Ceny i spożycie

2 wrzesień 2016
Wzrost cen detalicznych owoców i ich przetworów w 2015 r. i w sezonie 2015/16.
Ceny detaliczne owoców świeżych, chłodzonych i mrożonych oraz innych przetworów owocowych zwiększyły się w 2015 r. w porównaniu z rokiem poprzednim o 1,7%, przy obniżeniu cen żywności i napojów bezalkoholowych o 1,7%. Owoce świeże i chłodzone podrożały o 1,4%. Ceny przetworów owocowych8 wzrosły o 2,1%, a owoców mrożonych spadły o 3,6%. Na spadku cen owoców mrożonych zaważyły niższe ceny mrożonych truskawek i wiśni. Spośród owoców krajowych najbardziej zwiększyły się ceny detaliczne jabłek (o 5,2%). Wzrosły też ceny pozostałych owoców9 (o 4,2%), owoców suszonych i orzechów10 (o 4,1%), owoców cytrusowych (o 3,2%), a także owoców jagodowych11 (o 2,7%). Potaniały natomiast owoce pestkowe12 (o 7,8%) oraz banany (o 2,1%).
W I połowie 2015 r., w wyniku dużej presji podażowej po wysokich zbiorach w roku poprzednim, ceny detaliczne owoców i ich przetworów były średnio o 4,5% niższe niż w I połowie 2014 r. Owoce świeże i chłodzone potaniały o 5,9%, w tym najbardziej spadły ceny owoców pestkowych (o 19,8%) i jabłek (o 13,7%). Tańsze też były owoce jagodowe (o 4,7%) oraz owoce cytrusowe (o 1,4%). Ceny owoców mrożonych obniżyły się o 3,8%. Podrożały jedynie owoce suszone i orzechy (o 3,9%), banany (o 2,0%), a także przetwory owocowe (o 1,2%).
W II połowie 2015 r., wobec analogicznego okresu roku poprzedniego, ceny owoców świeżych i chłodzonych zwiększyły się o 9,7%. Jabłka podrożały o 28,0%, owoce jagodowe o 15,0% (zwiększyły się głównie ceny malin). Ceny owoców cytrusowych wzrosły o 7,1%, owoców pestkowych o 6,2%, a owoców suszonych i orzechów o 4,4%. Wyższe były też ceny przetworów owocowych (o 2,9%). Potaniały natomiast banany (o 6,4%) oraz owoce mrożone (o 3,4%).

