Pięć innowacji wyróżnionych nagrodą expoSE/expoDirekt Innovation Award 2025

13 listopad 2025

Europejska branża jagodowa i szparagowa spotka się w Messe Karlsruhe w dniach 19–20 listopada 2025 r. 

Pięć innowacji wyróżnionych nagrodą expoSE/expoDirekt Innovation Award 2025 

Europejski sektor uprawy jagód i szparagów ponownie spotka się na terenie Messe Karlsruhe (Niemcy) podczas 29. edycji expoSE – wiodących europejskich targów produkcji szparagów i owoców jagodowych – oraz 14. edycji expoDirekt, największych w Niemczech targów rolniczego marketingu bezpośredniego. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia będzie wręczenie nagród expoSE/expoDirekt Innovation Award 2025, wyróżniających pięciu wystawców, których rozwiązania przynoszą wymierne korzyści producentom oraz sprzedawcom bezpośrednim.

Niezależne jury oceniło 37 zgłoszeń kierując się nowatorskością, korzyściami dla użytkownika oraz potencjałem ekonomicznym. Nagrodzone produkty ułatwiają codzienną pracę, zmniejszają koszty, zwiększają efektywność oraz wspierają zrównoważony rozwój w całym łańcuchu wartości. 


Laureaci expoSE Innovation Award 2025

Ant Robotics (Stelle, Niemcy)

VALERA Cube – autonomiczny opryskiwacz tunelowy do profesjonalnych upraw 

2025-11-13_valera.jpg

VALERA Cube to robot przeznaczony do aplikacji środków ochrony roślin w uprawach pod osłonami, szczególnie w systemach regałowych. Może opryskiwać jednocześnie od 3 do 7 rzędów, posiada dwa duże zbiorniki zapewniające długi czas pracy oraz wykorzystuje technologię solarną zwiększającą jego autonomię.

Za pomocą zaawansowanych czujników robot porusza się precyzyjnie w tunelach – także nocą – wykrywając przeszkody i omijając je samodzielnie. Aplikacja umożliwia zdalne sterowanie, monitorowanie zbiorników, dostęp do danych GPS i pełnej dokumentacji zabiegów – zgodnej już z wymogami obowiązującymi od 2026 r.

Więcej informacji: expoSE, Hala 2, Stoisko L08 oraz www.antrobotics.de

 


Bioline AgroSciences (Essex – Little Clacton, Wielka Brytania)

Sprayvent – precyzyjny opryskiwacz do aplikacji organizmów pożytecznych 

2025-11-13_bioline_agro.jpg

Sprayvent to pierwsze na świecie urządzenie stworzone specjalnie do aplikacji drapieżnych roztoczy w fazie ciekłej. Dzięki opatentowanej formulacji utrzymuje organizmy równomiernie zawieszone w zbiorniku, a specjalna dysza zapewnia delikatne i precyzyjne nanoszenie na rośliny.

Rozwiązanie zapewnia jednolite zwalczanie szkodników, oszczędność czasu i kosztów oraz ogranicza zużycie zasobów.

Więcej informacji: expoSE, Hala 2, Stoisko I20 oraz www.biolineagrosciences.com

 


Voltiris (Epalinges, Szwajcaria)

Moduły solarne z filtrem świetlnym zwiększające plon i wielkość owoców 

2025-11-13_voltris.jpg

We współpracy z 3M firma Voltiris opracowała moduły solarne z filtrem przepuszczającym wyłącznie światło niezbędne roślinom (np. truskawkom), jednocześnie przekształcając nadmiar ciepła w energię odnawialną.

Testy wykazały: owoce większe nawet o 22%, ograniczenie strat o połowę oraz obniżenie temperatury liści nawet o 5°C.

Więcej informacji: expoSE, Hala 2, Stoisko K12 oraz https://voltiris.com

 


Laureaci expoDirekt Innovation Award 2025

 FrachtPilot (Münster, Niemcy) we współpracy z FlexFleet Solutions

 Cyfrowe centrum zarządzania zbiorami i stoiskami sprzedażowymi 

Jest to kompleksowe cyfrowe narzędzie integrujące: ewidencję zbiorów, rejestrację czasu pracy, magazynowanie, planowanie tras oraz pełną identyfikowalność partii.

