Międzynarodowe targi Fruit Attraction 2017 stały się jednym z głównych wydarzeń światowych w tym sektorze

15 listopad 2017

Targi Fruit Attraction 2017 zamknęły drzwi 9-tej edycji, potwierdzając swoją pozycję jednego z najważniejszych wydarzeń międzynarodowych w sektorze owocowo-warzywnym w miesiącu najważniejszym dla kontaktów handlowych w zakresie podaży i popytu na świeże owoce i warzywa. Dzięki udziałowi 68.161 specjalistów ze 110 krajów, co oznacza wzrost o ponad 17% w porównaniu z poprzednim rokiem, a także 1.500 firm z 34 krajów - wzrost o 20% - targi te spełniły swój podstawowy cel posłużenia jako platforma handlowa dla pośredników w tym sektorze. Fruit Attraction 2017 zorganizowane przez IFEMA i FEPEX odbyły się w dniach 18-20 października w pawilonach nr 5, 6, 7, 8, 9 i 10 w Feria de Madrid i stały się  największymi i najbardziej wszechstronnymi targami w porównaniu ze wszystkimi poprzednimi edycjami, zajmującymi 45.000 m2 oferty owocowo-warzywnej i wszelkich związanych z tym usług

2017-11-14-fa2.jpg

Działalność reprezentowana przez gości obejmowała import/eksport i wprowadzanie na rynek (33,6%), handel hurtowy (11,4%) oraz produkcję (25,6%). Główne sieci handlowe, handel detaliczny, sieci supermarketów z całego świata zjechały się na Fruit Attraction w poszukiwaniu innowacji w zakresie produktów i nowych form dostawców.

Najbardziej wyróżniającym się parametrem był widoczny wzrost liczby zagranicznych uczestników, wśród których zarejestrowano łącznie 19.947 specjalistów, co oznacza wzrost przekraczający 97%. W kolejnym już roku uczestnicy z Europy byli najbardziej liczni, szczególnie z Włoch, Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Polski i Belgii, co potwierdza, że targi te stały się kluczowym wydarzeniem w branży produkcji, handlu i dystrybucji w Europie.

2017-11-14-fa3.jpg

Poza tym kolejne edycje targów stają się coraz ważniejsze również na innych kontynentach, takich jak np. Ameryka Południowa reprezentowana przez uczestników z 15 krajów: Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Kolumbii, Kostaryki, Republiki Dominikany, Ekwadoru, Gwatemali, Hondurasu, Meksyku, Panamy, Peru, Urugwaju i Wenezueli. Spośród 1.564 uczestników pochodzących z tych państw, szczególnie duża liczba przybyła z Brazylii, Chile, Peru i Argentyny.

2017-11-14-fa5.jpg

Również Afryka była szeroko reprezentowana przez gości z 16 krajów: Algeria, Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Egipt, Gwinea, Kenia, Libia, Mali, Maroko, Mauritius, Mozambik, Nigeria, Senegal, RPA, Sudan, czy Tunezja, przy czym największa liczba uczestników przybyła z Maroka i Egiptu. 

Z drugiej strony obecność gości azjatyckich wzrasta z roku na rok, szczególnie z Chin, Izraela, ZEA, Hongkongu, Indii, Jordanii, Malezji, Tajwanu, Kataru, Japonii i Singapuru.

Przyczyniła się do tego nowa inicjatywa „Zaproszony kraj importujący” - w bieżącym roku były to Chiny i Brazylia i stąd gościliśmy po 50 kupujących z każdego z tych państw. W związku z tym dzięki współpracy z ICEX i Ministerstwem Rolnictwa, targi Fruit Attraction wsparły rozwijanie stosunków handlowych między krajami Unii Europejskiej i szczególnie tymi dwoma dużymi rynkami spoza UE, wraz z kompletnym programem spotkań przy okrągłym stole, wizyt z przewodnikiem po targach oraz sesjami B2B.

