Turecki najazd na Śląsk w październiku

26 czerwiec 2015

Turcja Polakom kojarzy się przede wszystkim ze słoneczymi wybrzeżami Alanyi i Bodrum. Kojarzymy również Stambuł – jako miasto dwóch kontynentów i plan akcji ostatniego filmu o Jamesie Bondzie, a o kuchni tureckiej wiemy, że króluje w niej kebab, ale z pewnością nie taki, jaki serwowany jest na polskich ulicach. Tymczasem Turcja to 19. gospodarka świata, potęga militarna i przede wszystkim duży wewnętrzny rynek z prawie 76 mln mieszkańców.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, to jedna z największych izb gospodarczych w kraju i organizator jednego z największych wydarzeń biznesowych dla sektora MŚP w Europie: Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. W dniach 14-19 czerwca br., odbyła się misja gospodarcza reprezentacji regionu śląskiego do Turcji zorganizowana przez RIG w Katowicach wspólnie z Wydziałem Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Ankarze. Celem misji było nawiązanie trwałej współpracy z rynkiem tureckim, podpisanie umów o wzajemnej współpracy oraz zaproszenie tureckiego biznesu do Polski na V EKMŚP, który odbędzie się w Katowicach w dniach 12-14 października 2015 roku.  

„Strategia rozwoju Turcji zakłada, że do 2023 r. (100-lecie Republiki) Turcja będzie 10-tą gospodarką świata pod względem wielkości wytworzonego PKB. Jest ona oparta na planie wzrostu eksportu i współpracy z partnerami zagranicznymi. Turcja pozostaje nadal głównym partnerem Polski z obszaru Bliskiego Wschodu i Azji. Według danych statystycznych za 2013 r., eksport do Turcji sytuował ją na 19 pozycji, a import z Turcji uplasował ten kraj na 20 miejscu. Eksportujemy przeważnie urządzenia mechaniczne i elektryczne, pojazdy, produkty przemysłu chemicznego  oraz gotowe artykuły spożywcze. Importujemy materiały i wyroby włókiennicze, pojazdy oraz urządzenia mechaniczne i elektryczne. Turcy bardzo pozytywnie wypowiadają się o naszym kraju i chętnie z nami współpracują, dlatego musimy to wykorzystać.” –  mówi Przemysław Grzywa, wiceprzewodniczący Komisji Rady RIG ds. międzynarodowej współpracy gospodarczej, organizator misji gospodarczej do Turcji.

Siłą tureckiego rynku są wysoki przyrost naturalny i rosnąca siła nabywcza ludności oraz powiązania handlowe i kapitałowe z państwami UE. Turcja jest bramą dla firm zainteresowanych Zakaukaziem, Azją Centralną i rynkami Bliskiego Wschodu. Niższe niż w Polsce bezrobocie, wysokie nakłady państwa na rozwój infrastruktury i wzrost PKB w ostatnich latach powodują, że jest to interesujący rynek dla inwestorów zagranicznych. Odnotowuje się potencjał wzrostu branż: motoryzacyjnej, budowlanej, energetycznej, ICT, rolno-spożywczej i agrotechnicznej, medycznej, ochrony środowiska oraz zbrojeniowej. 

Efektem misji jest nawiązanie szerokiej współpracy z tureckimi organizacjami reprezentującymi biznes, lokalnymi samorządami oraz administracją rządową. Katowicka Izba podpisała umowy o współpracy z Izbami Gospodarczymi z miast Tarsus i Mersin oraz zaprosiła przedsiębiorców z tych miast na Kongres w Katowicach. Doszło również do podpisania umowy o współpracy z największą Izbą przemysłową w Turcji z siedzibą w Ankarze, w której zrzeszonych jest ponad 7 tysięcy firm produkcyjnych z całego kraju. Śląska reprezentacja odbyła również spotkania z władzami miast, w których przebywała. W Ankarze padła ważna deklaracja chęci podpisania umowy o współpracy pomiędzy stolicami naszych krajów, do której może dojść podczas Kongresu MŚP w Katowicach. Podobną deklarację złożył zarząd KOSBEGU, rządowej agencji ds. wspierania MŚP, która pełni rolę podobną do Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu i obejmuje swoją jurysdykcją ponad 3,2 mln małych i średnich firm  w Turcji. Bardzo możliwe, że podczas Kongresu MŚP dojdzie do podpisania umowy o współpracy pomiędzy agencją KOSBEG i polskim PARP-em.    

„Turcja to ważny dla nas partner biznesowy i nieprzypadkowo zorganizowaliśmy misję gospodarczą właśnie do tego kraju. Październikowy Kongres MŚP, który organizujemy jako RIG jest nie tylko platformą wymiany myśli, doświadczeń i dobrych praktyk, ale przede wszystkim kontaktów handlowych  i zapowiada się, że w tym roku w Kongresie uczestniczyć będzie bardzo silna reprezentacja naszych partnerów z Turcji, zainteresowanych nawiązaniem współpracy z polskimi przedsiębiorcami” – komentuje Tomasz Zjawiony, Wiceprezes RIG i szef misji, w której oprócz przedsiębiorców brała również udział m.in. reprezentacja Urzędu Marszałkowskiego, Centrum Obsługi Importera i Eksportera i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Zdjęcie i mat. prasowe: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Przeczytaj również:

POLECO 2024 – biznesowe wydarzenie dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska

6 listopad 2024
Targi POLECO 2024 potwierdziły swój status kluczowego wydarzenia biznesowego w branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, przyciągając ponad 5000 uczestników gotowych nawiązać wartościowe kontakty handlowe oraz wymienić się wiedzą o najnowszych trendach i technologiach w tej dynamicznie rozwijającej się branży. Wystawcy z 10 krajów zaprezentowali innowacyjne rozwiązania – od zaawansowanych maszyn do segregacji i recyklingu »

Wyniki testów inwentaryzacji RFID

5 listopad 2024
Przeprowadzone testy na terenie zakładu wyrobów spożywczych potwierdziły, że technologia RFID sprawdzi się w optymalizacji procesu inwentaryzacji i zarządzania środkami trwałymi we wszystkich wskazanych lokalizacjach. Szacunki wskazują, iż przy liczbie 10 tys. środków trwałych do zinwentaryzowania metodą tradycyjną potrzeba 30 pełnych dni, a za pomocą RFID 2 dni, natomiast samo tworzenie raportu zajmie 5 min przy 5 dniach metodą ręczną. »

Wyniki testów inwentaryzacji RFID na przykładzie producenta spożywczego

5 listopad 2024
Wiodący producent wyrobów spożywczych powierzył firmie ISS RFID przeprowadzenie testów systemu RFID w obszarze produkcyjnym, magazynowym i biurowym. Ich celem było zbadanie środowiska dla funkcjonowania technologii RFID i sprawdzenie możliwości optymalizacji obszaru inwentaryzacji i zarządzania środkami trwałymi. Testy, których wyniki przedstawiono w 3. kwartale br., potwierdziły zasadność wdrożenia technologii radiowej. »
Partnerzy