
Targi Gardenia, 23-25 listopada 2023
12 listopad 2023
Dosłownie za chwilę rozpocznie się najważniejsze wydarzenie branży ogrodniczej w Polsce – XVII Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA 2023.
W swojej 17-letniej historii Targi Gardenia przeszły swoistą ewolucję – od wydarzenia skierowanego tak do branży, jak i do hobbystów lub zupełnych laików, którzy odwiedzali pawilony, by zaopatrzyć się w wiosenne ogrodnicze nowości, do obecnego formatu wydarzenia skupionego na trendach, kierunkach rozwoju branży ogrodniczej oraz zwiększaniu kompetencji osób w niej funkcjonujących. Ta metamorfoza znalazła swój punkt zwrotny w postaci zmiany terminu targów, z wczesnej wiosny na jesień, kiedy to branża „wychodzi z ogrodu” i „otwiera terminarz”. Już nie wiosenne cebulki królują na pawilonach, a potężna dawka merytorycznej wiedzy, biznesowych (i nie tylko) relacji, architektura krajobrazu w swoim najdoskonalszym wydaniu.
Po wiedzę i sukces w branży ogrodniczej Gdy wytężony ruch w centrach ogrodniczych zwalnia, a ogrody powoli zasypiają w zimowy sen, przychodzi moment na planowanie, podsumowywanie i doskonalenie swoich działań w kolejnym sezonie. W czasie Gardenii prelekcje, debaty i pokazy będą odbywać się jednocześnie w 5 lokalizacjach na terenie Targów, będzie to więc okazja do skorzystania z najodpowiedniejszej dla siebie ścieżki zwiedzania. Merytoryka Targów skupi się bowiem na trafieniu w potrzeby głównych grup zwiedzających: architektów krajobrazu, osoby zarządzające zielenią miejską, przedstawicieli centrów ogrodniczych oraz branżę florystyczną.
W nadchodzącej edycji organizatorzy stawiają na połączenie sił wszystkich sektorów ogrodnictwa i dziedzin im pokrewnych. Przewidziane są między innymi: XVII odsłona konwentu Miejska Sztuka Ogrodowa, IV edycja Areny Krajobrazu, prelekcje branżowe, pokazy i warsztaty florystyczne, arborystyczne, debaty z udziałem specjalistów wielu dziedzinoraz liczne prelekcje dla profesjonalistów i szerokiej publiczności. Do współpracy zapraszamy najlepszych ekspertów, praktyków, doświadczonych projektantów, naukowców i przedstawicieli instytucji.
W programie wydarzeń nadchodzącej Gardenii polecamy przede wszystkim:
- Prelekcje brytyjskich projektantów zieleni, którzy wystąpią w ramach Areny Krajobrazu. Posłuchamy prezentacji m. in. Emmy Tipping, ZoeClaymore, GavinaMcWilliama, Helen ElkSmith czy Charlotte Rowe. Tradycyjnie już nie zabraknie polskich ekspertów, w tym gronie Joanna Rayss, Dawid Słowiński oraz warsztaty cięcia roślin ogrodowych w wykonaniu Szkółki Byczkowscy oraz Zielonego Fryzjera. Dodatkową gratką dla zwiedzających będą sobotnie spotkania z Katarzyną Bellingham, Martą Szyc oraz Alicją Maj.
- Wystąpienia specjalistów z zakresu zieleni miejskiej w ramach dwóch bloków tematycznych tegorocznej Miejskiej Sztuki Ogrodowej. W tym gronie m. in. dr inż. Piotr Kempf, Andrzej Gąsiorowski, Marta Safader-Domańska, Katarzyna Kobierska, Karol Podyma czy Łukasz Pawlik.
- Strefę debat i prelekcji w pawilonie 5 – Speakers’ Corner, który pełen będzie owocnych dyskusji i wciągających wykładów, w tym: Sylwia Hennek (marketing), Sylwia Piskulska (sprzedaż), Karolina Oleksa (zarządzanie w HR). Specjaliści najlepszych producentów przedstawią innowacyjne rozwiązania dla szkółkarzy (Adviser, ICL), a Federacja Arborystów Polskich i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów zaproszą na prelekcje i debaty w gronie specjalistów arborystyki i ogrodnictwa.
- Pokazy florystyczne na scenie głównej w pawilonie 6. Tradycyjnie już Gardenia stanie się przestrzenią prezentacji najlepszej polskiej florystyki. Na scenie swoje wybitne umiejętności zaprezentują między innymi: Piotr Sekunda, Joanna Kiedacz, Małgorzata Szwagiel, Zbigniew Dziwulski, Agnieszka Krzymińska, Anna Wawrzyniak, Piotr Salachna, Katarzyna Greta Grondkowska, Monika Bębenek czy Radek Berent i Łukasz Marcinkowski.
- Strefa Inspiracji Bożonarodzeniowych – stworzona przez Plan B oraz florystę Macieja Krzusa strefa utrzymana w atmosferze świątecznej kwiaciarni zainspiruje na kolejne wyjątkowe tygodnie.
- Wystawa Fotografii Florystycznej – przestrzeń oddana w ręce wybitnej fotograf Magdy Wasiczek, okraszona dekoracjami Belldeco oraz kompozycjami florystycznymi Ewy Bugaj i Marii Sarnowskiej.
Ogród wszędzie, dla wszystkichTematem przewodnim poprzedniej edycji targów Gardenia był „ekologiczny ogród”, który z silnego trendu stał się dominantą rozwoju tej branży.W 2023 roku organizatorzy zamierzają kontynuować wątki dobrze zaprojektowanej zieleni. Motyw przewodni XVII Targów GARDENIA to „Uniwersalny ogród”. Uniwersalny, czyli z jednej strony: dla każdego, w każdych warunkach, w każdym miejscu, a z drugiej: wszechobecny – wprzestrzeni przydomowej, w każdej wolnej od zabudowy miejskiej powierzchni, na balkonie, na parapecie, wszędzie, gdzie jest odrobina słońca i wody. Zieleń coraz silniej „rozpycha się łokciami” w projektach domów, biur i miejscach dostępnych publicznie, rozkrzewia się w planach zagospodarowania przestrzennego i nowoczesnych konceptach mieszkalnych.
Jak co roku od 17 już lat, branża ogrodnicza wszystkich sektorów spotka się w Poznaniu nie tylko po to, aby prezentować nowości w swoich ofertach, ale w dużej mierze także dla dwóch innych aspektów: wiedzy i spotkań. W kręgu organizatorów często słychać stwierdzenie, że „targi to ludzie”, co ma w sobie wiele prawdy i wprost przekłada się na jakość wydarzenia branżowego. Oprócz oczywistego biznesowego wydźwięku Targów Gardenia zależy nam także na tym, aby łączyć ludzi o tych samych zainteresowaniach, z tym samym zapałem do sprawy. Od lat jesteśmy dumni z tego, że w czasie Gardenii nie chodzi jedynie o interesy, a również o tworzenie nowych pomysłów na projektowanie i pielęgnację zieleni, o wymianę wiedzy i doświadczeń, o inspirowanie do jeszcze pełniejszego i bardziej świadomego działania. To tutaj zawiązują się nowe relacje, tworzą koncepcje i – co bardzo istotne – zapadają bardzo konkretne decyzje – mówi Paulina Maniecka, dyrektor projektu Gardenia.
Przekrojowo przez ogrodnictwoEkspozycja, podobnie jak w roku ubiegłym, obejmie wszystkie sektory ogrodnictwa – od oferty maszynowej, poprzez podłoża, nawozy, nawadnianie, nasiona, akcesoria ogrodnicze, aż po sektor florystyczny, pełen stref inspiracji, pokazów i nietuzinkowych kompozycji. Targi GARDENIA nadają tempa branży, wyznaczają trendy oraz łączą pasjonatów zieleni z wielu zakątków świata. Gardenia 2023 będzie rozplanowana w przestrzeni pawilonów 5i 6, czyli największych hal na terenie MTP.
Przeczytaj również:

