Zacieśnienie polsko-niemieckich relacji handlowych szansą na ożywienie gospodarki?

11 marzec 2019

Wypowiedź: Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii

Według niemieckich raportów Polska znajduje się na ósmym miejscu na liście największych odbiorców towarów z Niemiec i na szóstym, jeśli chodzi o kwestię importu dóbr. Nasz kraj, mimo iż położony znacznie bliżej Berlina, wciąż przegrywa z Włochami czy Wielką Brytanią. O wzajemnych stosunkach gospodarczych i kwestiach, które należałoby udoskonalić, rozmawiamy z minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwigą Emilewicz.

- „Niemcy są największym partnerem gospodarczym Polski. Chcielibyśmy i życzymy sobie, aby stosunki polityczne  były na równie dobrym i wysokim poziomie, jak właśnie stosunki gospodarcze. 110 miliardów euro wzajemnej wymiany handlowej, to imponujący wzrost. Rok 2018 był kolejnym rokiem z rekordową wysoką wymianą handlową – wzrosła ona o kolejne 10%. To szczególnie ważne w czasie, kiedy gospodarka nieco spowalnia. Niemcy to nasz największy partner i chcemy, aby nasze wzajemne, dobre więzi dalej mogły się rozwijać.” – dla Newsrm.tv wyjaśnia minister Jadwiga Emilewicz.

Niemcy do końca 2017 roku, zainwestowały w Polsce około 34 miliardów euro, a w naszym kraju zarejestrowano ponad 4900 podmiotów z kapitałem niemieckim. Do grupy największych inwestorów należą np. Volkswagen, Commerzbank, Allianz, Siemens czy Bayer. Natomiast wartość skumulowana wartość polskich inwestycji w Niemczech na koniec 2017 roku wynosiła ponad 1,33 miliarda euro. Do największych inwestorów z naszego kraju należą: PKN Orlen S.A., Grupa Azoty, Kopex, Comarch czy sieć obuwnicza CCC.

Tematem, który ciągle powraca w rozmowach gospodarczych między naszymi krajami, są kwestie barier pozataryfowych i ograniczeń pozaprawnych, hamujących możliwości inwestowania polskich przedsiębiorców w niemiecki rynek:
- „To co jest ciągłym przedmiotem troski z naszej strony jest istnienie barier pozataryfowych, ograniczeń pozaprawnych, które sprawiają, że polscy przedsiębiorcy mają trudności w wchodzeniu na niemiecki rynek. Słynny i wielokrotnie przytaczany przykład polskiego styropianu, który spełnia wszystkie europejskie wymogi, a ma kłopoty z tym, aby znaleźć się w sieciach sprzedaży w Niemczech; innym gorącym tematem są chociażby polskie okna. Takich przykładów jest mnóstwo. O tych barierach pozataryfowych będziemy rozmawiać. Przygotowaliśmy solidny raport w tej sprawie, który przekażę niemieckiemu ministerstwu i o tym raporcie będziemy dyskutować podczas spotkania w jednym z najważniejszych niemieckich think tanków, zajmujących się polityką międzynarodową. Obecnie jesteśmy w ważnym momencie – okres spowolnienia gospodarczego dwóch ważnych partnerów handlowych, to dobry moment, aby rozmawiać o tym, jak te bariery znosić, abyśmy wykorzystali ten czas, po to, aby nasze gospodarki wzajemnie nie spowalniały.” – podsumowuje minister przedsiębiorczości.

Ważnym momentem w gospodarczych stosunkach polsko-niemieckich, będzie marcowe Forum Gospodarcze, dotyczące cyfryzacji, energii czy kwestii mobilności. Celem tego wydarzenia jest wyznaczanie kierunków rozwoju współpracy w dziedzinach, które są najbardziej perspektywistyczne, czyli przemysłu cyfrowego, innowacyjnych technologii czy produkcji zrównoważonej energii. Forum odbędzie się w Berlinie i weźmie w nim udział ponad 150 polskich firm, które będą miały szansę zaprezentować swoje produkty na stoiskach wystawowych czy nawiązać bezpośredni kontakt biznesowy z niemieckimi partnerami.

Źródło.:newsrm.tv

Przeczytaj również:

Konsorcjum Fresh Produce wzywa rząd do umożliwienia oficjalnych inspekcji

7 maj 2024
„Staliśmy się pośmiewiskiem Europy”: Szef konsorcjum Fresh Produce krytykuje strategię graniczną Wielkiej Brytanii Nigel Jenney, dyrektor naczelny konsorcjum Fresh Produce Consortium (FPC), potępił rozwiązanie graniczne przyjęte przez rząd Wielkiej Brytanii po brexicie. „Rząd w zręczny sposób stworzył najbardziej nieefektywną i kosztowną granicę na świecie” – stwierdziła Jenney. „Ta jedyna w życiu szansa została zaprzepaszczona”. »

Ulepszenia monitorowania Echinothrips dzięki nowej pułapce Bug-Scan® Green

6 maj 2024
Zaprojektowane z myślą o optymalizacji monitorowania, nowe pułapki samoprzylepne Bug-Scan® Green okazały się siedmiokrotnie bardziej atrakcyjne dla Echinothrips niż żółte lub niebieskie pułapki samoprzylepne. „W przypadku wciornastków, które rzadko latają, atrakcyjne lepkie pułapki są kluczem do skutecznego rozpoznania – zasadniczej części skutecznego programu kontroli IPM” – mówi Yannah Cornelis, menedżer produktu ds. monitorowania i rozpoznania. »

Innowacja odmianowa i certyfikowana jakość: dwa wydarzenia dedykowane szkółkom roślin

2 maj 2024
W ciągu ostatnich kilku lat włoska branża szkółkarska stała się strategicznym graczem w ewolucji łańcuchów dostaw owoców. Początkowo utworzona i rozwijana w kontekście regionalnym, następnie przeszła proces samoorganizacji, agregacji i ekspansji, wykraczając poza granice krajowe, stając się wiodącym przemysłem międzynarodowym. »
Partnerzy