W pierwszych czterech miesiącach 2016 r. średnie ceny owoców i ich przetworów były o 11,5% wyższe w porównaniu ze średnimi z okresu styczeń-kwiecień roku poprzedniego. Ceny tej grupy produktów zwiększyły się bardziej niż produktów żywnościowych i napojów bezalkoholowych, które wzrosły średnio o 0,4%. O wzroście cen owoców zadecydowało głównie zwiększenie cen detalicznych jabłek (o 25,3%) i owoców jagodowych (o 21,4%). Wyższe były też ceny owoców pestkowych (o 13,4%), owoców cytrusowych (o 11,9%) oraz owoców suszonych i orzechów (o 3,3%). Potaniały nieznacznie banany (o 0,2%) oraz owoce mrożone (o 1,7%).
Ocenia się, że w sezonie 2015/16 średnie ceny owoców i ich przetworów zwiększyły się w porównaniu z sezonem poprzednim o 10%. W drugiej połowie 2016 r. ceny większości owoców pochodzących z produkcji krajowej, a szczególnie jabłek mogą być zbliżone do poziomu z I połowy 2015 r. W całym 2016 r. średnie ceny detaliczne owoców i ich przetworów będą wyższe niż w 2015 r. W sezonie 2016/17 ceny mogą być zbliżone do poziomu z sezonu poprzedniego.
2.4.2. Spożycie owoców w 2015 r.
Według bilansu GUS spożycie owoców i ich przetworów w 2015 r., w wyniku dużej podaży owoców i rozdysponowania przez banki żywności wycofanych z rynku jabłek i gruszek, wyniosło ok. 53 kg/mieszkańca, wobec 47 kg w roku poprzednim (w przeliczeniu na owoce świeże).
Według badań budżetów gospodarstw domowych łączne spożycie owoców świeżych, chłodzonych i mrożonych oraz przetworów owocowych, pochodzących z zakupów, pobranych z działki lub własnego gospodarstwa rolnego w 2015 r. wyniosło, tak jak w roku poprzednim, 43,08 kg na osobę. Mimo wyższych cen, zwiększyła się konsumpcja orzechów, nasion, pestek jadalnych i owoców suszonych (o 11,1%) oraz całej grupy „owoców pozostałych” (o 10,0%). Większe było też spożycie bananów (o 6,3%), a także owoców cytrusowych (o 1,6%). Natomiast konsumpcja jabłek, w wyniku silnego wzrostu cen, zmniejszyła się o 6,0%, a owoców pestkowych o 2,6%. Spożycie pitnych soków owocowych było większe o 8,1%. Nie zmieniła się bezpośrednia konsumpcja owoców mrożonych, przetworów owocowych oraz owoców jagodowych.
W strukturze konsumpcji owoców i ich przetworów zwiększył się udział owoców pozostałych (o 0,8 pkt. proc. do 9,2%), bananów (o 0,8 pkt. proc. do 9,2%), a także owoców cytrusowych i łączny udział orzechów, nasion, pestek jadalnych i suszy (po 0,3 pkt. proc. odpowiednio do 18,1% i 2,8%). Najbardziej zmniejszył się udział jabłek (o 1,9 pkt. proc. do 30,6%), a nieznacznie owoców pestkowych (o 0,3 pkt. proc. do 10,3%). Nie zmienił się udział owoców jagodowych (13,1%), mrożonek (0,3%) oraz przetworów owocowych (1,4%).
Spożycie owoców świeżych oraz ich przetworów charakteryzuje się dużą zmiennością w ciągu roku. W 2015 r. największa konsumpcja notowana była w lipcu i sierpniu (4,20 i 4,26 kg/osobę), nieco inaczej niż w latach poprzednich, w których szczyt konsumpcji przypadał na sierpień i wrzesień. Był to wynik przyspieszenia wegetacji i większej niż w latach poprzednich podaży owoców na rynku w lipcu. Najmniejsze było spożycie w kwietniu i maju (3,04 i 2,64 kg/osobę), w którym to okresie podaż owoców ograniczona jest do krajowych jabłek z przechowalni i owoców importowanych. Spożycie owoców cytrusowych najwyższe jest w grudniu w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, a najniższe w lipcu i sierpniu (odpowiednio 1,65 kg i 0,16-0,17 kg). Największe spożycie jabłek przypada na okres tuż po zbiorach, tj. w październiku (1,65 kg), a najmniejsze jest w czerwcu i lipcu (0,47 i 0,53 kg). Popyt na banany rozłożony jest równomiernie w całym roku. Spożycie owoców jagodowych jest typowo sezonowe i realizowane jest głównie w czerwcu (34% konsumpcji rocznej) tj. w okresie zbiorów truskawek.
Konsumpcja owoców (wg grup społeczno-ekonomicznych) zwiększyła się nieznacznie (o 0,8% do 45,00 kg/osobę w przeliczeniu na rok) jedynie w gospodarstwach domowych pracujących na własny rachunek. Obniżyło się spożycie owoców w gospodarstwach pracowników (o 0,3% do 38,88 kg). W pozostałych gospodarstwach domowych, czyli rolników oraz emerytów i rencistów, konsumpcja owoców pozostała na niezmienionym poziomie (odpowiednio 37,32 i 56,64 kg/osobę).
Udział samozaopatrzenia w spożyciu owoców i ich przetworów wyniósł w 2015 r. średnio 7,8%, wobec 8,6% w roku poprzednim. Wskaźnik ten był najwyższy w gospodarstwach rolników (33,4%), a najniższy w rodzinach pracujących na własny rachunek (3,7%). W gospodarstwach pracowników z samozaopatrzenia pochodziło 6,2% spożywanych owoców, a w gospodarstwach emerytów i rencistów 8,1 %.
Wydatki na owoce i ich przetwory stanowiły 6,3% ogólnych wydatków na żywność, wobec 6,4% w poprzednim roku. Wydatki na owoce zajmują szóste miejsce na liście wydatków gospodarstw domowych na produkty żywnościowe i napoje bezalkoholowe (po wydatkach na mięso, przetwory zbożowe, nabiał, warzywa, a także na cukier oraz wyroby cukiernicze i miód).
Ocenia się, że w gospodarstwach domowych konsumpcja owoców i ich przetworów w sezonie 2015/16 wyniosła 43,1 kg/osobę wobec 43,5 kg/osobę w sezonie poprzednim. Również w 2016 r. łączne spożycie owoców i ich przetworów w gospodarstwach domowych może być mniejsze niż w 2015 r.

