Punkt widzenia - Eksperci FoodTech
28 maj 2020
Nasz sposób odżywiania się ciągle ewoluuje. Misją FoodTech jest gromadzenie wszystkich inicjatyw cyfrowych, technologicznych oferowanych przez przedsiębiorców związanych z żywnością.
Jak wyjaśnia Xavier Boidevézi, dyrektor ds. cyfrowych Grupy SEB i sekretarz generalny sieci FoodTech, « sektor FoodTech ciągle się zmienia, zaś kryzys przyspieszy tylko ten proces. Na tym etapie, trudno przewidzieć jak potoczą się sprawy ». Jest jednak przekonany, że wiele firm z branży jest w trakcie przemian oraz tworzenia nowych produktów i usług, które na trwałe zmienią nasz codzienny sposób odżywiania się.
Boidevézi twierdzi ponadto, że « już istniejące inicjatywy, jak np. sieć bezpośrednich zakupów u lokalnych producentów (“La ruche qui dit oui”) są w pełnym rozkwicie, odnotowując wzrost sprzedaży i ilości dostawców na poziomie 30% od początku kryzysu”. Stąd wzrost znaczenia platform ułatwiających zdobycie nowych kontaktów, gdyż konsumenci będą chcieli kupować lokalne produkty w supermarkecie. Via Terroirs jest idealnym przykładem solidarności w czasie kryzysu. W obliczu sytuacji związanej z koronawirusem Via Terroirs zmobilizowała się, aby pomóc producentom sprzedawać ich produkty. Udostępniła swoją platformę sklepom spożywczym, które pozostały otwarte, w tym dużym sieciom handlowym, umożliwiając lokalnym producentom upłynnienie ich zapasów.
Innym przykładem innowacyjnego działania jest rozwiązanie wprowadzone przez sieć Monoprix, mające na celu ułatwić rozdzielenie zamówień i zapewnić płynność dostaw. 5 paryskich sklepów zamkniętych z powodu kryzysu, znajdujących się np. w dzielnicy biznesowej, zostało przekształconych w punkty przygotowujące zamówienia internetowe.
Agathe Mathey, przedstawicielka FoodTech Dijon BFC, wyjaśnia, że "Po zakończeniu ograniczeń konsument odnajdzie na nowo przyjemność w robieniu zakupów, ale zakupy z dostawą do domu i skrócenie łańcucha dostaw od producenta do klienta pozostaną z nami na dłużej"
FoodTech zauważa, że konsument chce jeść zdrowo i lokalnie, dlatego decyduje się samodzielnie przygotowywać posiłki. Na stronie marmiton.org odnotowano wzrost o 300% zainteresowania przepisem „jak samemu upiec chleb”.
Przeczytaj również:
Więcej wystawców, więcej miejsca, więcej spostrzeżeń - Grüne Woche 2025 prezentuje przyszłe trendy w żywności i rolnictwie
16 styczeń 2025
Grüne Woche 2025 otwiera się w Berlinie w dniach 17-26 stycznia. 1500 wystawców z 60 krajów zaprezentuje kulinarne perełki, innowacje i trendy. 300 konferencji oferuje platformę do międzynarodowego dialogu. „Grüne Woche odzwierciedla różnorodność i siłę napędową przemysłu rolno-spożywczego, która wpływa na każdego z nas każdego dnia” — mówi dr Mario Tobias, dyrektor generalny Messe Berlin GmbH. »
Bądź gospodarzem na FOOD EXPO i poznaj świat żywności i napojów
15 styczeń 2025
Food Expo Greece to wiodące targi żywności i napojów w Europie Południowo-Wschodniej i miejsce spotkań, w którym profesjonaliści z branży starają się dostarczać najnowsze produkty, mierzyć rozwój rynku i nawiązywać kontakty z globalnymi dostawcami. Targi co roku gromadzą przedstawicieli branży żywności i napojów i stanowią forum do spotkań twarzą w twarz, utrzymywania kontaktów i budowania trwałych relacji biznesowych. »
Wszystko, czego potrzebujesz na wizytę na Grüne Woche
11 styczeń 2025
Od 17 do 26 stycznia 2025 r. Grüne Woche zgromadzi pod Funkturm miłośników rolnictwa, smakoszy, miłośników zwierząt i fanów ogrodnictwa. Bez kolejki i czekania: odwiedzający mogą wygodnie pobrać lub wydrukować swój bilet wstępu na swój telefon komórkowy w cyfrowym sklepie z biletami Grüne Woche. Bilety są również dostępne przy wejściach na teren wystawy. Osoby chcące zapłacić gotówką mogą otrzymać vouchery na bilety jednodniowe, rodzinne i happy hour w automatach biletowych BVG i centrach obsługi klienta. »