Cydr Lubelski wyznacza kierunek kategorii

29 maj 2016
W 2016 r. konsumpcja cydru w Polsce może wzrosnąć do 15 mln litrów. Wartość rynku osiągnie 130 mln zł. To prawie połowa polskiego rynku win musujących.
- Po trzech latach od wprowadzenia cydru możemy mówić o sukcesie. Rynek rośnie. W ubiegłym roku przekroczył 10 mln litrów. W 2016 r. spodziewamy się ponownie kilkudziesięcioprocentowego wzrostu - mówi Prezes AMBRA S.A. Robert Ogór. - Potencjał rynku oceniamy na 1–2 proc. ilościowej konsumpcji piwa, co oznacza nawet 80 mln litrów rocznie.

Dziś ok. 30 proc. dorosłych konsumentów deklaruje, że spróbowało cydru w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Do spożycia piwa przyznaje się ponad 70 proc. Polaków.
- Cydr stał się smaczną, naturalną i cieszącą się dużym zainteresowaniem alternatywą dla piwa, a tym samym pełnoprawnym uczestnikiem rynku alkoholi. Dzięki swojej uniwersalności wpisuje się we wszystkie okazje, w których konsumenci sięgają po alkohol, od tych kameralnych po imprezowe i festiwalowe. Cydr wypity w Polsce w 2015 r. przewyższył wielkość konsumpcji takich alkoholi jak wermut, brandy, rum czy gin - podkreśla Michał Rozalicz, Dyrektor Marketingu AMBRA S.A.
Wyniki badań rynkowych przeprowadzonych po ostatnim sezonie na zlecenie AMBRA pokazują, że konsumenci określili już, czego oczekują od kategorii. Stawiają na produkt naturalny, wytwarzany ze świeżo tłoczonego soku z jabłek, nie z koncentratu. Istotna jest regionalność, pochodzenie produktu, jego tożsamość. To podkreśla jego autentyczność i wysoką jakość.
- Ci, którzy sięgają po cydr bardziej zwracają uwagę na jakość i pochodzenie składników niż konsumenci innych produktów. Jest to zrozumiałe, ponieważ właśnie naturalny smak polskich jabłek wyróżnia cydr na tle innych alkoholi, co potwierdza struktura rynku. Polacy, zgodnie z deklaracjami, kupują naturalny cydr ze świeżego soku z polskich jabłek, bo ten smakuje im najbardziej – podkreśla Michał Rozalicz.
Dowodem na to są udziały rynkowe lidera - Cydru Lubelskiego, najbardziej naturalnego, wytwarzanego wyłącznie ze świeżego soku z polskich jabłek. Co drugi litr cydru wypijany w Polsce to Cydr Lubelski.
- Obok wysokiej jakości cydru konsumenci oczekują też jego różnorodności. Poszukują szerszej oferty, chcą odkrywać smak cydrów gatunkowych i odmianowych – dodaje Michał Rozalicz. - Potwierdza to ubiegłoroczny sukces pierwszego cydru jednoodmianowego z Antonówek, który wyprodukowany na niewielką skalę w przededniu Lubelskiego Święta Młodego Cydru, zadebiutował też w wybranych sieciach handlowych i cieszył się tam dużym zainteresowaniem. Te świadomie formułowane przez konsumentów potrzeby są jeszcze niezaspokojone, co pokazuje, jaki potencjał ma kategoria.

Ponad 50% obecnych konsumentów cydru deklaruje chęć spróbowania cydrów gatunkowych i odmianowych.
- Różnorodność odmian polskich jabłek daje możliwość stworzenia cydrów, które zachowują charakterystyczny smak i zapach poszczególnych odmian. Przed cydrem otwiera się więc taka sama perspektywa rozwoju jaką obserwujemy w piwach, gdzie coraz popularniejsze stają się właśnie piwa rzemieślnicze, regionalne. Naturalny cydr ze świeżego soku też może mieć różnorodne gatunki oraz odmiany - mówi Agata Domaradzka, Brand Manager Cydru Lubelskiego, AMBRA S.A.
Dlatego w tym sezonie AMBRA wprowadza nową edycję limitowaną Perry Lubelski, wytwarzany ze świeżo tłoczonego soku ze słodkich polskich gruszek odmiany Konferencja. Jesienią do stałej oferty wejdzie jednoodmianowy Cydr Lubelski Słodka Antonówka.

Informacja prasowa: Kuźnia PR.
Badanie własne AMBRA S.A.

Przeczytaj również:

Rejestracja na PROGNOFRUIT jest już otwarta – Budapeszt, Węgry

18 czerwiec 2024
Konferencja Prognosfruit to wiodące coroczne wydarzenie w Europie dla sektora jabłek i gruszek, gromadzące producentów z całej Europy i spoza niej. Po udanym powrocie do Trydentu w zeszłym roku, targi Prognosfruit 2024 odbędą się w Budapeszcie na Węgrzech w dniach 7–9 sierpnia 2024 r. Rejestracja jest już otwarta, a zainteresowane strony mogą rejestrować się za pośrednictwem strony internetowej Prognosfruit. »

Rejestracja do Europa 2024 rozpoczyna się wraz z ofertą Early Bird

17 czerwiec 2024
Degustatorzy branży F&B z całego świata mogą rozpocząć planowanie swojego udziału w targach Fi Europe 2024, które powrócą do Messe Frankfurt w dniach 19–21 listopada 2024 r. Ruszyła rejestracja na Fi Europe 2024, którego nie można przegapić w swoich harmonogramach, i skorzystać ze zniżki za wczesną rezerwację. Osoby, które zarejestrują się przed 14 lipca, kwalifikują się do stawki wprowadzającej w wysokości 49 EUR, która obejmuje wstęp na konferencję Fi Europe. »

Rejestracja handlowa otwarta dla Fruit Attraction 2024 i LIVEConnect

10 czerwiec 2024
rofesjonaliści z branży owocowo-warzywnej mogą teraz zakupić karnety dla zwiedzających na 16. edycję Fruit Attraction. Targi organizowane przez IFEMA MADRID i FEPEX odbędą się w dniach 8-10 października i po raz kolejny zgromadzą w Madrycie całą społeczność światowego przemysłu owocowo-warzywnego. Fruit Attraction oferuje różne możliwości wejścia, dostosowane do potrzeb odwiedzających. Od profesjonalnego karnetu jednodniowego (dziennego) do trzydniowego. »
Partnerzy