Polsko-Arabski Kongres Gospodarczy Polandarabiya za nami

11 czerwiec 2015
W kongresie uczestniczyło około 300 osób reprezentujących 150 instytucji, organizacji i przedsiębiorstw z 18 państw.

Delegacje państw arabskich reprezentowane były przez 15 krajów. W kongresie uczestniczyła liczna grupa dyplomatów z państw arabskich w tym ambasadorowie z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Iraku, Algierii, Maroka i Libii.

Najliczniejsza, kilkunastoosobowa delegacja zagraniczna przybyła z Iraku. Byli to przedsiębiorcy reprezentujący autonomiczny region Kurdystanu. Misję gospodarczą zorganizowała izba gospodarcza z Irbilu.
W skład delegacji z Egiptu weszli m.in. szefowie Egyptian Businessmen’s Association oraz Egyptian Polish Businessmen Association, , z którym izba zawarła porozumienie o współpracy, jak również przedstawiciel jednego z największych egipskich banków - Commercial International Bank.

Z Arabii Saudyjskiej przybyli właściciele bardzo dużych firm reprezentujących branżę spożywczą tj. : Saudi Agricultural Development, Othouq Al. Nakheel Trading. Firmy te złożyły ofertę polskim producentom maszyn rolniczych i traktorów i jest szansa na podpisanie wkrótce kontraktu w tym zakresie.

W kongresie uczestniczyli prezesi Saudyjko-Polskiej Rady Biznesu i Polsko-Saudyjskiej Izby Przemysłowo Handlowej. Algieria reprezentowana była przez przedsiębiorców zainteresowanych zakupem polskiego mleka w proszku i innych wyrobów mleczarskich.
Przeprowadzone rozmowy z kilkoma polskimi producentami wskazują na możliwość podpisania umów w tym zakresie. Przedsiębiorcy z Libanu nawiązali kontakt z kilkoma polskimi firmami z branży rolno-spożywczej. Rozmowy te dotyczyły eksportu polskiej żywności na Bliski Wschód. Przedsiębiorca z Kuwejtu zapowiedział uruchomienie fabryki produkującej słodycze w Polsce.
Organizatorzy kongresu i jedna z polskich firmy rozpoczęły rozmowy w tej sprawie. Zjednoczone Emiraty Arabskie były reprezentowane przez kilka firm z branży inwestycyjnej i handlowej. W trakcie spotkań B2B firmy te przedstawiły warunki inwestowania w Emiratach i nawiązały współpracę z polskimi partnerami. Organizatorzy kongresu odbyli kilka spotkań z szefem Polish Business Group ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Panem Dr Waelem Suleimanem. Uzgodniono bliższą współpracę w przyszłości.

2015-06-12-ababiya-1.jpg

W kongresie licznie uczestniczyli Arabowie prowadzący działalność gospodarczą w Polsce. Uzgodniono ścisłą współpracę ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym Palestyńczyków Polskich reprezentowanym przez prezesa zarządu Samira Kayala. Delegacja Syryjczyków składa się z kilkunastu osób na czele z sekretarzem Centralnego Związku Syryjczyków w Europie Panem Dr Mohidin Mahrus. Z Panem Saeed Shekh – prezesem Polsko-Kurdyjskiej Izby Przemysłowo Handlowej uzgodniono plan współpracy na najbliższe miesiące m.in. przyjęcie misji autonomicznego regionu Kurdystanu w Iraku w składzie z Wiceministrem Gospodarki w czerwcu br. Organizatorzy kongresu przeprowadzili rozmowy z władzami Fundacji dla Somalii oraz Stowarzyszenia Somalijczyków w Polsce. Nawiązano bliską współpracę z grupą przedsiębiorców z Sudanu, którym ze względów wizowych nie udało się przybyć na kongres. Podjęto ustalenia w sprawie przybycia dużej misji rządowo-biznesowej na Kongres Polandafrica w październiku br. Ze strony polskiej warto podkreślić aktywny udział Agencji Rynku Rolnego, Związku Sadowników, przedsiębiorców reprezentujących branżę spożywczą, budowlaną, farmaceutyczną, logistyczną i obronną. Przedsiębiorcy Ci nawiązali szereg interesujących kontaktów z partnerami arabskimi. Rozmowy te będą kontynuowane w następnych miesiącach. Z dużym zainteresowaniem uczestników kongresu spotkała się propozycja wsparcia polskich przedsiębiorstw chcących współpracować z krajami arabskimi przedstawiona przez HSBC Bank Polska – Głównego Partnera Finansowego Kongresu. Fundacja Nahda z Krakowa przedstawiła uwarunkowania kulturowe dotyczące prowadzenia biznesu w krajach arabskich. W kongresie wzięli udział przedstawiciele wszystkich patronów honorowych kongresu, z którymi uzgodniono współpracę przy kolejnych edycjach tego wydarzenia.

Zdjęcia i mat. prasowe: KIG Łódź

Przeczytaj również:

Macfrut Academy, nowa lekcja wideo

17 wrzesień 2024
Profesor Bruno Mezzetti z Marche Polytechnic University opowie o wykorzystaniu markerów molekularnych, przewidywaniu genomicznym, nowych osiągnięciach w hodowli i o tym, w jaki sposób narzędzia bioinformatyczne mogą przyspieszyć innowację odmian. Nowa lekcja wideo na temat osiągnięć w produkcji truskawek, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów poprawy i utrzymania ich jakości, zostanie opublikowana w czwartek 19 września o 17:00 czasu włoskiego (UTC+2). »

Rozwiń swój biznes w Egipcie na targach Pacprocess MEA

17 wrzesień 2024
pacprocess MEA, Międzynarodowa Wystawa Przetwórstwa i Pakowania na Bliskim Wschodzie i w Afryce, to kompleksowa i bardzo ukierunkowana wystawa, która odpowiada na wymagania sektorów żywności, napojów, słodyczy, piekarni, farmaceutyków, kosmetyków, dóbr nieżywnościowych i przemysłowych w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Targi gromadzą lokalnych i międzynarodowych interesariuszy branży z całego łańcucha wartości, aby zaprezentować najnowocześniejsze technologie i nawiązać partnerstwa. »

XI Food Safety Congress

17 wrzesień 2024
Wyspecjalizowane prelekcje, ciekawe panele dyskusyjne oraz możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami branży żywnościowej to zasadnicze elementy Kongresu Bezpieczeństwa Żywności. Ponadto wydarzenie jest doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów biznesowych. Organizatorem Kongresu jest International Featured Standards (IFS), instytucja odpowiedzialna za powszechnie uznawaną na świecie certyfikację zapewnienia jakości i bezpieczeństwa produktów oraz PPH Ewa BIS Sp. z o.o. »
Partnerzy