Rynek warzyw w UE

6 wrzesień 2018
Według nieostatecznych danych Eurostatu zbiory warzyw w UE w 2017 r. były większe niż w roku poprzednim o 0,8% i wyniosły 66 mln ton. Spośród liczących się producentów we Wspólnocie wzrosły zbiory w Holandii, Niemczech, Rumunii, Polsce i we Włoszech, a mniejsze były we Francji, w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Na poziomie ok. 15 mln ton pozostały zbiory w Hiszpanii, największym producencie warzyw w UE.
 Produkcja pomidorów dominujących w unijnej produkcji warzyw wzrosła o 2,0% do 18,3 mln ton. Większe były zbiory zarówno pomidorów konsumpcyjnych (głównie w Hiszpanii i Holandii) jak i przemysłowych. Produkcja pomidorów przemysłowych w UE wzrosła o ok. 2% do 10,5 mln ton. Zwiększyły się zbiory w południowych krajach UE, w tym we Włoszech, największym unijnym producencie pomidorów przemysłowych i ich przetworów (głównie koncentratu pomidorowego). W 2017 r. wzrosły także zbiory pomidorów przemysłowych w większości innych krajów liczących się w produkcji tych warzyw w świecie, tj. w Chinach, Turcji i Iranie. Obniżyła się tylko produkcja w USA.
 Zbiory cebuli w UE wzrosły z 6,6 do 6,8 mln ton, a najbardziej (z 1,2 do 1,5 mln ton) wzrosła produkcja w Holandii. Zbiory marchwi zwiększyły się o 1,1% do 5,6 mln ton, kapusty o 0,8% do 3,8 mln ton, ogórków o 2,6% do 2,3 mln ton, papryki o 4,2% do 2,6 mln ton, a kalafiorów i brokułów o 4,3% do 2,4 mln ton. Zbiory pieczarek wzrosły o 3,4% do 1,4 mln ton. Mniejsza niż w 2016 r. była tylko produkcja cukinii, oberżyny i endywii. Jakość warzyw ze zbiorów 2017 r. była w większości krajów UE gorsza niż z produkcji roku poprzedniego. Spowodowało to relatywnie duże straty w trakcie ich przechowywania i mniejszy wiosną 2018 r. niż wiosną 2017 r, poziom zapasów wielu gatunków warzyw na rynku unijnym. Dotyczyło to głównie warzyw korzeniowych.
 W sezonie 2017/18 większa niż w sezonie poprzednim była produkcja przetworów pomidorowych − zwłaszcza koncentratu pomidorowego. Wzrosła również produkcja warzyw mrożonych, głównie mrożonych kalafiorów i brokułów oraz mrożonej cebuli i papryki. Największy był wzrost produkcji mrożonych warzyw w Belgii, Polsce i Hiszpanii, czołowych producentach mrożonek w UE. Spośród pozostałych przetworów największy był wzrost produkcji marynowanej i konserwowej papryki, konserwowych ogórków oraz przetworów z kapusty, głównie kapusty kwaszonej.
 Zapasy większości przetworów warzywnych w końcu sezonu 2017/18 były większe niż w końcu sezonu poprzedniego. Dotyczyło to głównie przetworów pomidorowych, mrożonych brokułów i kalafiorów oraz przetworów z papryki i kapusty. Mniejsze były zapasy mrożonych warzyw korzeniowych – głównie mrożonej marchwi.
 Do połowy czerwca 2018 r. warunki pogodowe dla uprawy warzyw nie były zbyt korzystne w większości krajów UE. Wegetacji warzyw, głównie w południowych krajach Wspólnoty – w Hiszpanii, ale także w Grecji, Francji i we Włoszech nie sprzyjały chłody, które miały miejsce w lutym oraz nadmiar opadów deszczu w kwietniu. Mimo to zbiory warzyw odmian wczesnych w południowych krajach UE były większe niż w 2017 r. Ostateczna wielkość zbiorów wszystkich gatunków zależała będzie od przebiegu warunków pogodowych w dalszym okresie wegetacji.
 Według wstępnych ocen WPTC (World Processing Tomato Council) z końca maja 2018 r. produkcja pomidorów przemysłowych w południowych krajach UE będzie mniejsza niż w 2017 r. Decydujący będzie spadek zbiorów w Hiszpanii (o 22% do 2,6 mln ton) oraz we Włoszech (o 10% do 4,5 mln ton). Produkcja w Portugalii pozostanie na poziomie ok. 1,4 mln ton, a w Grecji 0,4 mln ton. Zbiory w Chinach zmniejszyć się mogą o ponad 30% do 3,5-3,8 mln ton. Nie zmniejszą się zbiory w USA (10,9 mln ton) i w Turcji (ok. 2 mln ton). Światowe zbiory pomidorów przemysłowych spadną o 3,3% do 36,6 mln ton. Istotnemu wzrostowi cen przetworów pomidorowych przeciwdziałać będą duże zapasy tych produktów na rynku światowym.

