eOperator – rewolucja w automatyzacji magazynów z Element Logic

10 listopad 2023
50 000 zamówień dziennie – Apotea bije rekordy z eOperator1 mln przesyłek miesięcznie,

50 tys. zamówień dziennie i 800 linii zamówień na godzinę – to codzienność w magazynie apteki Apotea, szwedzkiego giganta sprzedaży internetowej. Marka chce utrzymać wysokie tempo pracy i być liderem zrównoważonego rozwoju. Jak zrealizować te cele? Umożliwia to nowoczesne ramię robotyczne do kompletacji eOperator i system automatyzacji AutoStore od firmy Element Logic. 

Lider szwedzkiego rynku osiąga zawrotne wyniki

Aby utrzymać wysoką wydajność, Apotea potrzebowała czegoś więcej niż standardowe rozwiązania automatyzacji magazynów. Niezbędna była automatyzacja na najwyższym poziomie. Nowa instalacja to owoc współpracy pomiędzy Element Logic, AutoStore, RightHand Robotics i Apotea. Wdrożono szyty na miarę system AutoStore, oferowany przez Element Logic, który składa się z 3 ramion robotycznych eOperator, 20 tys. pojemników, 4 portów karuzelowych i 30 robotów AutoStore. – eOperator umożliwia szybką wysyłkę do klientów, nawet w nocy i w weekendy. Dzięki temu byliśmy w stanie wprowadzić 24-godzinne operacje – to jest wyjątkowe. Otrzymujemy większą produktywność, szybsze dostawy, a wszystko staje się tańsze i bardziej wydajne. – mówi Pär Svärdson, CEO w Apotea.

eOperator – rewolucja w automatyzacji magazynów z Element Logic

Ramię robotyczne eOperator to przyszłość logistyki. Stworzone dzięki połączeniu technologii kompletacji RightPick firmy RightHand Robotic oraz oprogramowaniu Element Logic, wznosi automatyzację na nieznany wcześniej poziom. Ramię działa dzięki procesorowi GPU i gwarantuje konkretne korzyści: bezpieczne i dokładne kompletowanie, optymalizację kosztową siły roboczej, usprawnienie łańcucha dostaw, wysoki poziom rentowności i szybkie ROI. eOperator pracuje nieprzerwanie, kompletując automatycznie przez całą dobę, co umożliwia szybką wysyłkę do klientów – nawet w nocy oraz w weekendy. Inwestycja w ramię eOperator sprawiła, że Apotea stała się światowym pionierem w użyciu robotów do kompletacji.
Jak to właściwie działa? Kamery na ramieniu są „oczami” robota, a chwytak z przyssawkami jest jak dłoń z ruchomymi palcami. Chwytak robota, wykorzystując uczenie maszynowe, automatycznie wybiera najlepszy sposób na pobranie towaru z AutoStore. Dzięki tej funkcji eOperator doskonale uzupełnia system AutoStore – przyspiesza realizację zamówień, dostawę i bezpiecznie obchodzi się z produktami.Zobacz, jak pracuje ramię eOperator:

Zrównoważony rozwój Apotea z systemem automatyzacji od Element Logic

Apotea potrzebowała nowego systemu automatyzacji nie tylko po to, by zwiększyć wydajność, ale również po to, by utrzymać ją na dotychczasowym wysokim poziomie. Drugim celem szwedzkiej apteki internetowej, która troszczy się o dobro planety i przykłada szczególną uwagę do zmniejszenia śladu węglowego, jest zrównoważony rozwój biznesu.

W tym obszarze Apotea ma się czym pochwalić. Firma znalazła się na szczycie listy firm e-commerce, które najlepiej realizują założenia zrównoważonego rozwoju w Szwecji (Sustainable Brand Index z 2020 i 2021 roku). Otrzymała również nagrodę „Sustainability of the Year by PriceRunner 2022” i miano firmy e-commerce o najlepszej realizacji założeń zrównoważonego rozwoju w ankiecie konsumenckiej PostNord w 2021 roku.

Co przyczyniło się do otrzymania tych wyróżnień? Apotea redukuje ślad węglowy w całym łańcuchu dostaw – od etapu produkcji po dostawę do klienta końcowego. Na dachu centrum operacyjnego zamontowano panele słoneczne, które zasilają cały system AutoStore używany w magazynie. To jedna z największych tego typu instalacji w Szwecji: składa się z 5560 modułów ogniw słonecznych, a jej powierzchnia wynosi 9100 m².
 – Klienci przyszłości będą wymagać innego podejścia do zrównoważonego rozwoju niż dzisiaj. Naszym celem jest zostanie liderem zrównoważonego rozwoju wśród szwedzkich firm. To cel odważny i ambitny. Mamy największy w kraju obiekt z panelami słonecznymi, jest ich 5500 i wytwarzają one prawie całą energię elektryczną niezbędną do zasilenia obiektu. – dodaje Pär Svärdson.

Zobacz, jak działa magazyn Apotea:

Przeczytaj również:

Globalny handel przygotowuje się dla ASIA FRUIT LOGISTICA

17 lipiec 2024
Ponad 600 wystawców z około 38 krajów i regionów zarejestrowało się już, aby zaprezentować swoją ofertę na najważniejszym azjatyckim wydarzeniu poświęconym świeżym produktom. ASIA FRUIT LOGISTICA ponownie pojawi się w Hongkongu w dniach 4–6 września 2024 r., skupiając światowy biznes świeżych owoców i warzyw oraz prezentując cały łańcuch wartości. Na niecałe dwa miesiące do otwarcia, powierzchnia wystawiennicza jest prawie wyprzedana. »

POLAGRA 24 - Mistrzowie Smaku wracają

11 lipiec 2024
Od wielu lat POLAGRA jest platformą dla branży gastronomicznej. To na niej odbywa się finał Kulinarnego Pucharu Polski, a pod okiem jurorów swoje umiejętności nabywają uczniowie szkół gastronomicznych. Zdanie klientów jest w gastronomii równie ważne jak ocena profesjonalistów. Najsmaczniej gotującego kucharza w poszczególnych województwach wyłoni plebiscyt „Mistrzowie Smaku” organizowany przez Polska Press Grupa. »

Lidl Polska Partnerem Głównym targów POLAGRA

8 lipiec 2024
Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz sieć działająca na rzecz zrównoważonego rozwoju i współpracy z lokalnymi dostawcami. Jak w praktyce wygląda kooperacja z siecią? O tym będą mogli przekonać się uczestnicy i wystawcy poznańskich targów POLAGRA, które odbędą się 25–27 września 2024 r. Lidl Polska został Partnerem Głównym wydarzenia i jednym z kluczowych wystawców. »
Partnerzy