Produkty mleczne jako żywność funkcjonalna

14 styczeń 2019

Rynek produktów mlecznych w Polsce jest już dojrzały – po latach dynamicznego wzrostu wolumeny sprzedażowe ustabilizowały się, jednak rośnie wartość sprzedaży, którą napędzają nowe trendy konsumenckie. Wysokie zapotrzebowanie na tego typu produkty pozwoliło wykształcić się na polskim rynku liderom w zakresie produkcji i dystrybucji nabiału.
Rynek nabiału jest bardzo perspektywiczny. W Polsce można zauważyć duże zainteresowanie zarówno produktami krajowymi, jak i importowanymi. Prognozy agencji badawczej Euro­monitor zakładają jego średnioroczny wzrost wartości na poziomie 1,5 proc. w kolejnych latach, aż do 2021 roku.
 Produkty z kategorii nabiału, to elementy codziennej diety, niezwykle lubiane, popularne i co najważniejsze – zdrowe. Rynek produktów mlecznych wzrósł w skali roku o 6% w przypadku całej kategorii, a jeśli chodzi o produkty skierowane do dzieci – o 4%. Sery twarde cieszą się niesłabnącym powodzeniem u najmłodszych, a dodatkowo mają korzystny wpływ na prawidłowy wzrost organizmu oraz wzmocnienie kości i zębów. Są one produktami, które trafiają do każdej grupy konsumenckiej.
Nabiał, oprócz tego, że jest smaczny, jest niezwykle ważny w codziennej diecie każdego człowieka.  Dzięki dużej zawartości wapnia mleko jest doskonałym, naturalnym, czyli łatwo przyswajalnym źródłem tego pierwiastka, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Zawiera łatwo przyswajalne przez organizm białko, tłuszcze, sole mineralne (fosfor, siarka, magnez, chlor, jod) oraz witaminy takie, jak: A, B2, B12, D – dlatego odgrywa tak istotną rolę w piramidzie zdrowego odżywiania. Niejednokrotnie udowodniono korzystny wpływ mleka i przetworów na zdrowie i kondycję ludzi, dlatego uznano je za żywność funkcjonalną.
 „Dużą szansą dla branży mleczarskiej są nowe trendy handlowe i poszukiwanie przez konsumentów wysokiej jakości produktów m. in. bez GMO czy ekologicznych, dopasowanych do potrzeb nawet najbardziej wymagających np. wegetarian, sportowców, czy po prostu osób otwartych na nowe smaki i poszukujących specjalnych funkcji produktów np. wspomaganie odporności czy witalności. Jest to perspektywiczna kategoria produktów. Dlatego zachęcamy przedstawicieli branży do rozmów B2B z zagranicznymi i krajowymi kupcami, którzy na targach szukają nowej oferty dla konsumentów”- stwierdza Agnieszka Szpaderska dyrektor WorldFood Poland.
Sery, kefiry, jogurty, masło, desery mleczne – wszystkie z tych produktów można zaliczyć do kategorii nabiału, który wg danych GUS za 2017 rok notuje wzrosty cen na poziomie 5,9%, gdy żywność ogółem zdrożała o 4,6%. Podczas, gdy cena nabiału winduje w górę nie spada popyt na tego typu produkty, które stanowią ważny sektor w całym rynku spożywczym. Na polskim stole średnio 5 razy w tygodniu goszczą serki białe i twarogi, serki śmietanowe do rozsmarowania na pieczywie, oraz serki wiejskie.

Produkty bez laktozy coraz bardziej znaczące
Jednym z ważniejszych obecnie trendów żywieniowych jest spożywanie produktów mlecznych pozbawionych laktozy, a rynek tych produktów cały czas rośnie.

Fermentowane napoje mleczne, czyli jogurty, kefiry, zsiadłe mleko i maślanka, to smaczna alternatywa dla mleka oraz doskonała propozycja dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy, czyli cukru mlecznego.
Szacuje się, że w niedalekiej przyszłości udział produktów bezlaktozowych może sięgnąć nawet 10 % całego rynku mleczarskiego.
Rynek kefirów wart jest ponad 2 mld 286 mln złotych i w przeciągu roku wzrósł wartościowo i ilościowo o 6,5%. Największą popularnością wśród konsumentów cieszy się jogurt naturalny, któremu przypada 88,1% rynku w ujęciu wartościowym. Rynek jogurtów pitnych wart jest ponad 551 milionów złotych, a wielkość sprzedaży to przeszło 72 miliony kilogramów.
Spożycie kefiru ma pozytywny wpływ na regulację procesów przemiany materii, odbudowuje florę bakteryjną przewodu pokarmowego, a także łagodzi skutki zatruć pokarmowych. Usprawnia również procesy przyswajania białka i wapnia, obniża ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi oraz jest źródłem witaminy B.                                                                                                            
Jogurt jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, a także wapnia, fosforu, potasu i witamin z grupy B.  Warto pamiętać, że napoje mleczne dostępne są nie tylko  w odmianach naturalnych czy owocowych, ale również warzywnych i ziołowych, których klienci coraz częściej poszukują.
Świadomość konsumentów rośnie, stąd coraz większe zainteresowanie sektorem nabiału. Jesteś producentem produktów tej branży? A może chcesz nawiązać ciekawą współpracę lub wymienić się doświadczeniami? Sprawdź swoje możliwości i dowiedz się jeszcze więcej na Targach WorldFood Poland w dniach 07 – 09 marca 2019!

Więcej informacji na www.worldfood.pl
Zgłoszenia do udziału w Targach info@worldfood.pl 

Przeczytaj również:

POLECO 2024 – biznesowe wydarzenie dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska

6 listopad 2024
Targi POLECO 2024 potwierdziły swój status kluczowego wydarzenia biznesowego w branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, przyciągając ponad 5000 uczestników gotowych nawiązać wartościowe kontakty handlowe oraz wymienić się wiedzą o najnowszych trendach i technologiach w tej dynamicznie rozwijającej się branży. Wystawcy z 10 krajów zaprezentowali innowacyjne rozwiązania – od zaawansowanych maszyn do segregacji i recyklingu »

Wyniki testów inwentaryzacji RFID

5 listopad 2024
Przeprowadzone testy na terenie zakładu wyrobów spożywczych potwierdziły, że technologia RFID sprawdzi się w optymalizacji procesu inwentaryzacji i zarządzania środkami trwałymi we wszystkich wskazanych lokalizacjach. Szacunki wskazują, iż przy liczbie 10 tys. środków trwałych do zinwentaryzowania metodą tradycyjną potrzeba 30 pełnych dni, a za pomocą RFID 2 dni, natomiast samo tworzenie raportu zajmie 5 min przy 5 dniach metodą ręczną. »

Wyniki testów inwentaryzacji RFID na przykładzie producenta spożywczego

5 listopad 2024
Wiodący producent wyrobów spożywczych powierzył firmie ISS RFID przeprowadzenie testów systemu RFID w obszarze produkcyjnym, magazynowym i biurowym. Ich celem było zbadanie środowiska dla funkcjonowania technologii RFID i sprawdzenie możliwości optymalizacji obszaru inwentaryzacji i zarządzania środkami trwałymi. Testy, których wyniki przedstawiono w 3. kwartale br., potwierdziły zasadność wdrożenia technologii radiowej. »
Partnerzy