Mniejsze zbiory większości warzyw w 2016 r.

4 styczeń 2017
Szacuje się, że w 2016 r. produkcja warzyw w UE-28 wyniosła 63,0 mln ton, wobec 63,3 mln ton w roku poprzednim. Niezbyt korzystne warunki pogodowe dotyczyły zarówno uprawy warzyw odmian wczesnych jak i późnych („przeplatanie” okresów suszy z nadmiernymi opadami deszczu). Zbiory pomidorów przemysłowych w krajach, będących głównymi ich producentami w UE (Włochy, Hiszpania, Portugalia, Francja i Grecja) zmniejszyły się z 10,8 do 10,3 mln ton. Zbiory we Włoszech, największym we Wspólnocie producencie pomidorów przemysłowych i ich przetworów (głównie koncentratu pomidorowego) spadły o 4% do 5,2 mln ton. Produkcja w Hiszpanii zmniejszyła się z 3,0 do 2,95 mln ton. Zbiory w Portugalii pozostały na poziomie 1,5 mln ton. Zwiększyła się natomiast produkcja pomidorów przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji, a decydujący był wzrost zbiorów w Hiszpanii i Holandii. Wzrosła również unijna produkcja ogórków. Warzywa te uprawiane są w UE przede wszystkim pod osłonami.
Zwiększyła się również z 5,5 do 6,0 mln ton produkcja cebuli. Najbardziej, z 1,1 do 1,45 mln ton wzrosły zbiory w Hiszpanii, dominującej w produkcji tego warzywa we Wspólnocie. Produkcja w Holandii pozostała na poziomie 1,2 mln ton. Mniejsze były zbiory cebuli jedynie we Francji. Bardzo dobre zbiory na Węgrzech zadecydowały o zwiększeniu unijnej produkcji kukurydzy cukrowej. Wzrosła również w UE produkcja pieczarek, a największy był wzrost zbiorów w Niemczech. Zimno i deszczowa pogoda w początkowej fazie wegetacji oraz letnia susza spowodowała natomiast spadek zbiorów warzyw strączkowych (głównie zielonego groszku i fasoli). Mniejsze były również zbiory szpinaku, a także kalafiorów, brokułów, marchwi, kapusty, brukselki i papryki.
W sezonie 2016/17 zmniejszy się w UE produkcja przetworów pomidorowych, głównie koncentratu pomidorowego. Spadku produkcji nie zrekompensują dostawy z krajów trzecich – głównie z Chin i Turcji. Produkcja przetworów pomidorowych w obu tych krajach z powodu głębokiego spadku zbiorów pomidorów będzie mniejsza niż w sezonie 2015/16. Zbiory pomidorów przemysłowych były także mniejsze w pozostałych krajach liczących się w ich produkcji w świecie, tj. w Iranie, Tunezji, a głównie w USA (w USA zbiory spadły z 13,0 do 11,4 mln ton). Obniży się we Wspólnocie produkcja większości gatunków warzyw mrożonych (głównie mrożonych kalafiorów, brokułów, zielonego groszku i szpinaku). Mniejsza będzie również produkcja warzyw suszonych i warzywnych konserw. W imporcie zewnętrznym zwiększą się ceny konserw produkowanych z kukurydzy. Będzie to wynikiem spadku produkcji w Tajlandii, największym w świecie producencie i eksporterze tego produktu.
Zapasy większości przetworów warzywnych w końcu obecnego sezonu będą w UE mniejsze niż w końcu sezonu 2015/16. Dotyczyło to będzie przede wszystkim przetworów pomidorowych. Ceny przetworów warzywnych na rynku unijnym i w eksporcie zewnętrznym będą wyższe niż w sezonie 2015/16.
W 2015 r. eksport warzyw świeżych z UE-28 do krajów trzecich wyniósł 1,97 mln ton, wobec 2,02 mln ton w roku poprzednim. Import wzrósł z 1,83 do 1,89 mln ton, a dodatnie saldo handlu zmniejszyło się ze 185 do 74 tys. ton. W wyniku wzrostu eksportu dodatnie saldo handlu przetworami warzywnymi wzrosło z 1,84 do 2,01 mln ton.
W I połowie 2016 r. dodatnie saldo handlu zewnętrznego warzywami wyniosło 313 tys. ton, wobec ujemnego w wysokości 207 tys. ton w I połowie roku poprzedniego. Dodatnie saldo handlu przetworami wzrosło z 939 do 1095 tys. ton.
W 2015 r. udział dostaw z Polski w unijnym imporcie warzyw świeżych wyniósł 3,5%, wobec 3,2% w roku poprzednim, a w imporcie przetworów wzrósł z 4,5 do 4,7%. W przywozie mrożonych warzyw, dominujących w polskiej sprzedaży produktów warzywnictwa do UE, udział dostaw z Polski zwiększył się z 10,8 do 11,7%. W imporcie marynat warzywnych wskaźnik ten wzrósł z 4,7 do 5,6%, a suszy warzywnych obniżył się z 6,6 do 5,8%.
Sprzedaż do Polski stanowiła 3,5% łącznego eksportu warzyw świeżych ze Wspólnoty, wobec 3,0% w 2014 r. Udział Polski w unijnym eksporcie przetworów warzywnych spadł z 2,1 do 2,0%. Polska sprowadza z UE głównie pomidory i paprykę oraz przetwory z tych warzyw.

Źródło: IERiGŻ-BIP

Przeczytaj również:

Macfrut Academy, nowa lekcja wideo

17 wrzesień 2024
Profesor Bruno Mezzetti z Marche Polytechnic University opowie o wykorzystaniu markerów molekularnych, przewidywaniu genomicznym, nowych osiągnięciach w hodowli i o tym, w jaki sposób narzędzia bioinformatyczne mogą przyspieszyć innowację odmian. Nowa lekcja wideo na temat osiągnięć w produkcji truskawek, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów poprawy i utrzymania ich jakości, zostanie opublikowana w czwartek 19 września o 17:00 czasu włoskiego (UTC+2). »

Rozwiń swój biznes w Egipcie na targach Pacprocess MEA

17 wrzesień 2024
pacprocess MEA, Międzynarodowa Wystawa Przetwórstwa i Pakowania na Bliskim Wschodzie i w Afryce, to kompleksowa i bardzo ukierunkowana wystawa, która odpowiada na wymagania sektorów żywności, napojów, słodyczy, piekarni, farmaceutyków, kosmetyków, dóbr nieżywnościowych i przemysłowych w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Targi gromadzą lokalnych i międzynarodowych interesariuszy branży z całego łańcucha wartości, aby zaprezentować najnowocześniejsze technologie i nawiązać partnerstwa. »

XI Food Safety Congress

17 wrzesień 2024
Wyspecjalizowane prelekcje, ciekawe panele dyskusyjne oraz możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami branży żywnościowej to zasadnicze elementy Kongresu Bezpieczeństwa Żywności. Ponadto wydarzenie jest doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów biznesowych. Organizatorem Kongresu jest International Featured Standards (IFS), instytucja odpowiedzialna za powszechnie uznawaną na świecie certyfikację zapewnienia jakości i bezpieczeństwa produktów oraz PPH Ewa BIS Sp. z o.o. »
Partnerzy