Interpera 2026: bilety już w sprzedaży
17 kwiecień 2026
nterpera 2026, prestiżowa międzynarodowa konferencja poświęcona sektorowi gruszek, odbędzie się 25 i 26 czerwca 2026 roku w Ferrarze, w regionie Emilia-Romania, który historycznie stanowi centrum produkcji gruszek we Włoszech i odpowiada za około 60% krajowej powierzchni upraw oraz produkcji. Wydarzenie zostanie zorganizowane przez CSO Italy w imieniu AREFLH i zgromadzi czołowych ekspertów oraz producentów »

Kryzys na Bliskim Wschodzie może kosztować Afrykę 0,2 proc. wzrostu gospodarczego w 2026 roku
17 kwiecień 2026
Tak wynika ze wspólnego dokumentu programowego zaprezentowanego we wtorek, 15 kwietnia 2026 r., w Waszyngtonie, przez Komisję Unii Afrykańskiej, Afrykański Bank Rozwoju (AfDB), Komisję Gospodarczą ONZ ds. Afryki (ECA) oraz Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Raport zatytułowany „Impacts of the Conflict in the Middle East on African Economies” ostrzega, »

SIAL Paris 2026 już w październiku. Globalne centrum innowacji w branży spożywczej wraca do Paryża
17 kwiecień 2026
W dniach 17–21 października 2026 roku w Paris Nord Villepinte Exhibition Center odbędzie się kolejna edycja SIAL Paris – jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń dla światowej branży spożywczej. Organizatorzy zapowiadają pięć intensywnych dni poświęconych networkingowi, innowacjom oraz rozwojowi biznesu w skali międzynarodowej. »