Mniejsze zbiory większości warzyw w 2016 r.

4 styczeń 2017
Szacuje się, że w 2016 r. produkcja warzyw w UE-28 wyniosła 63,0 mln ton, wobec 63,3 mln ton w roku poprzednim. Niezbyt korzystne warunki pogodowe dotyczyły zarówno uprawy warzyw odmian wczesnych jak i późnych („przeplatanie” okresów suszy z nadmiernymi opadami deszczu). Zbiory pomidorów przemysłowych w krajach, będących głównymi ich producentami w UE (Włochy, Hiszpania, Portugalia, Francja i Grecja) zmniejszyły się z 10,8 do 10,3 mln ton. Zbiory we Włoszech, największym we Wspólnocie producencie pomidorów przemysłowych i ich przetworów (głównie koncentratu pomidorowego) spadły o 4% do 5,2 mln ton. Produkcja w Hiszpanii zmniejszyła się z 3,0 do 2,95 mln ton. Zbiory w Portugalii pozostały na poziomie 1,5 mln ton. Zwiększyła się natomiast produkcja pomidorów przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji, a decydujący był wzrost zbiorów w Hiszpanii i Holandii. Wzrosła również unijna produkcja ogórków. Warzywa te uprawiane są w UE przede wszystkim pod osłonami.
Zwiększyła się również z 5,5 do 6,0 mln ton produkcja cebuli. Najbardziej, z 1,1 do 1,45 mln ton wzrosły zbiory w Hiszpanii, dominującej w produkcji tego warzywa we Wspólnocie. Produkcja w Holandii pozostała na poziomie 1,2 mln ton. Mniejsze były zbiory cebuli jedynie we Francji. Bardzo dobre zbiory na Węgrzech zadecydowały o zwiększeniu unijnej produkcji kukurydzy cukrowej. Wzrosła również w UE produkcja pieczarek, a największy był wzrost zbiorów w Niemczech. Zimno i deszczowa pogoda w początkowej fazie wegetacji oraz letnia susza spowodowała natomiast spadek zbiorów warzyw strączkowych (głównie zielonego groszku i fasoli). Mniejsze były również zbiory szpinaku, a także kalafiorów, brokułów, marchwi, kapusty, brukselki i papryki.
W sezonie 2016/17 zmniejszy się w UE produkcja przetworów pomidorowych, głównie koncentratu pomidorowego. Spadku produkcji nie zrekompensują dostawy z krajów trzecich – głównie z Chin i Turcji. Produkcja przetworów pomidorowych w obu tych krajach z powodu głębokiego spadku zbiorów pomidorów będzie mniejsza niż w sezonie 2015/16. Zbiory pomidorów przemysłowych były także mniejsze w pozostałych krajach liczących się w ich produkcji w świecie, tj. w Iranie, Tunezji, a głównie w USA (w USA zbiory spadły z 13,0 do 11,4 mln ton). Obniży się we Wspólnocie produkcja większości gatunków warzyw mrożonych (głównie mrożonych kalafiorów, brokułów, zielonego groszku i szpinaku). Mniejsza będzie również produkcja warzyw suszonych i warzywnych konserw. W imporcie zewnętrznym zwiększą się ceny konserw produkowanych z kukurydzy. Będzie to wynikiem spadku produkcji w Tajlandii, największym w świecie producencie i eksporterze tego produktu.
Zapasy większości przetworów warzywnych w końcu obecnego sezonu będą w UE mniejsze niż w końcu sezonu 2015/16. Dotyczyło to będzie przede wszystkim przetworów pomidorowych. Ceny przetworów warzywnych na rynku unijnym i w eksporcie zewnętrznym będą wyższe niż w sezonie 2015/16.
W 2015 r. eksport warzyw świeżych z UE-28 do krajów trzecich wyniósł 1,97 mln ton, wobec 2,02 mln ton w roku poprzednim. Import wzrósł z 1,83 do 1,89 mln ton, a dodatnie saldo handlu zmniejszyło się ze 185 do 74 tys. ton. W wyniku wzrostu eksportu dodatnie saldo handlu przetworami warzywnymi wzrosło z 1,84 do 2,01 mln ton.
W I połowie 2016 r. dodatnie saldo handlu zewnętrznego warzywami wyniosło 313 tys. ton, wobec ujemnego w wysokości 207 tys. ton w I połowie roku poprzedniego. Dodatnie saldo handlu przetworami wzrosło z 939 do 1095 tys. ton.
W 2015 r. udział dostaw z Polski w unijnym imporcie warzyw świeżych wyniósł 3,5%, wobec 3,2% w roku poprzednim, a w imporcie przetworów wzrósł z 4,5 do 4,7%. W przywozie mrożonych warzyw, dominujących w polskiej sprzedaży produktów warzywnictwa do UE, udział dostaw z Polski zwiększył się z 10,8 do 11,7%. W imporcie marynat warzywnych wskaźnik ten wzrósł z 4,7 do 5,6%, a suszy warzywnych obniżył się z 6,6 do 5,8%.
Sprzedaż do Polski stanowiła 3,5% łącznego eksportu warzyw świeżych ze Wspólnoty, wobec 3,0% w 2014 r. Udział Polski w unijnym eksporcie przetworów warzywnych spadł z 2,1 do 2,0%. Polska sprowadza z UE głównie pomidory i paprykę oraz przetwory z tych warzyw.

Źródło: IERiGŻ-BIP

Przeczytaj również:

Rejestracja handlowa otwarta dla Fruit Attraction 2024 i LIVEConnect

10 czerwiec 2024
rofesjonaliści z branży owocowo-warzywnej mogą teraz zakupić karnety dla zwiedzających na 16. edycję Fruit Attraction. Targi organizowane przez IFEMA MADRID i FEPEX odbędą się w dniach 8-10 października i po raz kolejny zgromadzą w Madrycie całą społeczność światowego przemysłu owocowo-warzywnego. Fruit Attraction oferuje różne możliwości wejścia, dostosowane do potrzeb odwiedzających. Od profesjonalnego karnetu jednodniowego (dziennego) do trzydniowego. »

Food Africa i pacprocess MEA 2024: Konwergencja gigantów branży rozpocznie się w grudniu

9 czerwiec 2024
Food Africa i pacprocess MEA przygotowują się do swoich najbardziej ambitnych wydarzeń w historii. Wystawcy będą mieli niezrównane możliwości nawiązania kontaktu z liderami branży i poznania rozwijających się rynków Afryki i Bliskiego Wschodu. Prognozuje się, że do 2050 r. liczba ludności Afryki wzrośnie do 2,5 miliarda, sektor żywności i napojów doświadcza bezprecedensowego rozkwitu. Ten wzrost popytu na różnorodne produkty, napędzany młodą i coraz bardziej miejską bazą konsumentów. »

Krajowe Mistrzostwa Kawy w Singapurze powracają do Specialty Coffee & Tea Asia, gdzie odbędą się pierwsze w historii SIGEP Asia

8 czerwiec 2024
Edycja już 26–28 czerwca 2024 r. w Sands Expo & Convention Center Singapore. SCTA jest obecnie częścią inauguracyjnego SIGEP Asia, pierwszej w historii azjatyckiej edycji wiodących na świecie włoskich międzynarodowych targów rzemieślniczych branży lodów, ciast, piekarni i kawy SIGEP, które mają gościć do 10 000 gości branżowych i kupujących oraz ponad 250 wystawców i marek z 20 krajów i regionów. »
Partnerzy