  8 Przetwory owocowe i produkty na bazie owoców, np. owoce pasteryzowane, musy, przeciery owoce niesłodzone, owoce kwaszone i marynowane, sałatki owocowe, owoce w puszkach, dietetyczne preparaty i kulinarne dodatki, wyłącznie na bazie owoców, orzeszki solone, prażone, w miodzie oraz z przyprawami, masa makowa gotowa, chipsy jabłkowe, mrożone owoce itp.
  9 Gruszki, melony, arbuzy, figi, ananasy, kiwi, granaty, pigwy, sharon, opuncje, papaje, kasztany jadalne i inne.
  10 Orzechy włoskie, laskowe, pistacje, orzeszki ziemne niesolone, orzechy kokosowe, inne orzechy, migdały (również mielone), owoce suszone, skórki z owoców, rodzynki, wiórki kokosowe, figi, daktyle, mieszanka bakaliowa, nasiona, pestki jadalne (np. nasiona słonecznika, pestki dyni, mak, siemię lniane).
  11 Truskawki, maliny, czarne jagody, borówki, żurawiny, jeżyny, porzeczki, agrest, poziomki, winogrona, aronia i pozostałe leśne lub ogrodowe.
  12 Czereśnie, wiśnie, śliwki, morele, brzoskwinie, nektarynki, mango, avocado, daktyle, liczi.

Źródło: IERiGŻ-PIB Analiza Rynek owoców i warzyw

Przeczytaj również:

Macfrut Academy, nowa lekcja wideo

17 wrzesień 2024
Profesor Bruno Mezzetti z Marche Polytechnic University opowie o wykorzystaniu markerów molekularnych, przewidywaniu genomicznym, nowych osiągnięciach w hodowli i o tym, w jaki sposób narzędzia bioinformatyczne mogą przyspieszyć innowację odmian. Nowa lekcja wideo na temat osiągnięć w produkcji truskawek, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów poprawy i utrzymania ich jakości, zostanie opublikowana w czwartek 19 września o 17:00 czasu włoskiego (UTC+2). »

Rozwiń swój biznes w Egipcie na targach Pacprocess MEA

17 wrzesień 2024
pacprocess MEA, Międzynarodowa Wystawa Przetwórstwa i Pakowania na Bliskim Wschodzie i w Afryce, to kompleksowa i bardzo ukierunkowana wystawa, która odpowiada na wymagania sektorów żywności, napojów, słodyczy, piekarni, farmaceutyków, kosmetyków, dóbr nieżywnościowych i przemysłowych w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Targi gromadzą lokalnych i międzynarodowych interesariuszy branży z całego łańcucha wartości, aby zaprezentować najnowocześniejsze technologie i nawiązać partnerstwa. »

XI Food Safety Congress

17 wrzesień 2024
Wyspecjalizowane prelekcje, ciekawe panele dyskusyjne oraz możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami branży żywnościowej to zasadnicze elementy Kongresu Bezpieczeństwa Żywności. Ponadto wydarzenie jest doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów biznesowych. Organizatorem Kongresu jest International Featured Standards (IFS), instytucja odpowiedzialna za powszechnie uznawaną na świecie certyfikację zapewnienia jakości i bezpieczeństwa produktów oraz PPH Ewa BIS Sp. z o.o. »
Partnerzy