Drony - bezzałogowe obiekty latające

30 marzec 2015

Obecnie użycie dronów rośnie lawinowo w takich krajach jak Francja, Niemcy, czy Stany Zjednoczone. Jednak również w Polsce coraz częściej są wykorzystywane w różnych branżach. Do najbardziej obiecujących zastosowań należą rolnictwo, sadownictwo, przemysł wydobywczy, mapowanie terenu 3D, filmowanie i fotografia, przemysł petrochemiczny, logistyka i dostawa towarów, łączność z internetem oraz badania nad dziką przyrodą.
Bezzałogowce to tak naprawdę idealne platformy do zabrania różnego rodzaju czujników w powietrze. Są w stanie przenosić kamery, kamery podczerwone, radary czy też czujniki laserowe. Niektóre konstrukcje mogą przenosić ładunek płynny i rozpylać go. W dodatku, bezzałogowce są mało czułe na pogodę, w porównaniu do technologii satelitarnych czy tradycyjnego lotnictwa. Oferują zbliżoną dokładność zdjęć, a jednocześnie pod względem kosztów zakupu i eksploatacji są bezkonkurencyjne.
Dzięki fotografii z powietrza, możliwe staje się określenie poziomu nawodnienia upraw, co jest zwykle niemożliwe z poziomu gruntu, w szczególności w przypadku wysokich upraw jak np. kukurydzy. Zdjęcia mogą ukazać problemy roślin w miejscach zbyt bogatych jak i zbyt ubogich w wodę. Dzięki temu możliwe staje się podjęcie właściwych działań w celu zwiększenia efektywności upraw. Bezzałogowce mogą również być stosowane do wykonywania zdjęć przed okresem żniw, tak aby określić czy dany plon jest gotów do zbioru. Fotografia powietrzna jest w stanie również ukazać zróżnicowanie urodzajności gleby, co może przełożyć się na wykonywanie optymalnych zbiorów. Na pokładzie drona może znajdować się także kamera podczerwona, z której materiał może posłużyć do wyliczenia znormalizowanego różnicowego wskaźnika wegetacji (NDVI), który stosuje się do określenia kondycji danej uprawy, a także do prognozowania plonów. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie także ocenić pokrycie ziemi przez rośliny, czyli podać precyzyjnie obszar upraw, co także może się przyczynić do bardziej optymalnego użycia terenów uprawnych, jak również może wspomóc przy składaniu wniosków o dotacje. Bezzałogowce mogą pomóc także w wyznaczeniu optymalnego użycia nawozów. Dzięki zdobytym przez nie danym możliwe jest ograniczenie zużycia nawozów w miejscach gdzie nie są one potrzebne, co pozwala na znaczące oszczędności. Ponadto duże bezzałogowce mogą znaleźć zastosowanie w oprysku roślin. Obecnie w Australii trwają testy bezzałogowego śmigłowca przy opryskiwaniu winnic.
Precyzyjne rolnictwo przyszłości nie obędzie się bez użycia bezzałogowców. Technologia cały czas się rozwija i oferuje coraz to nowsze zastosowania. Każde z nich pozwala na znaczące zredukowanie kosztów i poprawę efektywności upraw. Dzięki temu właściciele upraw mogą zwiększyć swoje zyski.
Dystrybutorem UAVionics dla branży sadowniczej jest firma FiloCal Polska.

Na zdjęciu: Wielowirnikowiec SR-25 może przenosić cięższe oczujnikowanie, nawet do 2,5kg na stabilizowanym elektronicznie gimbalu.
Zdjęcie i opr.: Paweł Wożniak

Przeczytaj również:

Nowe zabezpieczenia w branży spożywczej

23 kwiecień 2024
Silny&Salamon ekspert w dostarczaniu rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo w transporcie i logistyce, oraz w automatyzacji procesów pakowania w wielu branżach. Firma wprowadza zamknięcia do opakowań produktów spożywczych wykonane w całości z biomateriałów i nadające się do przetworzenia. Zamknięcia, choć stanowią niewielki element całego opakowania, odgrywają ważną rolę w zapewnieniu świeżości produktów spożywczych i ochrony podczas przechowywania i transportu. »

Robopac potwierdza swój udział w Macfrut

15 kwiecień 2024
Robopac jest obecna na targach w Rimini, reprezentując Grupę Aetna, której produkcja obejmuje półautomatyczne maszyny pakujące. Na targach Macfrut w hali D4, na stoisku 024, zaprezentuje swojego kultowego samobieżnego Robota S7 do pakowania w folię stretch oraz półautomatyczną maszynę do owijania z obrotowymi ramionami Masterwrap HD XL, oba rozwiązania zaawansowane technologicznie o wyjątkowo wysokiej wydajności. »

Strategiczna współpraca MG2 i Qualicaps

15 kwiecień 2024
MG2 s.r.l. (z siedzibą w Bolonii we Włoszech) i Qualicaps Co. Ltd (z siedzibą w Nara w Japonii), dwie firmy, które stworzyły historię technologii farmaceutycznej i nadal reprezentują najwyższą jakość w swojej branży, ogłaszają dziś zawarcie umowy dystrybucyjnej. "Współpraca pozwoli nam na dalsze zwiększanie wartości naszych produktów i usług zakres." mówi Manuela Gamberini, dyrektor generalna MG2. »
Partnerzy