeństwa żywnościowego. Sprzyjający klimat w Omanie pozwala na połowy przez cały rok, a kraj jest jedynym eksporterem ryb w GCC i odpowiada za ponad 31% produkcji rybnej w regionie. »

Rynek możliwości: pacprocess MEA i Food Africa gotowe do startu

28 listopad 2023
Oferując nowe horyzonty i kontakty, innowacje w zakresie przetwarzania i pakowania oraz różnorodność afrykańskiego megarynku żywności w dniach 12-14 grudnia 2023 r. Food Africa i pacprocess MEA ponownie staną się sceną dla najnowszych technologii i koncepcji, budując ważne mosty dla partnerstw wykraczających poza granice. Pozytywny rozwój Food Africa i pacprocess MEA odzwierciedla szybki rozwój rynku. Populacja Afryki wzrośnie z 1,42 miliarda ludzi w 2022 r. do około 2,5 miliarda ludzi w 2050 r. »

Grüne Woche 2024: 16. Światowe Forum "Systemy żywnościowe przyszłości"

28 listopad 2023
Federalne Ministerstwo ds. Żywności i Rolnictwa (BMEL) zaprasza na Światowe Forum ds. Wyżywienia i Rolnictwa (GFFA), które odbędzie się w Berlinie w dniach 17–20 stycznia 2024 r. pod hasłem „Systemy żywnościowe naszej przyszłości – łączenie sił na rzecz świat bez głodu”. GFFA to wiodąca międzynarodowa konferencja poświęcona kluczowym kwestiom dla przyszłości światowego sektora rolno-spożywczego. Wydarzenie odbywa się już po raz 16. równolegle z Grüne Woche w Berlinie. »
Partnerzy