Wielu ekspertów i wiedza o przyszłych sezonach.

5 grudzień 2016
Sto firm branży sadowniczej i sto procent najświeższej wiedzy o przyszłych sezonach dla producentów owoców i warzyw. Tak można w skrócie podsumować Targi Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH, które odbyły się 18-19 listopada w Targach Kielce.
Oprócz wystawców z Polski, w targach udział wzięły także firmy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.  Pierwsze w Polsce tak kompleksowe wydarzenie wystawienniczo-edukacyjne, z dwiema ważnymi konferencjami: odmianową i sadowniczo-warzywnicza cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zarówno wystawa jak i liczne spotkania z ekspertami i konferencje cieszyły się dużą popularnością.
- Te targi są dobrym powodem, by zastanowić się nad kondycją polskiego sektora ogrodniczo-warzywnego - oceniał Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego podczas otwarcia konferencji – Dziś już nie tyle ważne jest stworzenie grupy producenckiej, ale współpraca pomiędzy grupami i wspólne prezentowanie na rynkach zagranicznych.

Od sadzonki po kombajn do zbiorów

Można było zapoznać się z najnowszymi maszynami uprawowymi i narzędziami używanymi w produkcji ogrodniczo-rolnej. Zaprezentowali się tacy znani na rynku rolnym gracze jak: Case, Orsi, Landini, Kisiel, Bury, New Holland, Lisicki, Weremczuk, Wodziński, Procam, Jagoda oraz wiele innych firm branży.
Ekspozycja objęła między innymi: opryskiwacze, kombajny, zamgławiacze, kosiarki. Prezentowano wszystko co potrzeba nie tylko w gospodarstwach sadowniczych skoncentrowanych na jabłkach czy śliwach. Można było również poznać sprzęt zapewniający komfort przy innych uprawach – wśród nowości pojawił się na przykład kombajn do zbioru borówki amerykańskiej czy porzeczki. Nie zabrakło na ekspozycji popularnych odmian i poszukiwanych odmian jabłek. Na stoiskach targowych zachęcano do zapoznania się z propozycjami  nowoczesnych środków ochrony roślin, były torfy i podłoża, ogrodnicze tunele i wiele produktów przydatnych w nowoczesnym gospodarstwie. 
     
Konferencja o przyszłości branży
Wiedza o przyszłych sezonach, szczególnie przydatna producentom okazała się największym atutem targów HORTI-TECH 2016. Dwa targowe dni wypełnione były ciekawymi prelekcjami o kondycji, kierunkach rozwoju, problemach branży. 
Mocnym punktem pierwszego dnia targów, 18 listopada, była Konferencja Sadowniczo-Warzywnicza, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Poruszała między innymi takie zagadnienia jak przyszłość grup producenckich czy rolnictwo w Unii Europejskiej w perspektywie do roku 2020. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci branży m.in.: Witold Boguta, przewodniczący Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, poseł Mirosław Maliszewski, przewodniczący Związku Sadowników RP, europoseł regionu świętokrzyskiego Czesław Siekierski. Dyskutowano o eksporcie krajowych jabłek do Chin, o potrzebie organizowania się polskich producentów.

9. Konferencja Odmianowa

Niemniejszym zainteresowaniem, 19 listopada, cieszyła się 9. edycja Konferencji Odmianowej, która po raz pierwszy odbywała się w Kielcach. Wiele czasu poświęcono sprzedaży jabłek na dalekie rynki między innymi do: Maroka, Tunezji, Demokratycznej Republiki Konga, Mali, Liberii, Syrii, Wietnamu i Kuwejtu. Specjaliści z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach prezentowali nowe odmiany jabłoni. Poruszano tematykę również o uprawach śliwy i borówki wysokiej, której Polska jest jednym z czołowych producentów na świecie.
Podczas targów odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami instytucji rolniczych, oraz pierwszy w Polsce Konkurs Kalibracji Opryskiwaczy dla młodych rolników, do którego przystąpiło aż 12 drużyn ze szkół rolniczych. Najlepszy okazał się zespół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym, w województwie świętokrzyskim.

Przeczytaj również:

Macfrut Academy, nowa lekcja wideo

17 wrzesień 2024
Profesor Bruno Mezzetti z Marche Polytechnic University opowie o wykorzystaniu markerów molekularnych, przewidywaniu genomicznym, nowych osiągnięciach w hodowli i o tym, w jaki sposób narzędzia bioinformatyczne mogą przyspieszyć innowację odmian. Nowa lekcja wideo na temat osiągnięć w produkcji truskawek, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów poprawy i utrzymania ich jakości, zostanie opublikowana w czwartek 19 września o 17:00 czasu włoskiego (UTC+2). »

Rozwiń swój biznes w Egipcie na targach Pacprocess MEA

17 wrzesień 2024
pacprocess MEA, Międzynarodowa Wystawa Przetwórstwa i Pakowania na Bliskim Wschodzie i w Afryce, to kompleksowa i bardzo ukierunkowana wystawa, która odpowiada na wymagania sektorów żywności, napojów, słodyczy, piekarni, farmaceutyków, kosmetyków, dóbr nieżywnościowych i przemysłowych w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Targi gromadzą lokalnych i międzynarodowych interesariuszy branży z całego łańcucha wartości, aby zaprezentować najnowocześniejsze technologie i nawiązać partnerstwa. »

XI Food Safety Congress

17 wrzesień 2024
Wyspecjalizowane prelekcje, ciekawe panele dyskusyjne oraz możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami branży żywnościowej to zasadnicze elementy Kongresu Bezpieczeństwa Żywności. Ponadto wydarzenie jest doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów biznesowych. Organizatorem Kongresu jest International Featured Standards (IFS), instytucja odpowiedzialna za powszechnie uznawaną na świecie certyfikację zapewnienia jakości i bezpieczeństwa produktów oraz PPH Ewa BIS Sp. z o.o. »
Partnerzy