Pakt amsterdamski

31 maj 2016

Program UE dla miast może pomóc w tworzeniu zrównoważonych miast przyszłości, ale nadal potrzeba większej woli politycznej. Pakt amsterdamski to „kamień milowy dla Europy”, jednak trzeba wzmocnić współpracę pomiędzy rządami i ich zaangażowanie, aby przyniósł on faktyczne korzyści obywatelom.

Pakt na rzecz agendy miejskiej, przyjęty przez ministrów UE w Amsterdamie w dniu 30 maja, stanowi prawdziwy postęp w rozwiązywaniu kluczowych wyzwań, takich jak jakość powietrza, integracja imigrantów, warunki mieszkaniowe oraz ubóstwo w miastach. Teraz czas na odpowiednie jej wdrożenie oraz długoterminowe zaangażowanie wszystkich szczebli władzy. Takie było przesłanie przedstawicieli władz lokalnych, regionalnych, krajowych i europejskich na forum zorganizowanym przez Europejski Komitet Regionów (KR).
Podczas forum na temat programu UE dla miast, zorganizowanym przez KR we współpracy ze stowarzyszeniem gmin holenderskich, związkiem Prowincji Holandii, miastem Amsterdam i prowincją Noord-Holland, przedstawiciele miast i regionów z zadowoleniem przyjęli rozpoczęcie tego unijnego programu jako długo oczekiwanego sukcesu.

„Po ponad dziesięciu latach oczekiwania program UE dla miast jest dla Europy prawdziwym milowym krokiem. Dzięki włączeniu istotnych przepisów UE oraz zaangażowaniu każdego szczebla administracji prawo i polityka może lepiej wyjść naprzeciw rzeczywistym potrzebom naszych stale rozbudowujących się miast. Program UE dla miast pokazuje, że UE, wprowadzając prawo, zamierza skupić się na jakości – a nie na ilości. Jednak nie osiągnęliśmy jeszcze wszystkiego. To zaledwie początek, gdyż powodzenie agendy miejskiej UE zależy od ciągłego wysiłku wszystkich decydentów w instytucjach unijnych, w państwach członkowskich, w miastach i regionach” – zauważył Markku Markkula, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.
Obecny w Amsterdamie, Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz podkreślił – "Pakt amsterdamski jest również bardzo ważny dla polityki wewnętrznej w Polsce, dlatego że dotychczasowe rządy nie dostatecznie ujmowały role miast i metropolii w rozwoju kraju. Taki zewnętrzny motywator polityczny będzie zarówno inspirujący dla prezydentów i burmistrzów polskich miast, ale też mam nadzieję, że będzie sprzyjał ewolucji polityki rządu na bardziej pro-miejską".
Z kolei europoseł Jan Olbrycht uznał, że "Pakt Amsterdamski stanowi przełom, punkt zwrotny, ponieważ nie tylko deklaruje zainteresowanie wymiarem miejskim polityk europejskich, ale wprowadza bardzo konkretny plan działania, który będzie wymagał partnerstwa wszystkich szczebli władzy publicznej, organizacji samorządowych i organizacji pozarządowych".

Program UE dla miast został wprowadzony, aby umożliwić włączenie władz lokalnych i regionalnych w opracowywanie polityki krajowej i unijnej, a tym samym zwiększyć skuteczność tych polityk. Program pozwoli władzom lokalnym i regionalnym współpracować z instytucjami unijnymi i krajowymi przy opracowaniu planów działania dotyczących ważnych wyzwań, takich jak jakość powietrza, integracja imigrantów, ubóstwo w miastach i mieszkalnictwo. Przedstawione propozycje umożliwią podejmowanie wspólnych inicjatyw na różnych poziomach władz i oddziaływanie na kształt nowego prawa, a także poprawę istniejących przepisów UE.

Lokalni przywódcy z zadowoleniem przyjęli także utworzenie przez Komisję Europejską punktu kompleksowej obsługi, w którym władzom lokalnym i regionalnym udziela się wsparcia, jeśli chodzi o realizację unijnych strategii i korzystanie z narzędzi związanych z obszarami miejskimi. Jest to istotny krok na rzecz miast w zwiększaniu dostępu do finansowania oraz w lepszym określaniu istniejących możliwości i potrzeb związanych z koordynacją.

Materiał prasowy

Przeczytaj również:

Rejestracja na PROGNOFRUIT jest już otwarta – Budapeszt, Węgry

18 czerwiec 2024
Konferencja Prognosfruit to wiodące coroczne wydarzenie w Europie dla sektora jabłek i gruszek, gromadzące producentów z całej Europy i spoza niej. Po udanym powrocie do Trydentu w zeszłym roku, targi Prognosfruit 2024 odbędą się w Budapeszcie na Węgrzech w dniach 7–9 sierpnia 2024 r. Rejestracja jest już otwarta, a zainteresowane strony mogą rejestrować się za pośrednictwem strony internetowej Prognosfruit. »

Rejestracja do Europa 2024 rozpoczyna się wraz z ofertą Early Bird

17 czerwiec 2024
Degustatorzy branży F&B z całego świata mogą rozpocząć planowanie swojego udziału w targach Fi Europe 2024, które powrócą do Messe Frankfurt w dniach 19–21 listopada 2024 r. Ruszyła rejestracja na Fi Europe 2024, którego nie można przegapić w swoich harmonogramach, i skorzystać ze zniżki za wczesną rezerwację. Osoby, które zarejestrują się przed 14 lipca, kwalifikują się do stawki wprowadzającej w wysokości 49 EUR, która obejmuje wstęp na konferencję Fi Europe. »

Rejestracja handlowa otwarta dla Fruit Attraction 2024 i LIVEConnect

10 czerwiec 2024
rofesjonaliści z branży owocowo-warzywnej mogą teraz zakupić karnety dla zwiedzających na 16. edycję Fruit Attraction. Targi organizowane przez IFEMA MADRID i FEPEX odbędą się w dniach 8-10 października i po raz kolejny zgromadzą w Madrycie całą społeczność światowego przemysłu owocowo-warzywnego. Fruit Attraction oferuje różne możliwości wejścia, dostosowane do potrzeb odwiedzających. Od profesjonalnego karnetu jednodniowego (dziennego) do trzydniowego. »
Partnerzy