Polsko-Arabski Kongres Gospodarczy Polandarabiya za nami

11 czerwiec 2015
W kongresie uczestniczyło około 300 osób reprezentujących 150 instytucji, organizacji i przedsiębiorstw z 18 państw.

Delegacje państw arabskich reprezentowane były przez 15 krajów. W kongresie uczestniczyła liczna grupa dyplomatów z państw arabskich w tym ambasadorowie z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Iraku, Algierii, Maroka i Libii.

Najliczniejsza, kilkunastoosobowa delegacja zagraniczna przybyła z Iraku. Byli to przedsiębiorcy reprezentujący autonomiczny region Kurdystanu. Misję gospodarczą zorganizowała izba gospodarcza z Irbilu.
W skład delegacji z Egiptu weszli m.in. szefowie Egyptian Businessmen’s Association oraz Egyptian Polish Businessmen Association, , z którym izba zawarła porozumienie o współpracy, jak również przedstawiciel jednego z największych egipskich banków - Commercial International Bank.

Z Arabii Saudyjskiej przybyli właściciele bardzo dużych firm reprezentujących branżę spożywczą tj. : Saudi Agricultural Development, Othouq Al. Nakheel Trading. Firmy te złożyły ofertę polskim producentom maszyn rolniczych i traktorów i jest szansa na podpisanie wkrótce kontraktu w tym zakresie.

W kongresie uczestniczyli prezesi Saudyjko-Polskiej Rady Biznesu i Polsko-Saudyjskiej Izby Przemysłowo Handlowej. Algieria reprezentowana była przez przedsiębiorców zainteresowanych zakupem polskiego mleka w proszku i innych wyrobów mleczarskich.
Przeprowadzone rozmowy z kilkoma polskimi producentami wskazują na możliwość podpisania umów w tym zakresie. Przedsiębiorcy z Libanu nawiązali kontakt z kilkoma polskimi firmami z branży rolno-spożywczej. Rozmowy te dotyczyły eksportu polskiej żywności na Bliski Wschód. Przedsiębiorca z Kuwejtu zapowiedział uruchomienie fabryki produkującej słodycze w Polsce.
Organizatorzy kongresu i jedna z polskich firmy rozpoczęły rozmowy w tej sprawie. Zjednoczone Emiraty Arabskie były reprezentowane przez kilka firm z branży inwestycyjnej i handlowej. W trakcie spotkań B2B firmy te przedstawiły warunki inwestowania w Emiratach i nawiązały współpracę z polskimi partnerami. Organizatorzy kongresu odbyli kilka spotkań z szefem Polish Business Group ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Panem Dr Waelem Suleimanem. Uzgodniono bliższą współpracę w przyszłości.

2015-06-12-ababiya-1.jpg

W kongresie licznie uczestniczyli Arabowie prowadzący działalność gospodarczą w Polsce. Uzgodniono ścisłą współpracę ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym Palestyńczyków Polskich reprezentowanym przez prezesa zarządu Samira Kayala. Delegacja Syryjczyków składa się z kilkunastu osób na czele z sekretarzem Centralnego Związku Syryjczyków w Europie Panem Dr Mohidin Mahrus. Z Panem Saeed Shekh – prezesem Polsko-Kurdyjskiej Izby Przemysłowo Handlowej uzgodniono plan współpracy na najbliższe miesiące m.in. przyjęcie misji autonomicznego regionu Kurdystanu w Iraku w składzie z Wiceministrem Gospodarki w czerwcu br. Organizatorzy kongresu przeprowadzili rozmowy z władzami Fundacji dla Somalii oraz Stowarzyszenia Somalijczyków w Polsce. Nawiązano bliską współpracę z grupą przedsiębiorców z Sudanu, którym ze względów wizowych nie udało się przybyć na kongres. Podjęto ustalenia w sprawie przybycia dużej misji rządowo-biznesowej na Kongres Polandafrica w październiku br. Ze strony polskiej warto podkreślić aktywny udział Agencji Rynku Rolnego, Związku Sadowników, przedsiębiorców reprezentujących branżę spożywczą, budowlaną, farmaceutyczną, logistyczną i obronną. Przedsiębiorcy Ci nawiązali szereg interesujących kontaktów z partnerami arabskimi. Rozmowy te będą kontynuowane w następnych miesiącach. Z dużym zainteresowaniem uczestników kongresu spotkała się propozycja wsparcia polskich przedsiębiorstw chcących współpracować z krajami arabskimi przedstawiona przez HSBC Bank Polska – Głównego Partnera Finansowego Kongresu. Fundacja Nahda z Krakowa przedstawiła uwarunkowania kulturowe dotyczące prowadzenia biznesu w krajach arabskich. W kongresie wzięli udział przedstawiciele wszystkich patronów honorowych kongresu, z którymi uzgodniono współpracę przy kolejnych edycjach tego wydarzenia.

Zdjęcia i mat. prasowe: KIG Łódź

Przeczytaj również:

GPG wprowadza na rynek nową genetykę jeżyn

22 maj 2024
Global Plant Genetics (GPG) i polski program hodowli Rubusa Niwa właśnie zawarły umowę licencyjną na dwie nowe odmiany jeżyny pierwiosnkowej. Umowa dotyczy reprezentowania przez GPG odmian Maryna i Juhas na szeregu terytoriów międzynarodowych. Światowy przemysł jeżynowy rośnie nieprzerwanie od wielu lat i niezwykle istotne jest wprowadzenie na rynek ulepszonych odmian, które pomogą w tym rozwoju i jeszcze bardziej go przyspieszą »

Interpera2024: skupienie się na wizytach technicznych

22 maj 2024
Interpera 2024 zgromadzi międzynarodowy sektor gruszek w dniach 26–27 czerwca w Óbidos w Portugalii. Oprócz głównego dnia konferencji organizatorzy przygotowali gruszkowe wizyty techniczne, których po prostu nie można przegapić! Uczestnicy zapoznają się z uprawą i ochroną gruszek w Portugalii. Program będzie łączył wymianę wiedzy i wizyty w firmach. Uczestnicy Interpera 2024 zostaną przeniesieni do serca regionu gruszkowego Rocha, w obszar znany jako Oeste, gdzie koncentruje się 90% produkcji. »

Macfrut - miejsce, w którym można dowiedzieć się, w jakim kierunku zmierza ten sektor

20 maj 2024
Macfrut, międzynarodowe wydarzenie dla branży świeżych produktów, po raz kolejny spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem wystawców. W trzydniowych targach w Rimini Expo Centre wzięło udział ogółem 56 200 osób, co stanowi wzrost o 13% w porównaniu z rokiem ubiegłym. To była najbardziej ekscytująca edycja jak dotąd i widać, że branża jest dynamiczna i pewna przyszłości. Powodów do zadowolenia z przebiegu tej imprezy jest wiele. »
Partnerzy