Targi MedFEL okazały się sukcesem

16 maj 2016

Targi MedFEL to organizowane w Perpignan międzynarodowe targi owocowo-warzywne. Impreza targowa poświęcona jest rynkowi owoców i warzyw.
W ofercie wystawców znalazły się świeże owoce i warzywa, suszone owoce, orzechy, produkty mrożone i puszkowane, owoce i warzywa egzotyczne, uprawy organiczne, zioła i przyprawy, technologie sortowania, pakowania, przechowywania i przetwarzania, transport i logistyka, zarządzanie produkcją i sprzedażą, rozwiązania informatyczne dla branży oraz systemy uprawy.
W tegorocznej imprezie, w dniach 26 - 28 kwietnia, udział wzięło 246 wystawców z 13 krajów. Odnotowano 6122 odwiedzających (wzrost o 5% w stosunku do zeszłorocznej edycji). Targom towarzyszyły konferencje i bloki tematyczne, które przyciągały uwagę przedstawicieli z branży. Podczas trzydniowego wydarzenia odbyło się również wiele spotkań B2B.

2016-05-11-medfel3.jpg

Zdaniem Chantal Passat przewodniczej Komitetu Organizacyjnego tegoroczna edycja targów MedFEL okazała się sukcesem.

Na tle konkurecji targi MedFEL rozwijają się, wzrasta liczba odwiedzających jak i poszerza się liczba wystawców.
"Dołożymy wszelkich starań aby uatrakcyjnić naszą ofertę wprowadzając jeszcze wiecej innowacyjnych rozwiazań w kolejnej edycji zaplanowanej na ostatni tydzień kwietnia" - podkreśliła Chantal Passat.

Podczas targów MedFEL nie zabrakło również poskich akcentów. Wśród obecnej na targach prestiżowej, branżowej, międzynarodowej prasy, znalazło się polskie, bilateralne, biznesowo-handlowe czasopismo POLAND FRUITS, które cieszyło się dużym zainteresowaniem zagranicznych odbiorców.

2016-05-11-medfel-kiosk.jpg

Based on press releases of MedFEL: AD  Poland Fruits

Przeczytaj również:

Kolorowo i zdrowo na targach WorldFood

15 październik 2018
Polska jest istotnym producentem warzyw i owoców w skali Europy. Uprawa oraz przetwórstwo jest bardzo ważnym segmentem w branży rolno – spożywczej. Znajdujemy się na zaszczytnym szóstym miejscu, jako jeden z największych producentów owoców i warzyw w UE oraz zajmujemy czołowe miejsce w produkcji przetworów owocowo – warzywnych. Łączna produkcja soków pitnych, nektarów, napojów owocowych i owocowo-warzywnych w sezonie 2016/17 wyniosła 1,87 mln ton. »

Wrześniowa promocja sprzedaży stoisk na VI edycję WorldFood Poland

19 wrzesień 2018
Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Żywności i Napojów WorldFood Poland (do niedawna – WorldFood Warsaw), odbędzie się w dniach 7-9 marca 2019 r. tradycyjnie w Warszawskim Centrum EXPO XXI, a firmy, które zgłoszą chęć uczestnictwa w wydarzeniu już teraz, mogą liczyć na spore zniżki. Oferta „early birds” obowiązuje dla zgłoszeń przysłanych do końca września 2018. Poza preferencyjnymi cenami, stali wystawcy mają możliwość wyboru dogodnej lokalizacji swojego stoiska. »

Cydr zbliża i inspiruje

16 wrzesień 2018
Podczas cydrowego Przyjęcia w sadzie 500 nieznajomych spotkało się przy wspólnych stołach z okazji 5. urodzin Lubelskiego Święta Młodego Cydru. Wieczorem ponad 10 tys. osób bawiło się razem na finałowym koncercie trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata. To była rekordowa i najbardziej niezwykła edycja Lubelskiego Święta Młodego Cydru. Z okazji 5. urodzin na Placu przed Centrum Kultury odbył się ogromny jabłkowo-cydrowy piknik. Mieszkańcy Lublina spróbowali kilkunastu różnych cydrów od małych i dużych producentów. »
Partnerzy