Nowy projekt międzynarodowego łańcucha dostaw

25 maj 2018

Zwiększenie produkcji wysokiej jakości orzechów sprzyja rozwojowi gospodarki rolnej w łańcuchu dostaw: Besana, światowy lider w przetwarzaniu i sprzedaży orzechów i suszonych owoców, zaprezentowała na targach Macfrut 2018 innowacyjny model internacjonalizacji.
Celem jest zwiększenie upraw orzechów włoskich, orzechów laskowych i migdałów, tworząc projekt łańcucha dostaw z udziałem producentów z Europy Środkowej i Azji Środkowej, czyli obszarów, na których warunki glebowe i klimatyczne pozwalają na osiągnięcie najlepszych plonów.
Ten ambitny projekt, który przewiduje inwestycję 2 milionów euro, rozpoczął się już 3 lata temu, dzięki znajomości gatunkowych cech odmian poznanych przez Besana Group w trakcie niemal 100 letniej działalności oraz – w pierwszej osobie – przez prezesa Giuseppe „Pino” Calcagniego, podczas jego długoletniej pracy w branży orzechowej.
„Celem projektu jest zwiększenie produkcji orzechów, sprzyjając rozpowszechnianiu cennych odmian – mówi Pino Calcagni – Projekt ma również bardzo znaczące skutki społeczne, takie jak rozwój słabo rozwiniętych obszarów oraz wprowadzanie nowoczesnych technologii rolniczych wśród społeczności lokalnych".

Projekt rozwojowy firmy Besana International dzieli się na wiele etapów. Młode rośliny orzechów laskowych, migdałowców i orzechów włoskich rozmnaża się metodą mikrorozmnażania lub szczepienia w znaczących szkółkach na terenie Włoch i Hiszpanii. Rośliny są wtedy wysyłane do trzech centrów specjalizujących się w hartowaniu roślin, z których rozprowadzane są dalej do uczestniczących w projekcie producentów z Europy i Azji.
Grupa Besana zapewnia partnerom pomoc techniczną i wsparcie w budowie systemów irygacyjnych, jak również konsultacje w zakresie mechanizacji, która ma zasadnicze znaczenie dla tego rodzaju uprawy.
Z myślą o uprawie roślin w sposób przyjazny dla środowiska w roku 2017 Grupa Besana uroczyście otworzyła w Kazachstanie trzy pola do porównywania odmian orzechów włoskich i laskowych. Na tych polach porównywane były odmiany pochodzące z Europy, Ameryki i Azji.
„W przeszłości reprezentowały nas wyłącznie nasze produkty konsumenckie, wśród których znaleźć można było propozycje rynkowe, dzięki którym od wielu lat znajdujemy się w czołówce rynku detalicznego i naszej branży – powiedział prezes Calcagni – ale od tej pory wyróżniał nas będzie również model zintegrowanego łańcucha dostaw. Stworzony przez nas projekt partnerski jest nowym sposobem prowadzenia działalności: począwszy od wyboru odmian, poprzez modernizację i wsparcie działań rolniczych, aż do sprzedaży produktu na całym świecie. Unikalny projekt rozwojowy, który nadaje wartości wszystkim zaangażowanym partnerom, mający na celu uzyskanie produktu końcowego o wysokiej wartości dodanej".


Grupa Besana
Historia firmy Besana sięga roku 1921. Od samego początku jest ona prowadzona przez jedną rodzinę. Następcami założyciela, Emilio, byli jego brat Vincenzo oraz bratanek Giuseppe. Dziś firmą zarządza już czwarte pokolenie – Pino wraz ze swym synem Riccardo i córką Vittorią. Na dzień dzisiejszy firma Besana, której siedziba od początku nieprzerwanie znajduje się w San Gennaro Vesuviano (w okolicy Neapolu), działa na pięciu kontynentach, importując surowce z 30 krajów i przetwarzając rocznie 42 000 ton orzechów, suszonych owoców i ziaren. Grupa jest jedną z członków założycieli pierwszej we Włoszech marki produktów organicznych – AlmaverdeBio. W roku 2017 obroty firmy Besana osiągnęły 190 milionów euro, o 15% więcej niż rok wcześniej.

Przeczytaj również:

Macfrut Academy, nowa lekcja wideo

17 wrzesień 2024
Profesor Bruno Mezzetti z Marche Polytechnic University opowie o wykorzystaniu markerów molekularnych, przewidywaniu genomicznym, nowych osiągnięciach w hodowli i o tym, w jaki sposób narzędzia bioinformatyczne mogą przyspieszyć innowację odmian. Nowa lekcja wideo na temat osiągnięć w produkcji truskawek, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów poprawy i utrzymania ich jakości, zostanie opublikowana w czwartek 19 września o 17:00 czasu włoskiego (UTC+2). »

Rozwiń swój biznes w Egipcie na targach Pacprocess MEA

17 wrzesień 2024
pacprocess MEA, Międzynarodowa Wystawa Przetwórstwa i Pakowania na Bliskim Wschodzie i w Afryce, to kompleksowa i bardzo ukierunkowana wystawa, która odpowiada na wymagania sektorów żywności, napojów, słodyczy, piekarni, farmaceutyków, kosmetyków, dóbr nieżywnościowych i przemysłowych w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Targi gromadzą lokalnych i międzynarodowych interesariuszy branży z całego łańcucha wartości, aby zaprezentować najnowocześniejsze technologie i nawiązać partnerstwa. »

XI Food Safety Congress

17 wrzesień 2024
Wyspecjalizowane prelekcje, ciekawe panele dyskusyjne oraz możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami branży żywnościowej to zasadnicze elementy Kongresu Bezpieczeństwa Żywności. Ponadto wydarzenie jest doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów biznesowych. Organizatorem Kongresu jest International Featured Standards (IFS), instytucja odpowiedzialna za powszechnie uznawaną na świecie certyfikację zapewnienia jakości i bezpieczeństwa produktów oraz PPH Ewa BIS Sp. z o.o. »
Partnerzy