Poprawa salda handlu zagranicznego produktami warzywnictwa w UE-28 w 2017 r.
 W 2017 r. eksport warzyw świeżych z UE-28 do krajów trzecich wyniósł 1,9 mln ton, wobec 1,8 mln ton w roku poprzednim. Import pozostał na poziomie 1,8 mln ton, a dodatnie saldo handlu zagranicznego wyniosło 0,1 mln ton. W wyniku spadku importu dodatnie saldo handlu zagranicznego przetworami warzywnymi zwiększyło się z 0,8 do 0,9 mln ton.
 Udział dostaw z Polski w unijnym imporcie warzyw świeżych zwiększył się z 3,6 do 4,1%, a przetworów z 5,1 do 5,5%. W przywozie warzyw mrożonych udział dostaw z naszego kraju wzrósł z 11,4 do 12,1%. W imporcie marynat wskaźnik ten zwiększył się z 4,6 do 4,7%, konserw warzywnych z 2,7 do 3,1%, a suszy z 5,2 do 5,7%.
Sprzedaż do Polski stanowiła 3,4% łącznego eksportu warzyw świeżych ze Wspólnoty i 2,2% eksportu przetworów warzywnych, wobec odpowiednio 3,5 i 2,3% w 2016 r. Polska sprowadza z UE głównie pomidory i paprykę oraz przetwory z tych warzyw.

Mat.: IERGŻ-BIP Analizy

Przeczytaj również:

Macfrut Academy, nowa lekcja wideo

17 wrzesień 2024
Profesor Bruno Mezzetti z Marche Polytechnic University opowie o wykorzystaniu markerów molekularnych, przewidywaniu genomicznym, nowych osiągnięciach w hodowli i o tym, w jaki sposób narzędzia bioinformatyczne mogą przyspieszyć innowację odmian. Nowa lekcja wideo na temat osiągnięć w produkcji truskawek, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów poprawy i utrzymania ich jakości, zostanie opublikowana w czwartek 19 września o 17:00 czasu włoskiego (UTC+2). »

Rozwiń swój biznes w Egipcie na targach Pacprocess MEA

17 wrzesień 2024
pacprocess MEA, Międzynarodowa Wystawa Przetwórstwa i Pakowania na Bliskim Wschodzie i w Afryce, to kompleksowa i bardzo ukierunkowana wystawa, która odpowiada na wymagania sektorów żywności, napojów, słodyczy, piekarni, farmaceutyków, kosmetyków, dóbr nieżywnościowych i przemysłowych w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Targi gromadzą lokalnych i międzynarodowych interesariuszy branży z całego łańcucha wartości, aby zaprezentować najnowocześniejsze technologie i nawiązać partnerstwa. »

XI Food Safety Congress

17 wrzesień 2024
Wyspecjalizowane prelekcje, ciekawe panele dyskusyjne oraz możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami branży żywnościowej to zasadnicze elementy Kongresu Bezpieczeństwa Żywności. Ponadto wydarzenie jest doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów biznesowych. Organizatorem Kongresu jest International Featured Standards (IFS), instytucja odpowiedzialna za powszechnie uznawaną na świecie certyfikację zapewnienia jakości i bezpieczeństwa produktów oraz PPH Ewa BIS Sp. z o.o. »
Partnerzy