Rynek warzyw w UE

6 wrzesień 2018
Według nieostatecznych danych Eurostatu zbiory warzyw w UE w 2017 r. były większe niż w roku poprzednim o 0,8% i wyniosły 66 mln ton. Spośród liczących się producentów we Wspólnocie wzrosły zbiory w Holandii, Niemczech, Rumunii, Polsce i we Włoszech, a mniejsze były we Francji, w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Na poziomie ok. 15 mln ton pozostały zbiory w Hiszpanii, największym producencie warzyw w UE.
 Produkcja pomidorów dominujących w unijnej produkcji warzyw wzrosła o 2,0% do 18,3 mln ton. Większe były zbiory zarówno pomidorów konsumpcyjnych (głównie w Hiszpanii i Holandii) jak i przemysłowych. Produkcja pomidorów przemysłowych w UE wzrosła o ok. 2% do 10,5 mln ton. Zwiększyły się zbiory w południowych krajach UE, w tym we Włoszech, największym unijnym producencie pomidorów przemysłowych i ich przetworów (głównie koncentratu pomidorowego). W 2017 r. wzrosły także zbiory pomidorów przemysłowych w większości innych krajów liczących się w produkcji tych warzyw w świecie, tj. w Chinach, Turcji i Iranie. Obniżyła się tylko produkcja w USA.
 Zbiory cebuli w UE wzrosły z 6,6 do 6,8 mln ton, a najbardziej (z 1,2 do 1,5 mln ton) wzrosła produkcja w Holandii. Zbiory marchwi zwiększyły się o 1,1% do 5,6 mln ton, kapusty o 0,8% do 3,8 mln ton, ogórków o 2,6% do 2,3 mln ton, papryki o 4,2% do 2,6 mln ton, a kalafiorów i brokułów o 4,3% do 2,4 mln ton. Zbiory pieczarek wzrosły o 3,4% do 1,4 mln ton. Mniejsza niż w 2016 r. była tylko produkcja cukinii, oberżyny i endywii. Jakość warzyw ze zbiorów 2017 r. była w większości krajów UE gorsza niż z produkcji roku poprzedniego. Spowodowało to relatywnie duże straty w trakcie ich przechowywania i mniejszy wiosną 2018 r. niż wiosną 2017 r, poziom zapasów wielu gatunków warzyw na rynku unijnym. Dotyczyło to głównie warzyw korzeniowych.
 W sezonie 2017/18 większa niż w sezonie poprzednim była produkcja przetworów pomidorowych − zwłaszcza koncentratu pomidorowego. Wzrosła również produkcja warzyw mrożonych, głównie mrożonych kalafiorów i brokułów oraz mrożonej cebuli i papryki. Największy był wzrost produkcji mrożonych warzyw w Belgii, Polsce i Hiszpanii, czołowych producentach mrożonek w UE. Spośród pozostałych przetworów największy był wzrost produkcji marynowanej i konserwowej papryki, konserwowych ogórków oraz przetworów z kapusty, głównie kapusty kwaszonej.
 Zapasy większości przetworów warzywnych w końcu sezonu 2017/18 były większe niż w końcu sezonu poprzedniego. Dotyczyło to głównie przetworów pomidorowych, mrożonych brokułów i kalafiorów oraz przetworów z papryki i kapusty. Mniejsze były zapasy mrożonych warzyw korzeniowych – głównie mrożonej marchwi.
 Do połowy czerwca 2018 r. warunki pogodowe dla uprawy warzyw nie były zbyt korzystne w większości krajów UE. Wegetacji warzyw, głównie w południowych krajach Wspólnoty – w Hiszpanii, ale także w Grecji, Francji i we Włoszech nie sprzyjały chłody, które miały miejsce w lutym oraz nadmiar opadów deszczu w kwietniu. Mimo to zbiory warzyw odmian wczesnych w południowych krajach UE były większe niż w 2017 r. Ostateczna wielkość zbiorów wszystkich gatunków zależała będzie od przebiegu warunków pogodowych w dalszym okresie wegetacji.
 Według wstępnych ocen WPTC (World Processing Tomato Council) z końca maja 2018 r. produkcja pomidorów przemysłowych w południowych krajach UE będzie mniejsza niż w 2017 r. Decydujący będzie spadek zbiorów w Hiszpanii (o 22% do 2,6 mln ton) oraz we Włoszech (o 10% do 4,5 mln ton). Produkcja w Portugalii pozostanie na poziomie ok. 1,4 mln ton, a w Grecji 0,4 mln ton. Zbiory w Chinach zmniejszyć się mogą o ponad 30% do 3,5-3,8 mln ton. Nie zmniejszą się zbiory w USA (10,9 mln ton) i w Turcji (ok. 2 mln ton). Światowe zbiory pomidorów przemysłowych spadną o 3,3% do 36,6 mln ton. Istotnemu wzrostowi cen przetworów pomidorowych przeciwdziałać będą duże zapasy tych produktów na rynku światowym.