2017-11-14-fa6.jpg

Jeżeli chodzi o wystawców spoza Hiszpanii było ich łącznie 37%, wśród 557 międzynarodowych firm z 33 krajów, szczególnie z Francji, Włoch, Portugalii i Holandii, które to państwa najmocniej zaznaczyły swoją obecność i ofertę europejską obok hiszpańskiej. Tak więc, niniejsza dziewiąta edycja podjęła gości z nowych krajów takich jak Kolumbia, Grecja, Izrael, Senegal, oraz RPA.

Jeżeli chodzi o ofertę krajową, Fruit Attraction 2017 odnotowały obecność wszystkich stref produkcji, potwierdzając siłę i innowację dostępnej oferty i różnorodności produkcji owocowo-warzywnej. Łącznie 935 firm, razem 62%, wzięło udział w targach o powierzchni ok. 34.400 m2.

Po raz kolejny powierzchnia ekspozycyjna producentów Fresh Produce zarejestrowała największy udział 1.089 wystawców. Duże znaczenie miała też branża pomocnicza - 376 firm - potwierdzająca zdecydowanie wartość łańcucha sektora owocowo-warzywnego. Nowością w tym roku było np. Smart Agro - zastosowanie technologii w celu uzyskiwania nowych produktów i usług rolno-spożywczych dla zwiększenia produktywności jednostek owocowo-warzywnych, Nuts Hub specjalizujące się w suszonych owocach, czy Fresh’N’Star - wykaz tele-adresowy uczestników, plany dni targowych oraz wystawa produktów przewodnich w tej edycji, czyli sałaty i granatów. W podobny sposób uruchomiono Program wprowadzający przeznaczony dla zapewnienia większej widoczności dla nowych firm z sektora mających nie więcej niż 2 lata - 15 wystawców skorzystało z tego programu. 

Wręczono również nagrodę wprowadzającą, która przypadła firmie Paturpat, której przedstawiciele zapewniają, że „Jesteśmy szczególnie uhonorowani tym wyróżnieniem. Fruit Attraction to nasze główne targi, na których jesteśmy obecni od ich pierwszej edycji. Jak tylko rozpoczyna się kolejny rok, na czerwono oznaczamy w kalendarzu kiedy odbędzie się kolejna edycja tego wydarzenia. Od pierwszej chwili były to targi bardzo wpływowe, ale każdego roku nabierały znaczenia, aż stały się nieodzownym miejscem spotkań całego sektora hiszpańskiego i międzynarodowego i oczywiście naszego zespołu.” Nagroda finansowa w wysokości 12.000 Euro zostanie przekazana na projekt współpracy w zakresie rozwoju w Republice Kongo.

Program Dni Technicznych
Równolegle do wystawy handlowej Fruit Attraction obejmowały również bogaty program dni technicznych i różnych spotkań, które stanowiły dla specjalistów miejsce debat i wymiany wiedzy.  

Wśród nich szczególne znaczenie miała konferencja Global Fresh Market Forum zorganizowana przez FEPEX we współpracy z ICEX oraz Ministerstwem Rolnictwa, a także Stone Fruit Attraction - APOEXPA-FEPEX; Lettuce Attraction: el mundo de las verduras de hoja (Lettuce Attraction: świat warzyw liściastych) – prezentacja PROEXPORT-; ¿Con o sin productos fitosanitarios? (Z produktami fitosanitarnymi czy bez nich?)- AEPLA/FEPEX-.

