Problemy producentów we współpracy z sieciami handlowymi

23 listopad 2023
Dla wszystkich producentów spożywczych, którzy marzą o ekspansji swojej działalności na większą skalę, wejście do sieci handlowych jest kluczowym krokiem. Sieci handlowe oferują dostęp do szerokiej bazy klientów i znacząco zwiększają zasięg produktów. Jednak, jak wiemy, ten proces nie jest bez wyzwań. Wymaga on zrozumienia specyficznych wymagań i oczekiwań sieci, a także posiadania umiejętności negocjacyjnych i dostosowania produktu do potrzeb rynku. 

Dlatego też mamy przyjemność ogłosić, że na Targach WorldFood Poland wystąpi Tomasz Szacoń, uznany ekspert w dziedzinie współpracy z sieciami handlowymi. Jego prezentacja będzie nieocenioną okazją dla przedsiębiorców z branży spożywczej, aby zdobyć cenne wskazówki i wiedzę na temat efektywnego wejścia na rynek sieci handlowych.
W Polsce mamy około 70 zrzeszonych miejsc sprzedaży zwanych sieciami handlowymi, obejmujące wszystko od dyskontów, przez drogerie i elektromarkety, aż po sklepy z meblami czy budowlane. Każda kategoria produktów ma swoją sieć handlową, a nawet stacje paliw stały się sieciami przez udział w sprzedaży FMCG, napojów, alkoholi czy przekąsek. To oznacza, że sieci handlowe stanowią ogromną szansę dla producentów, którzy chcą rozwinąć swoją działalność.

Kiedy planujesz dystrybucję swojego produktu, masz do wyboru dwa główne kanały: sieci handlowe (nowoczesny) lub rozproszone mniejsze sklepy (tradycyjny). Sieci handlowe posiadają centralne zakupy, które decydują o zakupach na wiele punktów sprzedaży. To oznacza, że możesz zaistnieć w sklepach na terenie całej Polski, negocjując z jedną osobą. To naprawdę szybki sposób na rozpoczęcie współpracy.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wejściem do sieci handlowych, to nie jesteś sam. To marzenie wielu producentów, zarówno z Polski, jak i z okolicznych krajów. Jednak, z uwagi na różne czynniki, takie jak eksodus emigracyjny związany z konfliktem na Ukrainie, kupcy sieci handlowych stali się bardziej wybredni i marudni. Oznacza to, że negocjacje z nimi mogą być wyzwaniem.

Tomasz Szacoń, który na co dzień pracuje z handlowcami i producentami, doskonale rozumie te wyzwania. Na Targach WorldFood Poland będzie miał okazję podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc przedsiębiorcom radzić sobie z trudnościami w negocjacjach z sieciami handlowymi. Jego prezentacja to nie tylko teoria, ale także praktyczne wskazówki, które można od razu wdrożyć w działaniu.

Na co dzień Tomasz Szacoń spotyka się z trzema głównymi problemami, które producenci często napotykają w kontaktach z sieciami handlowymi:

- Przewiercenie się przez recepcję: Kontakt z osobą decyzyjną w sieci handlowej często stanowi wyzwanie. Recepcja może przesłać ofertę, ale rzadko podaje dane kontaktowe decydenta. Tomasz Szacoń podzieli się rozwiązaniami tego problemu na swoim wystąpieniu.
- Spełnienie wygórowanych warunków: Podpisanie umowy współpracy z niecodziennymi warunkami może być problematyczne. Nie wszystkie warunki są zgodne z prawem, a prawnicy, choć dobre intencje, często nie znają się na handlu. Tomasz Szacoń podkreśla, że ryzyko jest częścią biznesu, i zachęca do podejmowania skalkulowanego ryzyka.
- Reakcja na brak rotacji: Oprócz promocji nowości, producenci muszą też radzić sobie z de-listingiem, czyli wycofaniem produktu ze sprzedaży. To nieuniknione, ale można się na to przygotować.

Udział w panelu Tomasza Szacońa na Targach WorldFood Poland to doskonała okazja dla przedsiębiorców, aby zdobyć cenną wiedzę i umiejętności niezbędne do skutecznego wejścia na rynek sieci handlowych. To także szansa na nawiązanie kontaktów biznesowych i wymianę doświadczeń z innymi profesjonalistami. Nie przegap tej okazji, aby rozwinąć swoją działalność i osiągnąć sukces na rynku sieci handlowych. Tomasz Szacoń jest tu, aby pomóc Ci osiągnąć ten cel.

Do zobaczenia na Targach WorldFood Poland.

Przeczytaj również:

Targi Fruit Logistica były bardziej międzynarodowe niż kiedykolwiek

13 luty 2024
„FRUIT LOGISTICA reprezentuje całą linię produkcyjną. Dzięki temu możemy spotkać się z obecnymi klientami, którzy już pracują z naszymi produktami. Inni poznają nas na targach i znajdują odpowiednie rozwiązania dla swojej firmy. Chętnie wrócimy za rok z większe stoisko, aby lepiej zaspokoić popyt.” — Don van Haeff, doradca ds. sprzedaży, Light4Food. FRUIT LOGISTICA 2024 przyciągnęła wystawców z 94 krajów i gości branżowych z ponad 145 krajów. »

Pomyślne wyniki tegorocznej edycji FRUIT LOGISTICA na wymagającym rynku globalnym

12 luty 2024
Wiodące na świecie targi branży owocowo-warzywnej, które odbyły się w dniach 7-9 lutego, odnotowały wzrost liczby zwiedzających, wystawców i powierzchni wystawienniczej. Targi miały także bardziej międzynarodowy charakter niż kiedykolwiek. FRUIT LOGISTICA pozostaje sercem branży owocowo-warzywnej: w targach wzięło udział ponad 66 000 odwiedzających, ponad 24 000 pracowników wystawców i 450 przedstawicieli mediów. Swoje innowacje zaprezentowało 2770 wystawców. »

Moldovan Fruits celebruje swój triumf na targach Fruit Logistica 2024

8 luty 2024
Rok 2023 był udany dla mołdawskich owoców. Wiśnie, śliwki, winogrona i jabłka produkowane w Mołdawii trafiały do coraz większej liczby konsumentów w Unii Europejskiej oraz na tak odległych rynkach, jak kraje Zatoki Perskiej i regiony Azji. Mołdawscy producenci dostosowali swoje technologie produkcji i pozbiórów, zapewniając produkty wysokiej jakości i bezpieczne. »
Partnerzy