Poprawa salda handlu zagranicznego produktami warzywnictwa w UE-28 w 2017 r.
 W 2017 r. eksport warzyw świeżych z UE-28 do krajów trzecich wyniósł 1,9 mln ton, wobec 1,8 mln ton w roku poprzednim. Import pozostał na poziomie 1,8 mln ton, a dodatnie saldo handlu zagranicznego wyniosło 0,1 mln ton. W wyniku spadku importu dodatnie saldo handlu zagranicznego przetworami warzywnymi zwiększyło się z 0,8 do 0,9 mln ton.
 Udział dostaw z Polski w unijnym imporcie warzyw świeżych zwiększył się z 3,6 do 4,1%, a przetworów z 5,1 do 5,5%. W przywozie warzyw mrożonych udział dostaw z naszego kraju wzrósł z 11,4 do 12,1%. W imporcie marynat wskaźnik ten zwiększył się z 4,6 do 4,7%, konserw warzywnych z 2,7 do 3,1%, a suszy z 5,2 do 5,7%.
Sprzedaż do Polski stanowiła 3,4% łącznego eksportu warzyw świeżych ze Wspólnoty i 2,2% eksportu przetworów warzywnych, wobec odpowiednio 3,5 i 2,3% w 2016 r. Polska sprowadza z UE głównie pomidory i paprykę oraz przetwory z tych warzyw.

Mat.: IERGŻ-BIP Analizy

Przeczytaj również:

Wrześniowa promocja sprzedaży stoisk na VI edycję WorldFood Poland

19 wrzesień 2018
Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Żywności i Napojów WorldFood Poland (do niedawna – WorldFood Warsaw), odbędzie się w dniach 7-9 marca 2019 r. tradycyjnie w Warszawskim Centrum EXPO XXI, a firmy, które zgłoszą chęć uczestnictwa w wydarzeniu już teraz, mogą liczyć na spore zniżki. Oferta „early birds” obowiązuje dla zgłoszeń przysłanych do końca września 2018. Poza preferencyjnymi cenami, stali wystawcy mają możliwość wyboru dogodnej lokalizacji swojego stoiska. »

Cydr zbliża i inspiruje

16 wrzesień 2018
Podczas cydrowego Przyjęcia w sadzie 500 nieznajomych spotkało się przy wspólnych stołach z okazji 5. urodzin Lubelskiego Święta Młodego Cydru. Wieczorem ponad 10 tys. osób bawiło się razem na finałowym koncercie trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata. To była rekordowa i najbardziej niezwykła edycja Lubelskiego Święta Młodego Cydru. Z okazji 5. urodzin na Placu przed Centrum Kultury odbył się ogromny jabłkowo-cydrowy piknik. Mieszkańcy Lublina spróbowali kilkunastu różnych cydrów od małych i dużych producentów. »

Rynek owoców w UE

5 wrzesień 2018
Według nieostatecznych danych produkcja owoców w UE-28 w 2017 r. wyniosła 36,5 mln ton, wobec 38,8 mln ton w roku poprzednim. Najbardziej spadły zbiory w Niemczech (o 37%), Polsce (o 32%) oraz Belgii (o 27%). Spośród liczących się w UE producentów większe były zbiory w: Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Najgłębszy, o ok. 20% do 10,1 mln ton, był w UE spadek produkcji jabłek. Zbiory w Niemczech zmniejszyły się o 46%, w Polsce o 32%, w Belgii o 68%, w Holandii o 26%, we Włoszech o 23%, we Francji o 8%, a w Hiszpanii o 4%. »
Partnerzy