Nowatorski moduł zarządzania stoiskami sprzedażowymi pokazuje stany magazynowe w czasie rzeczywistym, rekomendacje dostaw, analizę sprzedaży i ryzyka strat. System jest chmurowy i gotowy do użycia natychmiast.

Więcej informacji: expoDirekt, Hala 1, Stoisko B11 oraz www.frachtpilot.de/verkaufsstand-verwaltung

 


NonStop Shop (Meppen, Niemcy)

Wagi legalizowane w automatach sprzedażowych do precyzyjnego ważenia produktów 

2025-11-13_expose_award1.jpg

Nowy system firmy NonStop Shop umożliwia ważenie zawartości tacek produktów (m.in. truskawek, szparagów, mięsa) tuż przed wydaniem.

Eliminuje to konieczność ręcznego ważenia oraz kompensuje utratę masy produktów chłodzonych (parowanie). Klient i operator płacą / rozliczają się co do grama — maksymalna dokładność i brak strat.

Więcej informacji: expoDirekt, Hala 1, Stoisko D20 oraz www.nonstop-shop.de

 


Jury konkursowe

 W skład niezależnego jury weszli:

 

 


Dojazd, bilety, godziny otwarcia

Teren targów Messe Karlsruhe jest łatwo dostępny samolotem, samochodem i pociągiem. Kursuje także bezpłatny autobus Messe-Express z dworca Karlsruhe Hbf.

 

 

 Sklep biletowy: https://www.messe-ticket.de/KMK_SHOP/expoSE-expoDirekt

 

Godziny otwarcia:

 

 

Więcej informacji: www.expo-se.de

 


Stowarzyszenie Południowoniemieckich Producentów Szparagów i Truskawek (VSSE) zrzesza ok. 630 członków i jest największą taką organizacją w Niemczech. Od 1996 roku organizuje expoSE, a od 2011 – expoDirekt.

Więcej:

Przeczytaj również:

Przyszłość branży spożywczej czeka na Anuga Select Ibérica 16-18 luty 2027

13 styczeń 2026
Anuga Select Ibérica to nowy, wyjątkowy projekt targowy, który już wkrótce zadebiutuje na terenie IFEMA MADRID jako pierwsze ogólne targi branży spożywczej na Półwyspie Iberyjskim. Wydarzenie łączy trzy uznane marki targowe – Anuga, Meat Attraction oraz Bakery & Ice Cream Attraction – tworząc jedną, kompleksową platformę biznesową dla całego sektora food & beverage. Nowa formuła targów odpowiada na potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku »

Gulfood 2026 powraca do Dubaju z rekordową skalą

10 styczeń 2026
Najbardziej wyczekiwane wydarzenie w globalnym sektorze żywności i napojów — Gulfood 2026 — powraca w jeszcze większej odsłonie, łącząc tradycję z innowacjami i otwierając nowe możliwości biznesowe dla branży F&B z całego świata. Organizowane przez Dubai World Trade Centre (DWTC) oraz wspierane przez rozwijający się Dubai Exhibition Centre (DEC) wydarzenie odbędzie się w dniach 26–30 stycznia 2026 roku w Dubaju. To wyjątkowa edycja, która zaoferuje rekordową przestrzeń wystawienniczą, »

Macfrut 2026 stawia na owoce jagodowe: większa i odświeżona Berry Area

4 styczeń 2026
Po sukcesie poprzedniej edycji targi Macfrut ponownie uruchomią w 2026 roku specjalną strefę Berry Area, oferując jeszcze większą przestrzeń wystawienniczą, bogaty program wydarzeń naukowych oraz wyraźnie międzynarodowy charakter. Berry Area to kluczowe wydarzenie dla całego łańcucha dostaw owoców jagodowych i truskawek. Włoski rynek tego sektora osiąga wartość ponad 621 mln euro i nadal dynamicznie rośnie »
Partnerzy