2017-11-14-fa7.jpg

Miała również miejsce VI międzynarodowa konferencja VI International Postharvest Unlimited Conference, jak również La granada: nuevas perspectivas para una fruta emergente (Granat - nowe perspektywy dla nowego owocu) - D.O. P. GRANADA MOLLAR DE ELCHE-; Technology Attraction. Ciencia, empresa y revolución tecnológica (Nauka, firma i rewolucja technologiczna) –BIOVEGEN-; Seed Planet Forum –ANOVE-; Adaptación del sector de frutales de hueso al cambio climático (Adaptacja sektora owoców pestkowych wobec zmian klimatycznych) – FECOAM-; La innovación en el sector agrifood hecha realidad (Innowacje w sektorze agrifoor są rzeczywistością) – AMETIC-, oraz Cadenas ecológicas en España (Łańcuchy ekologiczne w Hiszpanii) - REVISTA F&H-

Wystawa Innova i Forum Innova
Ponownie bardzo dobrze została przyjęta szósta edycja Wystawy Innova - okazji na przedstawienie ostatnich nowości produktów, odmian i marek, jakie wystawcy zaoferowali na rynku owocowo-warzywnym. Z tej okazji zaprezentowana łącznie 34 najnowsze produkty.

W ramach Forum Innova odbyto wiele rozmów, prezentacji i seminariów technicznych związanych z ostatnimi nowościami i rozwiązaniami w sektorze owocowo-warzywnym zaproponowanymi przez uczestników.
Wielkie wydarzenie branżowe przewidziało również miejsce na Fruit Fusion w celu prezentacji, innowacji i przedstawienia najlepszych produktów z sektora owocowo-warzywnego dla potrzeb usług gastronomicznych. Dział gastronomiczny w ramach Fruit Attraction zaoferował ciekawe pokazy i showcooking (prezentację gotowania).

Bank Żywności w Madrycie
Fruit Attraction ponownie umożliwiły zebranie owoców i warzyw od wystawców dla potrzeb Banku Żywności w Madrycie i w ten sposób zebrano aż 42.000 kg produktów owocowo-warzywnych, poprawiając wym samym wynik z zeszłego roku i zapewniając zaopatrzenie dla 14 jednostek obsługujących łącznie 7.500 osób.

9 edycja Fruit Attraction zorganizowana przez IFEMA i FEPEX odbyła się w pawilonach 5, 6, 7, 8, 9 i 10 w Feria de Madrid w dniach 18-20 października i została zainaugurowana przez Ministra Rolnictwa i Rybołówstwa, Żywności i Środowiska Naturalnego, Panią Izabel García Tejerina.

Przeczytaj również:

Nowa odsłona Targów EuroGastro i WorldHotel

5 lipiec 2018
23. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro połączone z 12.edycją Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel odbędą się w dniach 27-29 marca 2019 r. w Ptak Warsaw Expo. Nowa lokalizacja stwarza szansę na dalszy, dynamiczny rozwój tych wydarzeń oraz zwiększenie komfortu Wystawców i Gości. Nowe konkursy, nowe atrakcje, nowe imprezy towarzyszące, nowe eventy merytoryczne stworzą nowy obraz i nową jakość imprezy. »

Targi Polagra Food 2019 w przyszłym roku odbędą się w dniach 20-22 maja

27 czerwiec 2018
Targi Polagra Food to miejsce dialogu pomiędzy producentami i dystrybutorami żywności. Kolejna edycja tego wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Po pierwsze, jakość”. Ma ono podkreślać główne priorytety związane z organizacją poznańskich targów dla sektora spożywczego. Jednym z nich jest jakość relacji biznesowych, które można nawiązać na targach. »

Czy wiesz, co pijesz? Pierwsze akredytowane laboratorium, które bada wina.

25 czerwiec 2018
Łódzkie laboratorium właśnie uzyskało międzynarodową akredytację potwierdzającą jego kompetencje w obszarze badania autentyczności win i tym samym stało się pierwszym polskim ośrodkiem, który specjalizuje się w wykrywaniu zafałszowań w winach stosując tzw. metody izotopowe. - Wino to produkt absolutnie magiczny. Powstaje wyłącznie z winogron! Według prawa do wina nie wolno dolewać wody, dosypywać cukru, blendować z innymi alkoholami. »
Partnerzy